Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zloděj stovek iPhonů odtajnil svou fintu. Je překvapivě snadná

Do barů se lidé chodí zejména odreagovat od každodenních starostí, poklábosit nad sklenkou s přáteli či navázat nové známosti. Navazoval je i Aaron Johnson, ale za zcela jiným účelem. Z přísně střeženého vězení v Minnesotě nyní prozradil, jak snadno se mu podařilo zmocnit stovek iPhonů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dnes šestadvacetiletý bezdomovec si záměrně vybíral restaurace, bary a další podobné podniky v americkém Minneapolis, v nichž se srocují bavící se mladí lidé. V rozhovoru pro portál The Wall Street Journal prozradil, že se zaměřoval především na lidi ve věku okolo třiceti let. Mělo to svůj důvod. Milují totiž večírky, baví se a alkohol jim není cizí. „Už jsou opilí a nevědí, co se doopravdy děje,“ podělil se Johnson z minnesotské věznice.

Způsobů, jak navázat konverzaci či upoutat pozornost nic netušící oběti, měl ve svém „repertoáru“ více. Zkoušel to třeba přes nabídku návykových látek, jindy se vydával za rappera s tím, že se jim na jejich Snapchatu přidá do sledování. Cíl tohoto počínání byl však stejný: vysledovat přístupový kód do iPhonu vytipované oběti a následné zmocnění se ho. A podle toho, co Johnson nastínil, to bylo poměrně snadné.

Podnapilí lidé totiž často nepojali žádné podezření a podali mu svůj odemčený telefon. I na to byl Johnson připraven, stačilo být na oko nešikovný a telefon vmžiku uzamknout. Často prý navíc stočil řeč na úplně jiné téma, patrně kvůli rozptýlení oběti. Majitele telefonu tedy požádal o opětovné odemčení, přičemž sledoval zadávaný přístupový kód. Ne vždy to však bylo nutné, podnapilá oběť mu nejednou kód sdělila napřímo. Telefonu se následně zmocnil buď za použití násilí či podvodným jednáním.

Pak už to bylo hlavně o rychlosti. V iCloudu musel obratem vyresetovat heslo s použitím toho původního, vytvořit si vlastní a nezapomněl samozřejmě ani vypnout funkci Najít (Find My iPhone). Původní majitel tak k telefonu ztratil jakýkoli přístup a nemohl jej ani vystopovat. Podle Johnsona mu tato fáze zabrala maximálně deset sekund.

Kvůli snazšímu přístupu k uloženým heslům rovněž nastavil vlastní Face ID. Nebyla přitom výjimka, že lidé měli ta nejdůležitější hesla volně přístupná v aplikaci Poznámky. Johnson poté, co získal kompletní nadvládu na cizím iPhonem, během noci přes platební aplikace odčerpal z účtů původních majitelů finance. V případě úvěrových limitů se neostýchal ani platit přes Apple Pay, často prý takto nakupoval další produkty Applu. Ne náhodně, dostával se tak k další hotovosti.

Následně si přišel i na další finance, daný telefon totiž následně vyresetoval a prodal. V závislosti na modelu a paměťové variantě získal za kus 650 až 900 dolarů, tedy v přepočtu zhruba až 20 tisíc korun. Přiznal, že si vytipovával oběti zejména s vrcholnými modely Pro, za něž obdržel na černém trhu vyšší částky. V rozpoznání žádanějších modelů mu pomohla jejich hlavní fotosestava sestávající se z třech snímačů. Za „obyčejné“ iPhony obdržel mezi 300 a 400 dolary (cca 6,7 až 9 tisíc korun).

Podle Johnsona se dalo během jediné noci dostat k pěti až deseti iPhonům, za víkend tedy až k 30 kusům. Jen prodejem kradených telefonů si byl schopný za víkend „vydělat“ až 20 tisíc dolarů, tedy v přepočtu téměř 450 tisíc korun. Celkově si svým nekalým jednáním měl podle obžaloby přijít na stovky tisíc dolarů, sám Johnson však odhaduje, že reálně to bylo mezi jedním a dvěma miliony dolarů (cca 22,3 až 44,6 miliony korun).

Je přesvědčen, že by se Apple měl více zajímat o zajištění bezpečnosti uživatelů jeho produktů. Apple si je toho vědom, pravděpodobně na leden totiž chystá update systému iOS (verze 17.3), který by měl obsahovat i novou úroveň zabezpečení, funkci Stolen Device Protection, která má zabránit zlodějům dostat se k přístupovým heslům uživatelů iPhonů. Bude to však vyžadovat jejich součinnost, ve výchozím nastavení bude totiž vypnutá, všechny Johnsonovy triky by tak i nadále fungovaly.

Po jejím zapnutí ovšem telefonu přibude nová ochranná linie. Zloděj by se při změně hesla Apple ID totiž neobešel bez skenu uživatelova obličeje či jeho otisku prstu. A i kdyby se mu tuto fázi podařilo obejít, tak by musel hodinu počkat a proces zopakovat. Totéž platí i pro přidání nového Face ID či vypnutí funkce Najít.

Do doby vydání iOS 17.3 tak nelze doporučit nic jiného, než nedávat svůj iPhone z ruky, natož někomu cizímu, a nezadávat přístupová hesla v přítomnosti kohokoli jiného. Stejně tak by se uživatelé (nejen iPhonů) měli vyvarovat ukládání důležitých přístupových hesel do volně přístupných poznámkových bloků a měli by raději zvolit nějakou běžně dostupnou aplikaci ke správě hesel.

Autor:
  • Nejčtenější

Nevyhazujte ji. Prázdné krabičky od iPhonů se dají dobře prodat

31. května 2024  7:02

Mobilní výrobci vědí, že jejich produkty nejsou jako rohlíky ze samoobsluhy. Stejně jako samotné...

Nejlevnější supersmartphone. Aktuální akční cena je nepřekonatelná

25. května 2024

Silný procesor, obrovská paměť, výborná sestava fotoaparátu, skvělý displej a v neposlední řadě...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Levná roamingová data můžete mít, i když váš mobil nemá klíčovou funkci

28. května 2024

V poslední době jsou velkým hitem levná roamingová data, která nabízí různé služby po celém světě....

Nejdražší aplikace může stát víc než polovinu průměrné mzdy v Česku

29. května 2024  7:02

Doposud bylo pravidlo aplikačního obchodu Androidu, že software zde nemůže stát více než 400...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V USA je to samý iPhone. Nabídka mobilů je mnohem menší než v Evropě

24. května 2024  7:02

V prvním čtvrtletí letošního roku měly iPhony na trhu ve Spojených státech více než poloviční tržní...

Problém na trhu smartphonů: příliš malá konkurence. Doplatí na to zákazníci?

1. června 2024

Premium Počet relevantních výrobců smartphonů není příliš velký. V Česku to možná tak vypadat nemusí, ale...

Honor představil novinky, které umějí portrétovat umělou inteligencí

1. června 2024

O modelu Honor 200 Lite jsme už psali. Nyní Honor na svém domácím čínském trhu představil...

Nevyhazujte ji. Prázdné krabičky od iPhonů se dají dobře prodat

31. května 2024  7:02

Mobilní výrobci vědí, že jejich produkty nejsou jako rohlíky ze samoobsluhy. Stejně jako samotné...

Samsung má zajímavou alternativu k populárnímu áčku. Má to ovšem háček

31. května 2024

Novinka zaujme především velkou baterií nebo stereo reproduktory, ale kvalitní je i displej nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...