Toto jsou hlavní trendy smartphonů pro letošní rok. Dva už můžete mít

  0:18aktualizováno  0:18
Podle zdrojů od výrobců komponentů pro smartphony budou letos klíčové tři trendy. A výrobci doufají, že tyto inovace zajistí zvýšený odbyt přístrojů.

Jestliže loni byly hitem výřezy v displeji následované v Asii výsuvnými fotoaparáty a před koncem roku pak drobné kapkové výřezy, tak letošek má být rokem ne zrovna libozvučných ale všeříkajících průstřelů. 

Bang, bang

Fotogalerie

Přední kamerky se schovají do pouhých dírek v displeji. Průkopníkem byl Samsung, který na vybraných trzích nabídl model A8s. Zajímavé je, že revoluční displej má tento model od čínské společnosti BOE Technology. Až nové modely Galaxy S10 mají stejně řešené vlastní AMOLED displeje.

Že bude o displeje s průstřelem zájem, dokládá spolupráce zmiňované čínské společnosti BOE Technology se známým výrobcem LG. Obě společnosti by měly následovat Samsung v produkci prostřelených OLED displejů. Ovšem až v roce 2020, takže Samsung si může užívat náskok. 

Huawei už také drží nový trend a těsně před koncem loňského roku představil model Nova 4 a sesterský Honor má model View 20. Pro Huawei dodávají displeje hned tři čínské společnosti: Tianma Microelectronics, Century Technology a už zmiňovaná BOE Technology. Technologii průstřelů tak už u IPS panelů zvládá řada výrobců. U OLEDů má Samsung náskok.

Otisk v displeji

Dalším významným trendem roku 2019 je rovněž už známá technologie čtečky otisků prstů v displeji. Může za to levnější technologie, jestliže podle serveru Digitimes stála samotná čtečka v displeji loni 10 dolarů, tak touto dobou už za ni výrobci dávají dolarů jen pět. To znamená, že se dostane do daleko většího počtu i cenově dostupnějších modelů. 

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Podle výzkumné společnosti Revo Research má letos dosáhnout produkce smartphonů se čtečkou v displeji 180 milionů kusů. Zde má opět náskok Samsung, který u nových vrcholných modelů Galaxy S10 připravil ultrazvukovou daleko přesnější a bezpečnější čtečku, než jsou doposud běžné optické.

U smartphonů s Androidem nelze očekávat velký rozmach odemykání pomocí 3D skenu obličeje. Ne že by to výrobci nechtěli. Ale komponenty pro přesné a bezpečné odemykání pomocí obličeje jsou velmi drahé a výrobcům se do nich nevyplatí investovat, i když zájem by o takové zabezpečení byl. 

Ohnout, přehnout

Fotogalerie

Třetím zásadním trendem letoška budou dlouho slibované ohebné smartphony. Po letech slibů už je dokonce jeden na trhu a to od zcela neznámé čínské značky Royole. Následovat bude Samsung, Xiaomi a pozadu nemůže zůstat Huawei, který ohebný smartphone rovnou vybaví podporou 5G sítí.

To, že rozmach 5G sítí bude chvílí trvat, odpovídá celému trendu ohebných smartphonů. Než je zákazníci vezmou za své, bude to chvíli trvat. První modely budou mít dost pravděpodobně různé „mušky“ a zejména budou velmi drahé. Časem se ale z ohebných smartphonů má stát standard.

Kapacita výrobců ohebných displejů pro letošní rok tak také není nijak závratná. Samsung má v plánu vyrobit jen 30 000 ohebných AMOLED displejů, čínská společnost China Star Optoelectronics Technology pak 45 000 panelů. A do třetice společnost Visonox má zhruba stejné plány jako Samsung. 

Autor:
 

Nejčtenější

Cena přijatelná, výkon špičkový. Těšit se můžeme na nový malý iPhone

iPhone 8 Plus má 5,5palcový displej z produkce společnosti Japan Display

Apple podle všeho vyslyší volání o pokračování výroby malého iPhonu. Ale zapomeňme na čtyřpalcový displej a na dnešní...

Na tento smartphone jste čekali, pro mnohé je ideálem. Test Galaxy S10e

Samsung Galaxy S10e

Velký displej a přitom kompaktní rozměry. Špičková výbava a výkon a přitom žádné experimentální prvky, které by mohly...

Za tento telefon nabízí Honor 130 000 korun. Ztratil se v pondělí

Huawei P30 Pro

Německá pobočka Honoru má problém. Jeden z jejích zaměstnanců ztratil v pondělí ve vlaku prototyp telefonu. Firma ho...

Problémy převratného ohebného Samsungu. Loupe se mu displej

Poškozený displej ohebného smartphonu Galaxy Fold

První vzorky ohebného smartphonu Galaxy Fold, které výrobce poslal recenzentům, zaznamenávají zvýšenou frekvenci...

Čínské Oppo zešílelo. Patentovalo si mobil, ze kterého vyjede druhý telefon

Oppo vysouvací telefony - Render Letsgodigital.nl

Většina výrobců smartphonů je přesvědčena, že klasický displej už v budoucnosti stačit nebude. Vedle rozkládacích...

Další z rubriky

Samsung dokončil vývoj revoluční technologie. Čipy budou mnohem lepší

Exynos 9820 Samsung vyrábí 8nm procesem. Konkurenční čipy od Applu, Qualcommu...

Samsung není „jen“ největším prodejcem chytrých telefonů a lídrem produkce OLED panelu. Vévodí také žebříčku producentů...

Apple měl tajit propad prodejů iPhonů. Hrozí mu vyplácení odškodného

Likvidace, bankrot

Investorům Applu se nelíbí, že firma dopředu neinformovala o propadu prodejů iPhonů. Apple tak čelí v USA obvinění z...

Za tento telefon nabízí Honor 130 000 korun. Ztratil se v pondělí

Huawei P30 Pro

Německá pobočka Honoru má problém. Jeden z jejích zaměstnanců ztratil v pondělí ve vlaku prototyp telefonu. Firma ho...

Najdete na iDNES.cz