TELeKONOM: Siemens v Česku prodal téměř sedm set tisíc mobilů...

... Američané vyhradí zvláštní frekvenci pro internet; čeští operátoři si loni připsali 1,6 milionu nových klientů, trh je víceméně nasycen; americký operátor Sprint byl loni po ztrátě z roku 2001 opět ziskový.

PRAHA - Celkem 685 tisíc kusů mobilních telefonů prodala v loňském roce v České republice divize Mobilní informace a komunikace společnosti Siemens. Znamená to zhruba 34,5 procenta prodeje na trhu mobilních telefonů v zemi, což představuje oproti loňskému roku pokles o 6 procent (při celkovém poklesu prodeje mobilních telefonů o 10 procent na českém trhu vůbec). Největší podíl na českém trhu má společnost Nokia, která však údaje nezveřejňuje. Skupina Siemens, divize Mobilní informace a komunikace (ICM), nabízí řešení pro mobilní sítě včetně koncových přístrojů, infrastruktury a aplikací. ICM celosvětově zaměstnává 30 730 zaměstnanců.

WASHINGTON - Americké úřady se dohodly se zástupci soukromých provozovatelů na vyčlenění nového prostoru v éteru pro vysokokapacitní radiové napojení na internet. Otevřely se tak dveře pro přijetí podobné dohody na mezinárodní bázi, oznámila včera Federální komise pro spoje (FCC).

Dohoda umožní majitelům přenosných počítačů a dalších přístrojů surfovat na internetu velkou rychlostí bez fyzického připojení pomocí kabelů. Úmluva přitom vyřešila možný konflikt mezi internetovým provozem a vojenskými radarovými zařízeními, která používají stejný rozsah vlnového spektra.

Ministerstvo obrany USA a Národní telekomunikační a informační úřad (NTIA) se podle FCC na konci minulého týdne dohodly, že budou společně sdílet pásmo pěti gigahertzů. Touto dohodou byla uvolněna cesta k přijetí podobné úmluvy v mezinárodním měřítku na nadcházející červnové konferenci o radiových vlnách.

Dohoda vyčleňuje vlnový prostor pro bezdrátovou komunikaci v normě 802.11a. Ta je schopna poskytovat zvýšenou rychlost a kapacitu internetového provozu, na rozdíl od dosud populární normy "wifi" 802.11b, jejíž používání se rozšířilo v posledních několika letech, uvedla agentura Reuters.

PRAHA - Tuzemští mobilní operátoři loni zvýšili počet svých zákazníků dohromady o více než 1,6 milionu na zhruba 8,6 milionu uživatelů. Nárůst počtu klientů Eurotelu, RadioMobilu a Českého Mobilu je přitom celkově zhruba o milion nižší než v roce 2001. 

"V letošním roce se růst prudce zpomalí a na konci roku můžeme očekávat přibližně devadesátiprocentní penetraci českého trhu," řekl včera generální ředitel Eurotelu Terrence Valeski. Celkový údaj o počtu zákazníků je však vyšší než skutečný počet uživatelů mobilních telefonů, protože přes 15 procent zákazníků využívá služby více operátorů.  

Jedničkou na trhu zůstává společnost Eurotel, která loni zvýšila počet klientů o více než 650.000 na 3,89 milionu. Eurotel tak měl na konci roku více zákazníků než jeho mateřská firma Český Telecom, který provozuje okolo 3,75 milionu pevných linek, a stal se v tomto ohledu největším operátorem na trhu. Služby Eurotelu podle výzkumu společnosti AISA využívalo 63 procent firem s více než šesti zaměstnanci.

Konkurenční RadioMobil loni začal těžit ze zavedení globální značky T-Mobile, která přilákala téměř 660 000 klientů. Podle mluvčího Jiřího Hájka měla firma na konci loňského roku 3,51 milionu zákazníků. Nejmladší operátor Český Mobil výsledky zveřejní až začátkem března. Podle neoficiálních informací však počet klientů firmy překročil 1,2 milionu. Přírůstek počtu klientů se tak pohybuje kolem necelých 400 000 lidí.

Podle analytika Wood&Company Jana Slabého se ČR v počtu mobilních telefonů na obyvatele dostala mezi špičku v celé Evropě. "Trh je v zásadě nasycen a bude docházet především k přetahování zákazníků mezi jednotlivými operátory. Bude pomalu narůstat podíl Českého Mobilu na úkor druhých dvou operátorů," uvedl analytik.

OVERLAND PARK (USA) - Americká telekomunikační společnost Sprint Corp. se v loňském posledním čtvrtletí vrátila k čistému zisku. Ten činil 39 milionů dolarů ve srovnání se ztrátou 1,23 miliardy ve stejném období předloni. Firma zároveň včera uvedla, že za zisk vděčí snižování nákladů v době slabší poptávky a silné konkurence v přenosu hovorů i dat.

Konsolidované tržby mírně vzrostly na 6,53 miliardy dolarů z 6,52 miliardy před rokem. Provozní zisk činil 388 milionů dolarů, předloni měla firma ve čtvrtém čtvrtletí provozní ztrátu 1,71 miliardy. Ta vznikla hlavně kvůli restrukturalizaci a přeceňování aktiv. Firma je v USA čtvrtým největším operátorem v meziměstském styku.

Zisk hlavního podniku skupiny, FON Group, byl 28 centů na akcii, analytici ale očekávali zisk vyšší. Podle jejich odhadů měl dosáhnout 36 až 41 centů na akcii. FON Group uzavřela poslední čtvrtletí roku 2001 se ztrátou 1,06 dolaru na akcii. 

Sprint a další američtí operátoři meziměstských hovorů pozorují pokles provolaných minut na pevných linkách kvůli mobilním komunikacím a elektronické poště. Sprint se proto snaží posilovat svou divizi bezdrátového spojení, aby si zlepšil skladbu uživatelů. Tato divize ale uzavřela čtvrtletí se ztrátou, napsala agentura Reuters.