TELeKONOM: První internet přes ADSL je od SkyNetu...

... GTS loni zvýšila čistý zisk o čtvrtinu; do čela Aliatelu přichází Němec Fanger; již 212 milionů Číňanů používá mobilní telefon.
PRAHA - Závod o to, kdo první začne zákazníkům nabízet vysokorychlostní připojení k internetu přes telefonní linku prostřednictvím technologie ADSL, vyhrála společnost SkyNet. Ta v pátek oznámila, že služby začíná nabízet a zveřejnila i kompletní ceník. Smlouvu s Českým Telecomem o ADSL podle mluvčího Vladana Crhy dosud uzavřelo pět firem, s dalšími více než 15 společnost jedná.

V současnosti SkyNet podle generálního ředitele Petra Jebavého eviduje několik set zájemců o zřízení služby, kteří čekali na její komerční uvedení na český trh. SkyNet bude připojení základní rychlostí 192/64 kbps nabízet za 1364 korun plus 183 Kč za pronájem modemu. Nabídka za 1547 korun se tak příliš neliší od 1498 Kč, za které službu nabídne společnost IPEX. SkyNet nabídne službu v pěti variantách podle rychlosti stahovaných a posílaných dat. Připojení nejvyšší rychlostí 1024/256 kbps vyjde na 10 395 korun bez pronájmu modemu.

Vedle firem SkyNet a IPEX smlouvu s Českým Telecomem uzavřela ještě společnost BroadNet a dva velcí alternativní operátoři, GTS a Aliatel. Podle odborníků budou chtít firmy nabídnout služby co nejdříve, aby získaly co nejvíce zákazníků. Jejich potenciál Telecom odhaduje na zhruba 80 000.

Telecom chce službu koncovým zákazníkům nabídnout během března. Zatím jen poskytuje její velkoobchodní formu ostatním operátorům. Ti tak mohou nabízet připojení k internetu uživatelům pevných linek dominantního operátora. Měsíční paušální poplatek za pronájem linky budou uživatelé i nadále platit Telecomu.

Vysokorychlostní připojení k internetu přes běžnou telefonní linku bude zpočátku dostupné v Praze, Brně a Ostravě. Později se rozšíří i na všechna krajská a další větší města. ADSL umožňuje připojení k internetu a zároveň využití linky pro běžné telefonování.

PRAHA - Telekomunikační společnost GTS zvýšila podle konsolidovaných neauditovaných výsledků v roce 2002 provozní zisk EBITDA o 23 procent na 423 milionů korun. Tržby firmy vzrostly meziročně o 16 procent na 2,4 miliardy korun, informovala v pátek společnost.

Růstu zisku i tržeb společnost dosáhla podle tiskové zprávy i přes jednorázový pokles příjmů v důsledku ukončení aktivit nizozemské KPNQwest N.V., která české pobočce zajišťovala část tržeb ze služeb zahraničním subjektům.

GTS Czech působí na tuzemském trhu od roku 1991 a poskytuje komplexní nabídku hlasových, datových, internetových, operátorských a integrovaných služeb. Firmu vlastní společnost Antel Holdings, která v srpnu 2002 převzala skupinu GTS Central Europe.

PRAHA - Představenstvo telekomunikační společnosti Aliatel jmenovalo novým generálním ředitelem Bernharda Fangera a vyplnilo tak prázdné místo po Jiřím Hubkovi, který byl z postu ředitele odvolán v prosinci. Ředitele strategie Petra Štajnera, pověřeného dočasným řízením společnosti, Fanger vystřídá v červnu.

Fanger, rodák z německého Herrschingu, se již nyní podílí na přípravách nového podnikatelského plánu a strategickém plánování. Jeho hlavním úkolem by mělo být udržet a posílit pozici společnosti na českém telekomunikačním trhu a zároveň zvýšit její vnitřní výkonnost. Fanger již dlouho působí v telekomunikačním odvětví, kde pracoval například u firem Siemens, Hewlett-Packard či British Telecom.

Největším akcionářem Aliatelu je se 40 procenty německý energetický koncern RWE a o zbývajících 60 procent se dělí šest českých rozvodných energetických společností, v nichž má největší podíl stát. Aliatel disponuje páteřní optickou sítí energetických rozvodných firem a nabízí datové a internetové služby.

PEKING - Růst čínského telekomunikačního sektoru v lednu zrychlil, když počet nových uživatelů pevných linek i mobilních telefonů překonal průměrné měsíční přírůstky v loňském roce. Oznámila to tisková agentura Nová Čína s odvoláním na údaje ministerstva informačního průmyslu.

Počet uživatelů pevných linek se v lednu zvýšil o 3,58 milionu osob, zatímco v uplynulém roce rostl průměrně o 2,83 milionu osob měsíčně. Na konci ledna tak v Číně využívalo pevnou linku 218 zákazníků milionů.

Počet uživatelů mobilních telefonů se zvýšil o 5,82 milionu na 212 milionů osob. Číňané v lednu zaslali prostřednictvím mobilních telefonů celkem 8,19 miliardy textových zpráv, tedy průměrně 38,6 zprávy na uživatele. Počet zpráv v lednu podpořil blížící se nový rok, který podle čínského lunárního kalendáře začal prvního února, napsala agentura Reuters.