TELeKONOM: Brusel chce zakázat e-mailový spam...

... a zároveň s ním zrušit svobodu projevu; Contactel letos očekává tržby přes miliardu korun; Český Telecom chce v září představit ADSL; tatáž firma se zbavila poloviny vedení; Sony Ericssson konečně zmenšil ztrátu.
BRUSEL - Evropská unie hodlá zastavit raketově rostoucí počet nevyžádaných komerčních mailů, tzv. spamů, které zahlcují schránky elektronické pošty obyvatel EU. Komisař pro podniky Erkki Liikanen včera v Bruselu připomněl, že do konce října musejí členské země EU ve svém právu zakázat rozesílání těchto nevyžádaných mailů, ale i SMS nebo jiných elektronických zpráv bez předchozího souhlasu příjemce.

Bruselská exekutiva považuje spamy za problematické. Obtěžují majitele elektronické pošty a prodražují jejich připojení na internet, neboť uživatelům déle trvá, než si prohlédnou a "vyčistí" e- mailovou poštu. Diskreditují seriózní internetové obchodní nabídky, které pak uživatelé nečtou, neboť je od spamu neodliší.

Komise tvrdí, že kvůli spamům ztrácejí společnosti v EU až 2,5 miliardy eur ročně. Liikanen ale v Bruselu nebyl s to objasnit, jak komise k výpočtu došla. Bruselská exekutiva argumentuje tím, že spamy zdržují zaměstnance společností, když kontrolují své schránky.

Nevyžádané reklamní maily navíc zabírají stále větší podíl globální elektronické pošty - mezi 30 a 48 procenty. "Rychlost růstu podílu spamů je skutečný problém," míní komisař Liikanen. Proto nová směrnice ukládá členským státům, aby rozesílání spamů zakázaly. Ponechává ale na nich, zda budou tuto činnost kvalifikovat jako přestupek a jakými sankcemi budou porušení zákazu stíhat.

PRAHA - Telekomunikační firma Contactel letos čeká, že její výnosy poprvé překročí miliardovou hranici po loňských 750 milionech Kč. Pro ČTK to uvedla mluvčí Romana Tomasová s tím, že firma od června začala vykazovat provozní zisk.

Contactel v pondělí zcela ovládla dánská TDC, když koupila zbývajících 40,4 procenta akcií od Českých radiokomunikací za jednu korunu. Změna vlastnické struktury nebude podle mluvčí znamenat výrazné změny ve firmě. TDC nechystá žádné personální změny, protože firmu již manažersky ovládá. Pouze ze statutárních orgánů odejdou zástupci Českých radiokomunikací, kteří ve společnosti působili přesto, že oba subjekty jsou již rok v konkurenčním vztahu.

"Nepředpokládá se ani zásadní změna strategie a směřování Contactelu, nicméně Contactel bude agresivnější při naplňování svých cílů. Ostatně o tom se zákazníci přesvědčí již v září," uvedla mluvčí. Contactel loni vykázal ztrátu zhruba 700 milionů korun, což je o 15 milionů menší propad než v roce 2001. Ztrátu společnost vykazuje trvale od vzniku v roce 1999. Firma poskytuje telekomunikační i internetové služby a registruje 120 000 aktivních uživatelů internetu.

ČRa se již loni rozhodly, že nebudou další činnost Contactelu financovat a své půjčky firmě zcela odepsaly. Firma si rovněž za necelých 100 milionů korun od Contactelu zajistila možnost nabízet telekomunikační a internetové služby koncovým zákazníkům, což do té doby vylučoval smluvní zákaz konkurence. TDC spolu s Deutsche bank vlastní zhruba 72 procent ČRa a minulý rok se neúspěšně ucházely o 51procentní majoritu státu v Českém Telecomu.

PRAHA - Český Telecom chce představit rychlejší připojení na internet přes telefon prostřednictvím ADSL v září. Součástí nové nabídky by mělo být zvýšení rychlosti za nezměněnou cenu a srovnání kvalitativních parametrů služby pro všechny uživatele, uvedl na setkání s novináři generální ředitel Telecomu Gabriel Berdár. Připustil, že firma uvažuje i o variantách s omezeným objemem přenášených dat v rámci měsíčního paušálu.

Podle dřívějších informací chce firma přijít s nabídkou zvýšení základní rychlosti z dosavadních 192/64 kbps na 512/128 kbps za stejnou velkoobchodní cenu kolem 1000 Kč. V tisku se však objevily informace, že chce zároveň omezit objem přenášených dat na deset gigabytů měsíčně. Přenesená data nad tuto hranici by si uživatelé museli platit zvlášť.

Ke zrychlení ADSL vyzval firmu ministr informatiky Vladimír Mlynář poté, co studie ČTÚ ukázala, že Telecom nabízí nejpomalejší připojení přes ADSL v Evropě. Mlynář dal společnosti ultimátum do léta. Firma zároveň chystá nový způsob zpoplatnění připojení na internet přes telefonní linku, tzv. dial-up. Podle Berdára se však stále výrazně liší představy Telecomu, ČTÚ, uživatelů a ostatních operátorů.

Telecom se dosud o poskytování ADSL na velkoobchodní bázi dohodl s 22 firmami. Širokopásmové vysokorychlostní připojení mohou využívat jen uživatelé pevných linek Telecomu. Ti si však mohou zvolit poskytovatele služeb ADSL. Vedle ADSL uživatelé platí i za pronájem telefonní linky od Telecomu. ADSL v tuzemsku využívá přes 7000 zákazníků.

PRAHA - Český Telecom začal tento měsíc měnit organizační strukturu. V rámci reorganizace by měla firma zredukovat počet řídících úrovní ze zhruba deseti na polovinu, uvedl na setkání s novináři generální ředitel Gabriel Berdár s tím, že klíčové změny skončí v září. Kolik pracovníků firma uspoří, neuvedl.

Cílem změn má být větší orientace firmy na potřeby zákazníků a snaha o větší flexibilitu řízení. Firma přejde z divizního na maticové uspořádání se zaměřením na jednotlivé produkty a služby. Firma nově vytvořila post marketingového ředitele a hledá obchodního ředitele. V rámci změn přijde podle neoficiálních zdrojů o místo dosavadní ředitel internetové divize Imaginet Radek Soušek, protože Imaginet jako samostatný celek skončí. Z firmy zřejmě odejde i viceprezident pro telefonní služby George Jankovic.

Do září by mělo vedení firmy vybrat dva nové členy pětičlenného představenstva. Tam nyní vedle Berdára sedí viceprezident pro finance Juraj Šedivý a viceprezident pro sítě Petr Slováček. Dočasně pak i auditorka Hana Doležalová, která však má orgán opustit.

STOCKHOLM - Výrobce zařízení pro mobilní telekomunikace Sony Ericsson ve druhém čtvrtletí zmenšil ztrátu. Firma současně v dnešní výsledkové zprávě uvedla, že jí vzrostly čtvrtletní tržby a že se její hospodaření ve druhé polovině roku vrátí do zisku. Celý rok přesto ziskový nebude kvůli ztrátám v prvním pololetí a restrukturalizačním nákladům.

Sony Ericsson ve druhém čtvrtletí vykázal ztrátu 45 milionů eur, tedy 51 milionů dolarů. Loni ve stejném období ztráta dosáhla 98 milionů eur. Ve výsledku jsou započteny restrukturalizační náklady. Mezi pěticí největších světových výrobců mobilů je Sony Ericsson jediný, který je ztrátový. Sony Ericsson je společným podnikem japonské Sony a švédského Ericssonu, mateřské firmy v něm mají po 50 procentech.

Tržby Sony Ericssonu stouply ve druhém čtvrtletí na 1,13 miliardy eur z 950 milionů ve stejném období před rokem. Dodávky mobilů na trh se firmě zvýšily na 6,7 milionu z pěti milionů jednotek. Ve druhé polovině roku očekává Sony Ericsson zisk díky rostoucímu prodeji nových výrobků pro sítě GSM a díky solidnímu odbytu v Japonsku. Akcie firmy začátkem dnešního obchodování klesly o 1,1 procenta na 9,1 švédské koruny.

Největší a nejúspěšnější světový výrobce mobilů Nokia z Finska zveřejní čtvrtletní výsledky koncem tohoto týdne. Světovou pětici nejsilnějších doplňují německý Siemens a korejský Samsung, připomněla agentura Reuters.