TELeKONOM: Alkohol dodává chuti psát SMS?

... britské statistiky to naznačují; ČTÚ dnes oznámí, kolik budou stát licence na UMTS (ledaže by neoznámil), a zároveň zveřejní své rozhodnutí o výši propojovacích poplatků (ledaže by nezveřejnil); China Unicom, čínský operátor číslo dvě, již má téměř 25 milionů zákazníků; zadlužený nizozemský operátor KPN se chce zbavit přebytečných pracovníků "přirozeným úbytkem".

LONDÝN - Britové odeslali v říjnu prostřednictvím svých mobilních telefonů o desetinu více krátkých textových zpráv (SMS) než v září. Podle údajů Asociace pro mobilní data (MDA) to bylo 1,09 miliardy krátkých zpráv.

Pokud se srovnává roční přírůstek, pak je skutečně dramatický, protože loni v říjnu bylo odesláno jen 580 milionů SMS, tedy asi o polovinu méně. Nová čísla znamenají, že Britové posílají svými mobilními telefony kolem 36 milionů zpráv denně. Podle odhadu MDA je asi sto milionů měsíčně odeslaných textových zpráv služebních, takže drtivá většina jsou vzkazy osobní. Největší nápor na zprostředkování SMS zažívají systémy britských mobilních operátorů večer mezi 22:30 a 23:00 hodinou, což podporuje tezi o převážně soukromém charakteru posílaných vzkazů.

Zmíněný časový údaj může vést marketingové specialisty mobilních operátorů i k dalším zajímavým závěrům. Ty se mohou týkat například působení alkoholických nápojů na četnost odeslaných zpráv. Ve 23:00 totiž zavírá drtivá většina britských hospůdek, kaváren, pubů, restaurací, barů a vůbec osvěžoven všeho druhu. Zhruba půlhodinu před zavírací dobou vyhlásí obsluha poslední objednávku, jejíž objem ovšem není stanoven.

Tato politika mívá za následek intenzivní konzumaci alkoholických nápojů právě během posledních 30 minut provozu podniků; těm tak na jedné straně stoupají tržby, na druhé straně v době těsně před půlnocí Britové pod vlivem silného piva a dobré whisky páchají více násilných trestných činů než kdykoli jindy. Pokud je TELeKONOMu známo, vzájemný vztah podroušenosti a nutkavosti potřeby komunikace prostřednictvím SMS se dosud předmětem rozsáhlejších analýz nikdy nestal.

PRAHA - Český telekomunikační úřad během víkendu oznámil, že po dnešním zasedání vlády ohlásí dlouho očekávanou minimální cenu pro aukci licencí na mobilní sítě třetí generace UMTS. Řekl to předseda úřadu David Stádník s tím, že cenu, včetně platebních podmínek projednal řídící výbor soutěže již v pátek. Mobilní i pevní operátoři a jejich zákazníci zároveň dnes netrpělivě čekají na to, zda úřad zveřejní své - rovněž dlouho odkládané - rozhodnutí o výši propojovacích poplatků mezi sítěmi jednotlivých mobilních i pevných operátorů. 

Úřad bude v aukci nabízet tři licence tuzemským i zahraničním zájemcům. Předchozí stupeň výběrového řízení skončil nezdarem, když oslovení operátoři Eurotel, RadioMobil a Český Mobil o licence za 6,7 miliardy korun neprojevili zájem. Licence v jednokolové aukci získají tři operátoři, kteří předloží nejvyšší nabídky. Autor celkově nejvyšší nabídky získá vedle kmitočtů pro UMTS i část frekvencí pro systém GSM. Podmínkou účasti v aukci je složení jistoty 100 milionů korun.

Termín předložení nabídek je 30. listopadu a soutěž bude vyhodnocena 7. prosince. Tuzemští operátoři deklarovali ochotu za licence zaplatit maximálně necelé tři miliardy korun. Úřad však uvedl, že existují zahraniční zájemci, kteří by mohli cenu zvýšit. Podle neoficiálních informací se o aukci zajímají například firmy Vodafone či Orange.

HONGKONG - Počet zákazníků společnosti China Unicom, která je druhým největším mobilním operátorem v Číně, vzrostl v říjnu proti předcházejícímu měsíci o 5,3 procenta na 24,59 milionu klientů. Uvedla to o víkendu firma, která byla vytvořena pekingskou vládou, aby konkurovala gigantu China Mobile. Společnost již dříve oznámila, že ve druhém pololetí zvýšila zisk na 2,19 miliardy jüanů (264 milionů dolarů) ze 171 milionů jüanů ve stejném období loni. Její tržby stouply o 30 procent na 13,62 miliardy jüanů (1,64 miliardy dolarů).

Její konkurent China Mobile, který má více než 100 milionů zákazníků, zvýšil v prvním pololetí zisk o 58 procent na rekordních 13,8 miliardy jüanů (1,67 miliardy dolarů). Podle čínského ministerstva informačního průmyslu dosáhl počet uživatelů mobilních telefonů v zemi na konci června 120,6 milionu. Čína tak předstihla Spojené státy, které měly kolem 120,1 milionu uživatelů, a stala se největším trhem mobilních telefonů na světě, napsala agentura Reuters.

AMSTERDAM - Nizozemská společnost KPN Telecom NV hodlá do roku 2004 snížit počet zaměstnanců o dalších 1300, když v říjnu oznámila, že společnost opustí 4800 osob. Ke snížení počtu zaměstnanců by mělo dojít přirozeným úbytkem, informoval o víkendu agenturu Reuters mluvčí společnosti Bram Oudshoorn. "Ve středně dlouhém období nebudeme nahrazovat ty, kteří dobrovolně odejdou... Pokud lidé opustí společnost, budeme zvažovat, zda budou nahrazeni," prohlásil Oudshoorn.

V říjnu KPN oznámila, že propustí 4800 osob. Hodlá tak do roku 2003 ušetřit 700 milionů USD ročně. Společnost v současnosti prodává některá aktiva a snižuje počet zaměstnanců, aby se mohla lépe vypořádat se splácením dluhu, který vznikl kvůli vlně akvizic a koupi nákladných licencí na provozování mobilní sítě třetí generace. V současnosti dluh společnosti dosahuje 22,3 miliardy eur. KPN Telecom zaznamenala ve třetím čtvrtletí čistou ztrátu 231 milionů eur, když ve stejném období loni vytvořila čistý zisk 1,95 miliardy eur. Provozní tržby vzrostly na 3,12 miliardy z předchozích 2,75 miliardy eur. Společnost KPN je v rámci konsorcia TelSource spolu se švýcarským Swisscomem strategickým partnerem Českého Telecomu. V připravované privatizaci Telecomu však chtějí KPN i TelSource své podíly v českém operátorovi prodat.