Samsung hlásí rekordní tržby, dopomohl mu k nim Apple

  12:42aktualizováno  12:42
Samsungu se opravdu daří, neboť podle hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí dosáhly celkové příjmy 65 bilionů wonů, což je dosavadní rekord v celé historii koncernu. K takovým výsledkům Samsungu přispěl i jeho největší rival v segmentu chytrých telefonů, americký Apple.

Samsung Galaxy A7 | foto: Mobil.iDNES.cz

Přestože jsou zatím k dispozici jen základní data o hospodaření, rekordní příjmy v přepočtu 57,6 miliard amerických dolarů jsou jasným signálem výborné finanční kondice koncernu.

Uvedeným tržbám odpovídá provozní zisk 15,5 mld. dolarů, což by podle televizní stanice CNN mělo znamenat meziročně asi dvacetiprocentní nárůst. Analytik SK Kim ze společnosti Daiwa Capital Markets uvádí, že se na rekordních tržbách promítly zejména vyšší prodeje displejů a polovodičových komponent.

Poptávka Applu po OLED panelech se znásobila

Samsung paměťové moduly i displeje ve velkém dodává Applu. Loni jako jediný výrobce prodával OLED jednotky pro iPhone X, ovšem letos Apple takové panely potřebuje nikoli na jeden, ale hned tři různé modely iPhonu.

Fotogalerie

Samsung už není jediným dodavatelem, jistou část dodává krajanské LG Display. Podle dřívějších informací listu Korea Herald by se displeje LG mohly do konce roku objevit ve 3 až 4 milionech kusů iPhonů XS. Tou dobou se však prodají desítky milionů iPhonů s těmito displeji, což jednoznačně ukazuje, jak moc je Samsung pro Apple důležitý. A platí to i opačně.

Zakázka Applu by měla představovat přibližně 25 až 30 procent celkových tržeb displejové divize Samsungu a zároveň asi desetinu zisku celé skupiny, které loni dosáhly 54 bilionů wonů, tedy asi 48 miliard dolarů.

Samsung tak na jednu stranu pro Apple už tři roky nevyrábí čipové sady Ax, tuto zakázku korejskému výrobci přebralo tchajwanské TSMC, ovšem dodávky desítek milionů OLED panelů tuto ztrátu bohatě kompenzují. 

Připomínáme, že impulzem pro ukončení odběru čipsetů od Samsungu přitom byly v některých ohledech horší výsledky sady A9 v porovnání se vzorky z dílen TSMC. Ty vyústily v tzv. chipgate (více v článku Koupě iPhonu je loterie. Můžete dostat kus s menší výdrží).

Paměťová divize svůj loňský úspěch nejspíš nezopakuje

Loni byla nejziskovější divize celé skupiny Samsung právě ta polovodičová (System LSI). Čistý zisk totiž dosáhl závratných 33 miliard dolarů, což představovalo 65 procent profitu celého koncernu. Letos však divize podle aktuálních odhadů tak úspěšná nebude. Mluví se o zpomalení trhu s paměťmi a také tlaku na snížení cen.

LG nestíhá vyrábět OLED panely. Apple je chce pro nástupce modelu X

LG V30 se svým hlavním konkurentem v podobě Samsungu Galaxy S8+

Společnost Canalyst prostřednictvím svého analytika Tuan Anh Nguyena odhaduje, že Samsung oznámí meziroční pokles odbytu smartphonů za třetí čtvrtletí. A to navzdory uvedení špičkového Notu 9, který patří k vůbec nejlepším smartphonům na trhu a proti veškeré konkurenci má prakticky jako jediný multifunkční dotykové pero S Pen.

Otázkou je, jak budou vypadat prodeje smartphonů v porovnání se druhým čtvrtletím. Tehdy Samsung distributorům prodal 71,5 milionů kusů, což s přehledem stačilo na první příčku. Ovšem jen co se týká počtu kusů. 

Apple sice prodal „jen“ 41,3 milionů iPhonů, ovšem tržby Samsungu přesto byly v porovnání s americkou firmou ani ne poloviční. Zatímco ostatní prodávají především levné a středně drahé smartphony, průměrná cena prodaného iPhonu se stále zvyšuje a ve druhém čtvrtletí dosáhla 724 dolarů (více v článku: Apple prolomil hodnotu bilionu dolarů. Drahé iPhony se prodávají výborně).

Samsung a Apple: konkurenti i obchodní partneři

V každém případě přetrvává tato trochu schizofrenní situace. Přestože je Apple na poli smartphonů pro Samsung hlavním konkurentem, firmy se navzájem potřebují.

Samsung potřebuje Apple coby odběratele, Apple Samsung jako spolehlivého a stále jediného dodavatele, který umí OLED displeje v požadované kvalitě dodat v tak velkém objemu. Sečteno podtrženo, Samsungu vysoký odbyt iPhonů možná tolik nevadí, jelikož v každém jednom kusu prodává hned několik svých komponent. 

 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Další z rubriky

Apple vyplatí teenagerovi odměnu za nalezení „štěnice“ v iPhonech

iPhone XR

Zásadní chybu v aplikaci FaceTime, která umožňovala odposlouchávat ostatní majitele iPhonů, objevil původně náhodou...

Útok na smartphony v Česku. Podvodníci podstrčili překladač

Ilustrační snímek

Podvodníci zaútočili na klienty bank v Česku, prostřednictvím infikované aplikace Word Translator v oficiálním obchodě...

Studentům zabavují mobily. Za vrácení chtějí výkupné

Ilustrační snímek

Zabavení mobilu vyučujícím není nic neobvyklého, zpravidla se však žák či student svého mobilu dočká po konci výuky....

Najdete na iDNES.cz