Jako z hororu. Smartphone vás pošimrá a umí se i posouvat po stole

  • 10
Šílené a strašidelné. Tak nejčastěji reagují lidé na výzkumný projekt francouzských studentů zaměřený na interakci robotického prstu se smartphonem. Najdou se ovšem i tací, kteří mají o MobiLimb vážný zájem. Autoři nicméně o prodeji neuvažují, lidé prý na takový doplněk nejsou připraveni.

„Jen jsem chtěl prozkoumat interakci mezi prstem a telefonem,“ uvedl Marc Teyssier pro portál BBC. Cílem projektu, na němž pracoval s Gillem Baillym, Catherine Pelachaudovou a Ericem Leconiletem, prý bylo především prozkoumání všech možností, které by se u takového mobilního doplňku nabízely.

To ovšem nemění nic na tom, že robotický prst trčící z telefonu působí opravdu strašidelně. I Teyssier přiznává, že MobiLimb (spojení slov Mobil a Limb), tedy doslova „mobilní končetina“ je děsivá. Lidé podle něj nejsou na takový doplněk ještě připraveni, často v něm prý vidí dokonce sexuální pomůcku.

„Tak to vůbec zamýšleno nebylo, ale lidé tak reagují,“ posteskl si. Věří nicméně, že z dnešního pohledu velmi neobvyklý doplněk veřejnost časem přece jen přijme.

MobiLimb by totiž mohl usnadnit život třeba hendikepovaným uživatelům: zvládne například přizvednout telefon pro snadné sledování videí, přisunout jej blíže k uživateli, kterého může i třeba jemným pošimráním upozornit na doručenou zprávu. Využít jej lze ovšem i coby rozšiřující doplněk mobilních her či virtuální reality. Může být třeba kočičím ocáskem nebo respekt vzbuzujícím „jedovým“ ostnem virtuálního štíra.

Využití by bylo tedy opravdu rozmanité. Teyssier prý dokonce eviduje i řadu vážných zájemců, pro takové má ovšem špatnou zprávu. Neplánuje „mobilní končetinu“ prodávat, šlo prý opravdu pouze o výzkumný studentský projekt.

Malá naděje ovšem existuje. Francouzský student hodlá totiž zveřejnit zdrojový kód, vlastní „mobilní končetinu“ si tak bude moci vytvořit teoreticky kdokoli. A třeba pak jejím prostřednictvím vystrašit nic netušící kamarády.


Témata: Smartphone