„Baterie vydržela dvacet minut, ale mobil jste po tu dobu u ucha beztak...

„Baterie vydržela dvacet minut, ale mobil jste po tu dobu u ucha beztak neudrželi,“ říká duchovní otec mobilů Martin Cooper o prvním prototypu. | foto: wikihow.com

Mobil budeme mít pod kůží a nabije ho naše tělo, říká vynálezce mobilu

  • 9
Loni lidem vzkázal, aby své telefony nepoužívali tak často. Na letošním veletrhu MWC v Barceloně již čtyřiadevadesátiletý americký inženýr Martin Cooper, duchovní otec mobilních telefonů, vyjádřil starost nad dopady, které má jeho vynález na společnost. Navzdory tomu věří v nové technologie.

Že se z jeho vynálezu stane lidmi hojně používané zařízení, Coopera v 70. letech minulého století jistě nenapadlo. První prototyp mobilního telefonu nesoucího značku Motorola, která mu pomohla uskutečnit jeho nápad na sestrojení takového přístroje, se objevil v roce 1973. Třetího dubna uplyne již půl století od doby, kdy uskutečnil historicky první hovor z mobilního telefonu: Cooper tehdy coby zaměstnanec Motoroly stál v centru rušného Manhattanu, na Šesté avenue u hotelu Hilton, a zavolal Joeli Engelovi ze společnosti AT&T.

Tehdy se podle svých slov obával jediného: zdali ta divná věc (Motorola DynaTAC 8000X) v jeho rukách bude fungovat. O padesát let později jej však trápí něco úplně jiného. A sice dopady jeho vynálezu: ztráta soukromí, závislost na internetu a šíření škodlivého obsahu, zejména mezi dětmi.

„Můj nejnegativnější názor je, že už nemáme žádné soukromí, protože vše o nás je nyní někde zaznamenáno a je to přístupné někomu, kdo má dost intenzivní touhu to získat,“ řekl Cooper agentuře AP na barcelonském veletrhu MWC, kde přebíral cenu za celoživotní dílo právě u příležitosti kulatého výročí prvního telefonátu z mobilního telefonu.

Odložte své mobily a žijte, vzkázal jejich duchovní otec

V případě používání smartphonů dětmi vidí nutnost zavedení různých omezení v závislosti na věku. „Nechceme, aby měly přístup k pornografii a věcem, kterým nerozumějí,“ řekl. Třeba pětileté dítě by mělo mít přístup na internet omezen na oblast se vzdělávacím obsahem.

Cooper je však mile překvapen mílovými kroky, které mobilní telefony za 50 let učinily. Ať už jde o jejich samotný design či možnosti, které dnes nabízejí. Navzdory rozčarování z dopadu na společnost věří, že nejlepší časy mobilní technologie, a to zejména v oblastech vzdělávání a zdravotní péče, mohou být teprve před námi. Neskrýval přesvědčení, že díky jejímu spojení s lékařskými technologiemi a internetem jednou prostřednictvím mobilního telefonu dokážeme i zvítězit nad nemocí.

Slavný mobil vyvíjeli nekonečných 10 let. Stál jako nové auto

Samotnou budoucnost mobilních telefonů pak vidí v přístrojích nabíjených lidskými těly. Do tvaru moderních smartphonů, tedy „placek“ z plastu, kovu a skla, se totiž podle svých slov nezbláznil. Vývoj mobilů podle něj bude směřovat k jejich rozmístění na lidském těle, možná budou mít podobu senzorů kontrolujících zdraví uživatele. A baterie? Nebude potřeba, Cooper věří, že zdrojem potřebné energie bude samo lidské tělo.

„Přijímáte jídlo, vytváříte energii. Proč nemít přijímač do ucha zapuštěný pod kůží a poháněný vaším tělem?“ představuje si duchovní otec mobilních telefonů, který loni v létě přiznal, že s mobilem tráví méně než pětinu svého času.

A byť mu nedělá problém vyřídit na telefonu e-maily či na internetu vyhledat informace, aby urovnal hádky u večeře, tak podle svých slov se ještě mnoho věcí nenaučil. „Stále nevím, co je TikTok,“ řekl v Barceloně.