Huawei Mate 10 Pro měl být už brzy v nabídce amerického operátora AT&T.

Huawei Mate 10 Pro měl být už brzy v nabídce amerického operátora AT&T. | foto: mobil.iDnes.cz

Huawei zažil trpké zklamání. Jeho smartphony odmítl velký operátor

  • 21
Zdálo se, že oficiální ohlášení kooperace čínského giganta Huawei a amerického operátora AT&T je na spadnutí. Mohlo to být jedním ze zásadních sdělení veletrhu CES. Místo toho však přišla studená sprcha: operátor smartphony Huawei do své nabídky nezařadí.

Huawei sice z pohledu celkových prodejů sílí a už nějakou dobu je třetím největším výrobcem smartphonů, jenže svoji pozici nemá jistou, dotahuje jej krajanské Xiaomi, které po několika letech úspěšného on-line prodeje ve velkém otevírá kamenné obchody a chystá velkou expanzi na další trhy.

Huawei měl pro letošní rok v plánu vtrhnout na jeden z nejdůležitějších trhů vůbec, totiž do USA. Smartphony sice za velkou louží už nějakou dobu prodává, některé modely jsou k mání u velkých prodejců elektroniky typu Best Buy. To však na prodeje v řádech alespoň milionů kusů měsíčně nestačí, tamní trh je primárně operátorský.

Huawei je tak v USA zcela ve stínu Applu a Samsungu, kteří mají smlouvy se všemi klíčovými operátory a pro mnohé Američany je Huawei neznámý, prázdný pojem.

Plány pro vstup do regionu byly velkolepé. Krom vyjednávání s AT&T, které se ještě před několika týdny podle neoficiálních zpráv jevilo velmi nadějné, se mluvilo také o oťukávání Číňanů se zástupci vůbec největšího tamního poskytovatele, společnosti Verizon se 150 miliony klientů (více v článku Huawei se chystá na zásadní průlom. Ohrozí to Samsung a Apple).

Namísto oficiálního uzavření strategického spojenectví však zástupci AT&T na poslední chvíli spolupráci zamítli. Za vším je zřejmě tlak některých amerických politiků, kteří před časem tamnímu telekomunikačnímu regulátorovi FCC (Federal Communications Commission) zaslali otevřený dopis, v němž nad potenciálním vstupem čínského dravce na půdu Spojených států vyjadřují velké obavy. Hlavním argumentem bylo dlouho spekulované údajné napojení Huaweie na čínskou vládu a s tím spojené riziko špionáže.

Huawei byl USA odmítnut už podruhé

Huawei už byl jednou Američany odmítnut – v roce 2012 se chtěl výrazněji podílet na výstavbě telekomunikační sítě. A přestože je obřím výrobcem nejen chytrých telefonů, ale i komponent telekomunikační infrastruktury s ročními výnosy 75 miliard dolarů, v očích Američanů dosud není dostatečně důvěryhodný. Skutečnost, že zakladatel společnosti Ren Zhengfei byl dříve důstojníkem čínské armády, je pro politickou reprezentaci v USA evidentně neodpustitelnou. Zhengfei je vnímán negativně pro jeho možná napojení na nejrůznější struktury.

Globální prodeje smartphonů Huawei v letech 2012 - 2016

Deník The Guardian připomíná, že Spojené státy nejsou ve svém odmítavém stanovisku osamocené. Australští zákonodárci před šesti lety zamítli kontrakt k výstavbě telekomunikační infrastruktury v hodnotě 38 mld. amerických dolarů z podobných důvodů.

Zástupce AT&T nepřesvědčilo ani ujištění šéfa mobilní divize Huaweie Richarda Yua, že se Američané nemusí žádných intervencí ze strany čínské vlády obávat. Podle něj obdobné hrozby nejsou opodstatněné.

USA a Austrálie nejsou jedinými zeměmi, kde se Huawei potýkal s nedůvěrou. Připomeňme i případ Velké Británie, kde v roce 2010 vládní představitelé rovněž vyjadřovali obavy, že by dodávané síťové komponenty mohly obsahovat zadní vrátka pro vzdálenou špionáž.

Huawei tehdy proto v hrabství Oxfordshire založil společnost The Cell, která byla pod dohledem tamní vlády a garantovala, že technologie nemohou být zneužity pro špionážní účely.

Dnes je Huawei v řadě evropských zemí dvojkou na trhu, kromě Velké Británie boduje ve Finsku, Itálii nebo Španělsku. Prodává zejména levnější modely, které mají v dané cenové relaci lepší parametry než samsungy.

Huawei by oslabil Samsung i Apple

Smartphony Huawei v nabídce AT&T mohly přitom být pro výrobce zahájením zcela nové éry. Místo toho však budou i nadále v regionu panovat staré pořádky, a Samsung spolu s Applem se tedy nemusejí žádného oslabení pozic obávat.

Je přitom vcelku jasné, že Mate 10 Pro by nepochybně Američany zaujmout dokázal a oba hráči by jen díky současnému topmodelu Huaweie jistý odliv klientů pocítili.

Test: Huawei to s modelem Mate 10 Pro dotáhl na samotný vrchol

Huawei Mate 10 Pro

Totiž s dražšími smartphony se v USA bez těsné spolupráce s operátory nelze prosadit. Právě operátoři nabízejí splátkový prodej a tento způsob pořízení nového telefonu je mezi tamním obyvatelstvem jasně nejpopulárnější.

Jen pro představu: v zemi se ročně prodá asi 170 milionů smartphonů a přitom jen 10 procent z toho připadá na volný prodej mimo rozsáhlé sítě operátorů. Z tohoto objemu Samsung a Apple dohromady uzmou 70 procent.

Odhodlání prý zůstává

Server The Verge v souvislosti s odmítnutím připomíná vyjádření Richarda Yu z CESu v roce 2012. Ředitel divize tehdy uvedl, že američtí operátoři potřebují nějaký čas, aby vysoce kvalitní produkty Huawei zařadili do svých nabídek, mluvil o nezbytném získání důvěry i neurčitém tlaku ze strany tamní vlády.

Výrobce však nedůvěru u Američanů nedokázal rozptýlit ani během následujících šesti let a smartphony Huawei se tak v nejbližší době u žádného amerického operátora nejspíš neobjeví.

Zájemci o špičkový Mate 10 Pro však pochopitelně nebudou odkázání na dovoz ze třetích zemí. V nabídce jej kromě řetězce Best Buy bude mít také Amazon a postupně se přidají další prodejci.

Přístroj bude k mání za 799 dolarů (cca 16 500 korun bez tamní daně), za které uživatelé dostanou špičkový přístroj s šestipalcovým FHD+ displejem (1 080 × 2 160 px) typu OLED, čipovou sadou Kirin 970 s umělou inteligencí, 6 GB operační paměti a 128GB úložištěm. K nejlepším patří také duální fotoaparát s certifikací společnosti Leica.

K dispozici bude i jeho luxusní iterace Mate 10 Porsche Design se 256GB úložištěm a displejem 16:9 s rozlišením QHD (1 440 × 2 560 pixelů). Rozdíly mezi oběma modely jsou podrobně popsány v článku Tak nízkou cenu nikdo nečekal. Huawei Mate 10 Pro zatopí konkurenci. Verze Porsche Design bude mít sebevědomou cenovku 1 225 dolarů, což je víc, než kolik žádá Apple za iPhone X se stejně velkým úložištěm.