(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nabíjení mobilu u postele se mu stalo osudným. Ocitl se v pasti

  • 42
Bez známek života byl ve své ložnici po uhašení požáru nalezen generální ředitel malajské společnosti Cradle Fund, která pomáhá začínajícím technologickým podnikatelům s financováním. Příčinou jeho smrti byla podle vyšetřovatelů exploze nabíjejícího se smartphonu.

Vyšetřovatelé mají ovšem poněkud stíženou situaci, Nazrin Hassan v osudnou chvíli nabíjel hned dva telefony. Podle jeho švagra používal dva blíže neurčené modely značek Huawei a BlackBerry. „Nevíme, který z nich explodoval,“ informoval podle portálu The Malaysian Insight Hassanův švagr prostřednictvím sociální sítě. 

Podle vyšetřovatelů bylo příčinou Hassanova úmrtí nadýchání se zplodin z požáru, který se po ložnici rychle rozšířil. Připouští však, že v tu dobu byl již v bezvědomí. Podle vyšetřovatelů se ocitl v pasti, z níž nebylo úniku. Společnost Cradle Fund v oficiálním vyjádření uvedla, že v pitevní zprávě byly za příčinu smrti jejího dlouholetého generálního ředitele označeny komplikace po úrazu způsobeném výbuchem.

„Kdo by si pomyslel, že takový neškodný rutinní postup (nabíjení smartphonu - pozn. redakce) zapříčiní, že tři malé děti budou vyrůstat bez otce,“ dodal švagr zemřelého.

Vyšetřovatelé nyní zjišťují, který ze dvou telefonů explodoval.

Explodují i telefony nepřipojené k nabíječce

Výbuchy mobilů, respektive jejich baterií, nejsou sice častým, ale zároveň ani nikterak neobvyklým jevem. Nedávno se muži z indické Bombaje během návštěvy jedné místní restaurace vznítil telefon přímo v náprsní kapse košile. Jako nejpravděpodobnější příčina nečekaného vznícení telefonu se jeví vadná či mechanicky poškozená baterie.

Podobný incident se odehrál i závěrem loňského roku, tehdy se hotelovému provoznímu pětihvězdičkového hotelu v indonéském Semarangu vzňal telefon přímo v náprsní kapse košile. „Cítil jsem, že se něco otřáslo,“ uvedl tehdy s tím, že v kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval. Podle Samsungu byla příčinou exploze neoriginální baterie.

Právě před používáním neoriginálních baterií a nabíječek výrobci opakovaně varují. Varování vydala i společnost Apple po tragické smrti letušky společnosti China Southern Airlines. Ta v červenci 2013 zemřela, když sáhla na nabíjející se iPhone

Podobný případ se stal i letos ve východní Indii. Osmnáctiletá dívka z vesnice Kheriakani chtěla zavolat příbuzným, svou vybitou Nokii 5233 proto připojila k nabíječce. Ovšem hovor dlouho netrval, baterie telefonu totiž krátce poté explodovala (více viz Vybitý telefon připojila kvůli hovoru k nabíječce. Stálo ji to život).

Patrně neznámější případy explozí baterií bez zjevné příčiny se týkají Samsungu Galaxy Note 7. Šlo o tak závažnou záležitost, že mnohé aerolinky zakázaly jejich přepravu na palubách letadel. Později Samsung odhalil záhadu vybuchujících Notů 7. Původní baterie prý měla designovou vadu, v případě druhé, která byla určená pro vyměněné noty, pak stejné problémy způsobila produkční vada.