Co přinese internetový paušál Eurotelu a co jeho zákazníkům?

Program Data Nonstop, který od včerejška nabízí Eurotel, může znamenat revoluci na českém Internetu. Někteří uživatelé mají sice možnost připojení za relativně nízký paušál prostřednictvím kabelové televize, ADSL nebo sdíleného bezdrátu, ale pokrytí ČR těmito službami je víceméně sporadické. Co můžeme čekat od paušálního přístupu pomocí mobilního telefonu za 1000 korun?

Program Data Nonstop, nabízený Eurotelem, nabízí možnost připojit se na Internet za paušální poplatek 1 000 Kč. Někteří uživatelé uvažují o koupi mobilu schopného modemovat po GPRS, který nahradí u jejich stolního PC klasický či ISDN modem. Tito lidé budou muset zpravidla přičíst ještě cca 200 korun za nejlevnější paušální program od Eurotelu pro hlas či data, program Data Nonstop je však možné používat i bez dalšího paušálu, hlasové volání v jeho rámci je však dost drahé. Společně s amortizací mobilního telefonu se tak výsledná cena dá odhadnout řádově na 1500 korun měsíčně, ale i takovou částku lze v síti Českého Telecomu, zejména během silného provozu, promodemovat velmi rychle. Nestane se však paušál za GPRS z nějakého důvodu obětí svého úspěchu? Pojďme si jeho přínosy a rizika lépe rozebrat pomocí klasické SWOT analýzy (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats): podíváme se na silné a slabé stránky samotného programu Data Nonstop a pak také na to, jaké může současná a budoucí situace na trhu obsahovat příležitosti a hrozby.

Silné stránky

Paušál za Internet nikdo jiný nenabízí na celém území České republiky. Eurotel navíc chce všem uživatelům poskytovat ostrou IP adresu a údajně nehodlá odpojovat ani uživatele, kteří budou "viset" na Síti online sebedéle.

Slabiny

Počet timeslotů v síti GSM je omezen. Provoz na GPRS má navíc nižší prioritu než hlas i datové přenosy HSCSD, které Eurotel také nabízí a nabízet hodlá i nadále. Dalším problémem se může stát nedostatek IP adres, které se stávají stále nedostatkovějším zbožím. V současné době uvádí Eurotel na stránkách peeringového sdružení NIX.CZ, jehož je členem, že vlastní něco přes 65 tisíc IP adres Počet zákazníků je pochopitelně mnohem vyšší... (T-Mobile vlastní podle údajů zveřejněných na sránkách NIXu jen cca 8 tisíc IP adres, Oskar dokonce polovic; údaje se nám nepodařilo ověřit z nezávislého zdroje). Poskytování ostrých IP adres pro permanentní připojení jednotlivých počítačů se může stát problémem i pro helpdesk operátora - uživatelé mají ve zvyku nechávat běžet všemožné zbytečné a bezpečnostně "děravé" služby, počítač tak může být zneužit ke spamování, napaden červem či jednoduše hacknut. Uživatelé pak mají tendenci otravovat, či dokonce obviňovat operátora v každém z těchto případů. Uvidíme, zda Eurotel začne hromadně firewallovat některé porty počítačů svých uživatelů, jak již činí mj. Volný nebo UPC. Pokud hodlá Eurotel posilovat i helpdesk, znamená to pro něj ovšem další náklady.

Neměli bychom také zapomínat na maximální dosažitelnou rychlost připojení - Eurotel nabízí pro GPRS kódování CS-2 (max. 13,4 kb/s v 1 timeslotu), současné mobily umějí při GPRS zapojit nejvýše 4+2 timesloty - data se pak mohou stahovat nejvýše rychlostí 4 x 13,4 kb/s = 53,6 kb/s, z počítače odesílat rychlostí 2 x 13,4 kb/s = 26,8 kb/s. Rychlost odezvy na ping také není moc slavná, obě veličiny navíc mohou a budou kolísat dle zatížení sítě, takže hráči online počítačových her budou mít asi smůlu...

Příležitosti

Eurotel může pomocí datového paušálu přetahovat několik skupin zákazníků. Majitelé předplacených karet Go se nabízejí jako první varianta, paušálními zákazníky se však mohou stát i zákazníci ostatních mobilních operátorů a v neposlední řadě i Českého Telecomu. Také poskytovatelé satelitního připojení a provozovatelé levných sdílených bezdrátů asi budou muset přizpůsobit ceny, což se ovšem nemusí slučovat s ekonomickým přežitím.

Podle zástupců Eurotelu je však hlavní motivací naučit uživatele používání mobilních datových služeb a připravit je na příchod služeb sítě třetí generace (UMTS).

Hrozby

Míč je nyní na straně ostatních operátorů a Českého Telecomu. Mobilní operátoři mohou, ale nemusí kontrovat podobnou nebo cenově výhodnější nabídkou. Český Telecom může zaregistrovat úbytek modemistů, v extrémním případě by se mohl snažit datový paušál své dceřiné společnosti Eurotelu zarazit úplně. Jedná se však spíše o teoretickou možnost. Pokud by datový paušál trpěl potížemi vyplývajícími z růstu počtu uživatelů, může Eurotel znechutit svým zákazníkům nejen GPRS, ale potenciálně i UMTS.

Datový paušál může nepříjemně "kanibalizovat" i ostatní služby Eurotelu: proč mám SMS či MMS, když můžu zdarma v neomezené míře využívat e-mail a instant messaging? Nejen pro počítače, ale i pro některé chytré mobily již existují aplikace, které umožňují instant messaging prostřednitcím ICQ, MSN Instant Messengeru i Jabber (otevřený standard pro instant messaging, se sítěmi ICQ, MSN IM a AOL umí komunikovat pomocí pluginů na serveru). V mobilních sítích se začíná rozmáhat i internetová telefonie, šetřílkové tak mohou komunikovat v rámci paušálu zdarma nebo platit nižší poplatky poskytovateli mezinárodní internetové technologie.

Co můžeme čekat tento týden?

Ve čtvrtek pořádá tiskovou konferenci T-Mobile, má tedy možnost svou nabídku přizpůsobit nabídce Eurotelu. S případnou změnou operátora tedy zatím nespěchejte. Neznáme zatím ani postoj Oskara či Českého Telecomu...