Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. července 2021 Věroslav

Myslíte si, že jste mistr Androidu, ale tyto finty možná neznáte

V záplavě nejrůznějších aplikací a uživatelských nástaveb se leckdo mnohdy ztratí a přitom ani netuší, že ona potřebná funkce je již obsažena v základní verzi operačního systému Android a někdy plní svůj účel daleko lépe. Představujeme ty nejlepší funkce, které jste v nastavení možná přehlédli.

Android ukrývá spoustu užitečných nastavení, o kterých možná ani nevíte | foto: norebbo.com, Michal Havryluk,  Mobil.iDNES.cz

Přestože nastavení je u systému Android relativně přehledné, málokdo má čas zkoumat jednotlivé položky a mnohdy velmi stručně popsanou funkčnost. Pokud chcete z Androidu dostat maximum, vezměte si ho k ruce a zkuste si projít níže popsané body. Jako výchozí zařízení jsme použili referenční Nexus 5 (Android 4.4.2 KitKat).

Hledejte, zkoušejte, každý výrobce to má trochu jinak

Jednotlivá níže uvedená nastavení tak možná naleznete v trochu jiných částech systému, pokud máte telefon od jiného výrobce. Vaši aktuální verzi operačního systému naleznete v sekci Nastavení – Info o telefonu.

Jednotlivá níže uvedená nastavení tak možná naleznete v trochu jiných částech systému, pokud máte telefon od jiného výrobce. Vaší aktuální verzi operačního systému naleznete v sekci Nastavení – Info o telefonu.

Nejlepším útokem je skvělá obrana

Firemní e-mail

Někdy nastavení e-mailového klienta (často firemního) vyžaduje zamčení obrazovky. Zde záleží na nastavení, někdy lze použít jen číselné nebo znakové heslo, nikoliv heslo tahem. Jako uživatel s tím nic nenaděláte.

Pokud máte v telefonu cennější data nebo si zkrátka chráníte soukromí, hodí se nastavit si zámek obrazovky s volitelnou formou hesla. Nikdo si asi nechce pamatovat další číselnou kombinaci nebo vyťukávat běžné heslo, a právě pro tyto účely je v systému možnost použít odemykání pomocí gesta. Stačí spojit libovolně alespoň čtyři tečky v nabízené mřížce a váš telefon je touto kombinací chráněn. Přitom odemknutí nezabere příliš času ani námahy. Existuje zde i varianta odemknutí pomocí čelní kamerky, která sejme vás obličej. Bohužel tato možnost není příliš ideální zejména v horších světelných podmínkách. Zmiňované nastavení naleznete v sekci Zabezpečení – Zámek obrazovky.

Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android

Na odemykací obrazovce můžete mít kromě zobrazení času nebo nepřečtených zpráv řadu dalších údajů. Jde o takzvané lockscreen widgety, dostupné od verze 4.2 Jelly Bean, které jsou v lecčems podobné těm na tradičních plochách. Pokud používáte verzi 4.4 a novější, je potřeba je aktivovat v sekci Zabezpečení – Aktivovat widgety. Následně stačí zamknout telefon a pouze pohnout okrajem plochy na pravou stranu. Objeví se tlačítko plus, po jehož stisknutí se dostanete k seznamu všech dostupných widgetů.

Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android

Určitě doporučujeme vyzkoušet aplikaci DashClock, která do sebe integruje funkčnost některých dalších aplikací. Stačí do vyhledávání na Play Storu zadat "dashclock extension". Na jedné odemykací obrazovce tak můžete mít pohromadě všechny potřebné údaje. Krátkým přejetím po zabalené nabídce widgetu se dostanete ke kompletnímu zobrazení s dodatečnými informacemi. V této souvislosti doporučujeme aplikaci Svítilna, kterou rychle zapnete přisvětlovací diodu fotoaparátu.

Se zámkem obrazovky souvisí i režim Daydream (v překladu Spořič obrazovky), většinou ve formě dodatečných informací nebo obrázku, který se bude během nabíjení telefonu zobrazovat na displeji. Původní účel na starých monitorech spořič obrazovky již dávno ztratil, ale pokud máte telefon ve stojánku, nebo šikovně opřený, může vám i v takovém stavu dobře posloužit. Režim Daydream aktivujete v sekci Displej – Spořič obrazovky.

Kouzla na ploše

Úprava základních ploch je na Androidu hračka, ale málokdo ví, že od verze Jelly Bean přišly další šikovné zkratky, které vám usnadní ovládání. Kupříkladu pokud vaše zařízení nemá tlačítko pro přístup k naposledy spuštěným aplikacím, dostanete se k nim delším podržením klávesy Domů (v opačném případě slouží k spuštění Google Now). Pohybem doleva, nebo doprava aplikaci okamžitě ukončíte. Delší podržení zobrazí nabídku s informacemi o aplikaci a můžete třeba vydat povel k jejímu okamžitému odinstalování.

Hodí se dodat, že aplikace běží v systému Android i po minimalizaci a systém sám určuje, kdy bude jaká aplikace ukončena. Zmiňovaným pohybem do strany však uděláte definitivní rozhodnutí přímo vy.

Fotogalerie

Notifikační oblast (horní proužek na displeji) taktéž doznala mnohých změn. Jedním prstem stáhnete klasickou nabídku a dvěma prsty současně se dostanete ihned do rozšiřující části s nastavením. Některé notifikace můžete stejným způsobem rozšířit do jejich plné podoby a například u e-mailu ihned zvolit možnost smazání nebo odpovědi na danou zprávu. U hudebních přehrávačů se zde například často nacházejí rozšířené možnosti ovládání.

Delším podržením notifikace se opět dostane k informaci o dané aplikaci, která notifikaci zobrazila. Pokud jde o nechtěné zprávy, může aplikaci rovnou odinstalovat nebo odškrtnout možnost Zobrazit upozornění. Varujeme však, že kromě notifikací vypnete i drobné zprávy zobrazené přímo při běhu aplikace. Nejideálnějším řešením je tak spíše odinstalování a nalezení jiné vhodnější aplikace.

Hodí se vědět, že Android může naběhnout i v nouzovém režimu, kdy jsou deaktivovány všechny aplikace kromě těch, které byly v zařízení ihned po vybalení z krabice. Tato finta přijde vhod, pokud si nejste jisti, jestli některá stažená aplikace nedělá v telefonu neplechu. Tento režim zapnete delším podržením softwarového tlačítka Vypnout, které byste jinak použili k běžnému vypnutí telefonu (nejprve musíte stisknout mechanické tlačítko pro vypnutí a pak podržet softwarové Vypnout na displeji).

Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android

S plochou kromě vytváření složek přesouváním ikon aplikací na sebe neodmyslitelně souvisí i pozadí. To lze samozřejmě měnit v sekci Displej – Tapeta, ale rádi bychom upozornili na aplikaci Muzei. Ta každý den automaticky na plochu zobrazí slavnou malbu, a přijdete si tak jako při procházce opravdovým muzeem. Hlavní výhodou je fakt, že pro ty, kteří příliš neholdují tradičnímu umění, je opět k dispozici rozšiřitelnost podobně jako u dříve zmíněné aplikace DashClock. Výběr zdroje, odkud budou pozadí čerpána, je tak plně na vás. Stačí do vyhledávání na Play Storu zadat "muzei extension". Doporučujeme například rozšíření 500px nebo Romain Guy.

Píšeme texty

Naprostá změna klávesnice je jedna z největších výhod Androidu oproti konkurenčním operačním systémům. Můžete si tak vyzkoušet odlišné varianty, které mají různé rozložení kláves a mohou třeba hned zobrazovat číselnou řadu nebo zajistí prohození písmen Y a Z. Jindy nabízejí naprosto odlišný způsob zadávání znaků. Nejoblíbenější a nejrychlejší metoda je v současnosti swype neboli psaní přejetím po písmenech. Nejznámějšími klávesnicemi jsou nejspíše SwiftKey a SlideIT (obě jsou placené). Tento režim psaní však podporuje i novější verze základní klávesnice Google (některé telefony ji nemají), která je přímo v systému. Stačí v nastavení navštívit nabídku Jazyk a zadávání – Nastavení Google Klávesnice a vybrat možnost psaní gesty.

Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android

Pro ještě rychlejší psaní doporučujeme vyzkoušet zadávání textu pomocí hlasu. Stačí na klávesnici zvolit klávesu s malým mikrofonem. Rozpoznávání funguje kupodivu velmi dobře i v češtině, a pokud potřebujete rychle odeslat jednoduchou zprávu, tuto funkci si nebudete moci vynachválit. Bohužel rozpoznávání funguje pouze při připojení k internetu a na delší komplikovanější texty se příliš nehodí.

Google Now

Chytré asistentce v podobě aplikace Google Now jsme se již mnohokrát věnovali a soupis jejích funkcí by zabral několik stránek. Ve stručnosti jde o daleko chytřejší Google vyhledávání, kombinované s informacemi dostupnými přímo v zařízení. Bohužel se však plný potenciál odemkne až při přepnutí na angličtinu (sekce nastavení Jazyk a zadávání), kdy přímo kladete jednotlivé požadavky. Stačí pronést "Ok Google" a telefon bude očekávat následný příkaz. Kompletní výpis získáte pomocí klíčového slova "help me".

Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android

Google nedávno uvolnil novou podobu domovské obrazovky, která ještě více integruje funkce Google Now. Plocha úplně nalevo je vyhrazena výhradně položkám v sekci Google Now, kde budete mít agendu na dnešní den, zajímavosti z okolí nebo důležité zprávy, které si sami navolíte. Domovská obrazovka navíc vždy poslouchá, pokud nevyslovíte sousloví "Ok Google", a nemusíte tak vždy volit tlačítko s mikrofonem.

Všemi směry

Výdrž baterie je asi jedna z nejpodstatnějších záležitostí, kterou každý uživatel musí řešit. Kromě telefonu mohou být velmi žravé i jednotlivé aplikace, které se zkrátka k zařízení nechovají šetrně. Pokud tedy sledujete náhlý pokles výdrže, navštivte sekci Baterie s jednoduchým přehledem, kde jsou vypsaní ti největší žrouti. Na baterii má také velký vliv zjišťování polohy. Ve stejnojmenné sekci můžete určit, jak přesnou polohu nainstalované aplikace obdrží. Přesnější informace samozřejmě znamená největší nároky na baterii. V této sekci rovněž naleznete seznam aplikací, které polohu nedávno vyžadovaly.

Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android

Pokud jste zrovna na cestách bez dosahu wi-fi a potřebujete se k internetu připojit, bude se jistě hodit funkce Tethering a přenosný hotspot v sekci Další na základní obrazovce Nastavení. Vaše mobilní připojení tak bude sdíleno mezi ostatní zařízení, která budou znát heslo do vaší privátní malé wi-fi sítě. Upozorňujeme, že tato funkce je velmi náročná na baterii a samozřejmě si musíte dát pozor i na množství využívaných dat. S wi-fi souvisí i miniaturní aplikace Wi-Fi Auto Toggle, která automaticky vypíná wi-fi, pokud se vzdálíte od vybraného domovského hotspotu.

Velmi šikovná je sekce Zálohování a obnovení dat. Ve stručnosti je seznam vašich aplikací uložen společně s dalšími drobnostmi na servery Googlu. V případě ztráty nebo zakoupení nového telefonu tak lze snadno přesunout téměř veškerá data (samozřejmě za předpokladu využívání Google účtu). Bohužel na servery nejsou z důvodu zabezpečení automaticky ukládána všechna data. Autor aplikace musí tento způsob zálohování podporovat a přesně i určuje, jaká data mají být takto uložena.

Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android
Tipy a triky pro Android

Poslední zastávkou je sekce Zabezpečení, která ukrývá pro mnohé asi nejpodstatnější nastavení. Pokud máte v telefonu opravdu cenná data, můžete zapnout funkci Šifrování, která zapečetí veškerá vaše data. Nesmíte však zapomenout heslo, jinak budou data ztracena. Zabezpečení se týká i funkce Ověřovat aplikace, která skenuje veškeré aplikace nahrané do telefonu jinak než přes Play Store, jestli mezi nimi není malware nebo jiný škůdce. Tuto funkci rozhodně nedoporučujeme vypínat. Nově skenování probíhá nejen při instalaci nových aplikací, a jste tak ještě více chráněni. Pokud instalujete aplikace výhradně přes Play Store, obdobná funkce skenuje aplikace ještě před stažením do telefonu, a vy se tak nemusíte již vůbec o nic starat.

Znali jste uvedené funkce Androidu?

Tipy a triky operačního systému Android
celkem hlasů: 3550

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 11. května 2014. Anketa je uzavřena.

znal(a) jsem všechny uvedené tipy 2052
znal(a) jsem většinu z uvedených tipů, některé pro mne byly nové, vyzkouším 732
Android nepoužívám 405
některé z uvedených tipů jsem znal(a), ale moc nepoužíval(a) 229
Android používám jen v základu, žádné finty nepotřebuji 132
  • Nejčtenější

Mohl to být snadný konec otravným hovorům. Zatím byl však odložen

Jedinou obranou proti nevyžádaným marketingovým hovorům i nadále zůstává nutnost vyjádřit nesouhlas spolu se...

Používáte ji také? Druhá aplikace pokořila rekordních 10 miliard stažení

Operační systém Android má dalšího aplikačního rekordmana v počtu stažení z obchodu Google Play. Aplikaci, jejíž počet...

Lidé si stěžují, že O2 zdražil tarif o 50 korun. Přidal za to 1 GB dat

Operátor O2 zdražil základní neomezený tarif o 50 korun. Některým zákazníkům změna ceny vadí. Samotný tarif Free+ Modrý...

Prodejní trhák, který je vyprodaný. Test Samsung Galaxy A52 a A52 5G

Modely Samsungu střední třídy tradičně patří k nejprodávanějším smartphonům na našem trhu. Loni tuto roli hrál model...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z mobilu brzy pošlete i těhotného muže nebo postavičku trolla

Každoroční rozšíření sady emotikonů Emoji bude i tentokrát ve znamení inkluze. Jeden z návrhů, který by měl mířit do...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Koupili jsme levné kryty z Číny. Mají nápad, ale často to jsou šunty

Čínské obchody začaly k ceně zboží automaticky připočítávat lokální DPH, konec levných nákupů drobností tak nekončí....

Samsung má letní akci. Kombinuje přímé slevy, kupóny, bonusy a dárky

Samsung obvykle drží ceny svých mobilů po celý rok na stejné úrovni. Aby však mohl konkurovat, připravuje v podstatě...

Natrhali heřmánek a chrpu, rozemleli kávu. Budou to první voňavé iPhony

Mají být přínosem ke snížení uhlíkové stopy. Označují je za ekologické, poprvé k výrobě použili stoprocentně přírodní...

Slibuje svobodu a soukromí. Mobil pro příznivce Trumpa je však podivný

Nový mobil s označením Freedom Phone cílí na konzervativně orientované Američany. Nabízí jim aplikace, které normálně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Představujeme Amouranth, sexuální ikonu hráčů počítačových her

Sedmadvacetiletá Amouranth je jednou z nejpopulárnějších streamerek na světě. Od vysílání průchodů počítačovými hrami...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...