Virtuální operátoři mají v Česku zelenou. U:fon jim otevře svou síť

aktualizováno 
Malí internetoví poskytovatelé, ale i velcí hráči jako Vodafone, mají nově možnost oslovit své zákazníky s nabídkou mobilního internetu, mobilních telefonů či bezdrátových pevných linek. Nejmenší tuzemský operátor U:fon totiž zpřístupnil svou síť na velkoobchodní bázi. Jeho služby tak může nově nabízet kdokoli.

Mobilní síť U:fona bude od července otevřena všem. Ilustrační foto | foto: Mobil.iDNES.cz

Poprvé v historii České republiky tak vzniká možnost vzniku skutečných virtuálních operátorů. Ti si pouze pronajímají síť od jejího vlastníka a služby s ní spojené nabízí na maloobchodním trhu pod vlastní značkou.

Svou síť U:fon otevře všem zájemcům od 1.července. "Velkoobchodní nabídka je prvním projektem na území Česka, který umožňuje dalším telekomunikačním operátorům oficiálně sdílet infrastrukturu mobilního operátora a nabízet mobilní služby zákazníkům pod vlastním obchodním jménem," říká Tomáš Budník, generální ředitel MobilKomu.

Zájem přitom projevili nejen menší poskytovatelé internetu jako jsou firmy WIA, Pe3nyNet a Live Telecom, ale také jeden z největších mobilních operátoru v Česku, společnost Vodafone. Ta zřejmě chce využít nynější U:fonovy sítě k rychlému rozšíření mobilního internetu po republice.

První MVNE v Česku

MobilKom, provozovatel sítě U:fon, se tímto stane prvním poskytovatelem mobilní sítě v Česku (tzv. MVNE), který umožní jiným společnostem využívat přístupové mobilní sítě pro provozování jejich vlastních služeb. Otevírá se tak možnost vzniku skutečných virtuálních operátorů (tzv. MVNO), jejichž příchod jsme predikovali už začátkem tohoto roku.

Dosud na českém trhu fungují obdobné společnosti pouze na principu přeprodeje služeb velkých operátorů, a to často na pomezí legality. Tyto firmy se pro jasné odlišení od skutečných virtuálních operátorů často označují jako "šedí" operátoři. Jen Telefónica O2 jich má ve své síti desítky. - čtěte O2 útočí na "šedé" operátory, bere jim zákazníky

"Naši velkoobchodní zákazníci získají možnost nabízet rychlý mobilní internet a bezdrátové pevné linky," dodává Budník. Mobilní telefony jsou prý součástí nabídky také, nejsou však prioritou firmy.

"Během pilotního provozu jsme si potvrdili zájem nejen alternativních poskytovatelů telekomunikačních služeb i funkčnost MVNE konceptu. Jsme přesvědčeni, že prostor, který se na trhu virtuálním operátorům nabízí a který dosud nebyl využit, má velký potenciál," říká Jan Slabihoud, ředitel pro velkoobchod MobilKomu.

Je to jen tlak na ČTÚ, myslí si odborníci

Dopady tohoto kroku na český telekomunikační trh však nebudou podle oslovených odborníků nijak výrazné. "Osobně se domnívám, že je to jen forma tlaku na Český telekomunikační úřad, který vzniku virtuálních operátorů dlouhodobě brání," říká odborník na telekomunikace Martin Zikmund. "Jiné dopady to zřejmě mít nebude," dodává.

Ač to firma sama nepotvrdila, v odborných kuloárech už je dávno známo, že této nabídky chce využít i jeden z velké trojice mobilních operátorů. Konkrétně to má být Vodafone, který případným kontraktem okamžitě získá celorepublikové pokrytí rychlým mobilním internetem. Podle Hospodářských novin pro něj U:fon již vyvinul i speciální USB modem.

Právě tímto krokem mohou vzít firmy Českému telekomunikačnímu úřadu argumenty. Pokud se totiž spolupráce a potažmo celá velkoobchodní nabídka služeb podporující vznik virtuálních operátorů osvědčí, ČTÚ zřejmě nebude mít dostatek sil nadále tvrdit, že virtuálních operátorů není na našem trhu třeba.

Propletenec se prohlubuje

Podobně jako U:fon nedávno zareagovaly na poptávku trhu i České Radiokomunikace, které zpřístupnily svou WiMAX síť a poté i stovky svých vysílačů. O jejich WiMAX tehdy paradoxně projevoval zájem právě U:fon. Propletenec českého telekomunikačního trhu tak může být brzy skutečně zajímavou ukázkou vzájemné koexistence různě velkých a vlivných poskytovatelů mobilních služeb.

Autor:

Nejčtenější

Tradiční velikáni v koncích. Oproti dravé konkurenci už nemají šanci

Sony Xperia 1

Tradiční značky nemají šanci především vůči dravé čínské konkurenci a jejich prodeje jsou špatné. A to rok od roku...

Krutá pomsta za nadměrné používání mobilu. Dceři v noci načernila oči

Ilustrační snímek

Zamezit dětem v přístupu k moderním technologiím je téměř nemožné. Rodiče tak třeba trápí, kolik času potomci tráví nad...

Kdo se v tom má vyznat? Nové iPhony se zase budou jmenovat jinak

iPhone 11

Po loňské změně velkého modelu na přívlastek Max nás letos u nových iPhonů čeká nejspíše další změna. Spekuluje se, že...

Špičkový mobil čínského giganta nás zaujal. Už aby tu byl oficiálně

Oppo Reno 10x Zoom

Smartphone Oppo Reno 10x Zoom je velice zajímavý model, který je bohužel určený primárně pro asijské trhy. Hravě se...

Má dva displeje a výkonnější procesor než Note 10. Stojí přitom polovinu

Nubia Z20

Loni čínská Nubia uvedla na trh vskutku netradiční smartphone s displejem i na zádech. Nyní tato někdejší luxusní...

Další z rubriky

T-Mobile a O2 mohou porušovat antimonopolní předpisy, tvrdí Brusel

Loga mobilních operátorů T-Mobile a O2

Ke sdílení sítí mezi O2, T-Mobile a poskytovatelem infrastruktury CETINem má výhrady Evropská komise. Podezřívá...

Operátor UPC se přejmenuje na Vodafone. Převzetí bylo dokončeno

Vodafone (ilustrační fotografie)

Vodafone dokončil převzetí kabelového operátora UPC. Dosadil nové jednatele, kterými jsou vysocí manažeři české pobočky...

Vodafone může v Česku převzít kabelovku UPC. Povolila to Evropská komise

Vodafone (ilustrační fotografie)

Vodafone může v Česku převzít kabelového operátora UPC. Povolení transakce, která zahrnuje převzetí poskytovatele...

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPERVIZOR KONTROLY KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz