Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Česko vs. Slovensko: rychlý mobilní internet je u sousedů rychlejší a levnější

Rychlý mobilní internet u nás nemá zrovna na růžích ustláno. Ve srovnání s našimi východními sousedy jsme dokonce "žabaři". Zatímco Čech je na cestách datovým rychlíkem s jedním megabitem, Slovák si surfuje až pětkrát rychleji.
Vysokorychlostní mobilní internet usnul v Česku na vavřínech...

Vysokorychlostní mobilní internet usnul v Česku na vavřínech... | foto: Profimedia.cz

Přitom ještě před pár lety platili čeští operátoři za velmi pokrokové společnosti. Zejména tehdější Eurotel se se zaváděním nových technologií příliš nepáral. Dnes je všemu jinak a našim sousedům můžeme závidět my.

Čeští operátoři totiž doslova usnuli na vavřínech. Opravdu rychlý mobilní internet nabízí jen v některých částech Prahy a Brna. Zde lze dosáhnout rychlostí, za které by se nemusel stydět ani jeden slovenský operátor.

Za hranicemi našich největších měst se však budeme muset spokojit s maximálními rychlostmi 1 Mbit/s, kterých si ale zas tak často neužijeme. - více zde

Slováci se smějí

Slováci se nám tedy mohou jen smát. Jejich operátoři se totiž právě v nabídce rychlých datových sítí doslova předhání. Opravdu rychlá data nalezneme hned u dvou z nich a to s mnohonásobně vyšším pokrytím, než u nás.

Pozadu je na slovenském trhu zatím jen Telefónica O2, která po nedávném vstupu na tamní trh teprve buduje svou vlastní síť. "Telefónica O2 Slovakia v současnosti nabízí mobilní datové služby na bázi technologií GPRS a EDGE," uvedl René Parák ze slovenské Telefónicy O2.

A proč je slovenský trh v mobilním internetu vyspělejší než ten český? "Pro slovenské operátory jsou 3G a další broadbandové technologie v tuto chvíli především nástrojem konkurenčního boje," vysvětluje rozdílnost obou trhů Filip Hrubý z Vodafonu.

"Slovenský trh se vyvíjí rychleji v oblasti mobilního broadbandu a v této oblasti tedy panuje i větší konkurence a to i díky nižší penetraci ADSL internetu," míní Martin Žabka z české pobočky Telefónicy O2.

HSDPA najdeme na slovensku hned dvakrát

Oproti českému trhu se tak nabídka toho slovenského jeví jako snová. Tamní operátor Orange například nabízí rychlý internet přes HSDPA s maximální rychlostí připojení 3,6 Mbit/s a navíc nedávno zavedl i vyšší přenosovou rychlost ve směru od uživatele do internetu.

Ta za pomoci technologie podobného názvu (HSUPA) dosahuje hodnoty 1,46 Mbit/s. Zatímco se ale u nás musíme smířit s více než mizerným pokrytím, Orange pokrývá rychlým internetem desítky tamních měst.

Stejnou technologii navíc nepoužívá na slovensku jen Orange. HSDPA najdeme i u slovenského T-Mobilu a to opět s lepším pokrytím, než u stejné technologie používané českou Telefónicou O2. Ta je navíc jediným českým operátorem, který tuto technologii nabízí.

"Pokrýváme CDMA 85% naší populace. V Praze a Brně navíc máme HSDPA síť. Obě sítě dohromady s komplexní nabídkou koncových zařízení z nás dělají jednoho z nejlepších poskytovatelů mobilního broadbandu v Evropě," obhajuje Telefónicu O2 Žabka.

Zástupci českého T-Mobilu však slovenský trh za nijak výrazně lepší nepovažují: "Pokud to srovnáváme, tak rozhodně nemáme tristní pokrytí. Pokrytí Orange na HSDPA je pouze ve větších městech s minimem zákazníků. Deklarované rychlosti jsou v tuto chvíli nereálné," říká Jitka Pacolová.

"T-Mobile SK má cca 50% pokrytí obyvatel technologií, která dosahuje podobných charakteristik jako naše UMTS TDD, kde máme skoro 60% pokrytí populace," dodává. HSDPA je navíc podle T-Mobilu zastaralá a neefektivní technologie.

Mobilní internet rychlý jako blesk

Slovensko však skrývá i mnoho dalších fines. Zatímco u nás vsadil T-Mobile právě na nestandardní typ datové sítě UMTS, která je známa pod obchodním názvem 4G, jeho slovenská odnož udělala rázný krok vpřed. Začala totiž budovat datovou síť Flash-OFDM známou spíše pod názvem společnosti Flarion, která stála za jejím vývojem.

Nabídka vysokorychlostního mobilního internetu slovenských operátorů
 T-Mobile SK

Název služby:
Rýchly internet (2, 10, 20)

Nabízené technologie:
Flash-OFDM, HSDPA, GPRS, EDGE

Maximální přenosová rychlost:
5,3 Mbit/s

FUP:
2, 10, nebo 20 GB/měsíc

Ceny (s/bez úvazku):
712,80/950,80 Sk/měsíc za 2 GB*
1188,80/1426,80 Sk/měsíc za 10 GB*
2259,80/2378,80 Sk/měsíc za 20 GB*

* + aktivační poplatek 355,80 Sk

 Orange SK

Název služby:
Mobilný Orange internet (Večer a víkend, Nonstop, Biznis)

Nabízené technologie:
HSDPA, HSUPA, GPRS, EDGE

Maximální přenosová rychlost:
3,6 Mbit/s

FUP:
2, u plánu Biznis 5,5 GB/měsíc

Ceny (s/bez úvazku):
653,80/593,80 Sk/měsíc za Večer a víkend*
950,80/831,80 Sk/měsíc za Nonstop*
1783,80/1545,80 Sk/měsíc za Biznis*

* + aktivační poplatek 950,80 Sk


Tento krok se původně očekával i od české pobočky. Nadnárodní operátor se totiž na vývoji této technologie nemalou měrou podílel, zejména pak tou finanční. Nakonec se však Flarion objevil jen na Slovensku a čeští uživatele Internetu 4G tak mohou jen závidět.

Technologie Flash-OFDM totiž dokáže nabídnout mobilní internet s parametry, za které by se nemusela stydět ani průměrná česká ADSL linka. Nabídne rychlost až 5,3 Mbit/s a navíc se chlubí i velmi slušným pokrytím sedmdesáti procent obyvatel Slovenska.

Český T-Mobile svým 4G pokrývá mnohem menší část potenciálních zákazníků. Navíc se české 4G nemůže se slovenskou technologií rovnat ani v rychlostech, jeho reálné rychlosti se pohybují pod 1 Mbit/s.

Slováci zaplatí méně za více

Zajímavě vychází i porovnání datových technologií z pohledu cenové politiky. Zatímco u nás se za opravdu rychlý internet platí v průměru tisíc korun měsíčně, náš východní soused za rychlejší a kvalitnější službu zaplatí v přepočtu o 200 korun méně.

Například Orange nabízí své HSDPA za 765 korun měsíčně, věrným zákazníkům, kteří jsou u operátora nejméně šest měsíců, ještě levněji. T-Mobile si za střední tarif u svého "Flarionu" řekne asi o 960 korun.

Narozdíl od tuzemských pravidel však Slovenští operátoři vyžadují nemalé aktivační poplatky. U T-Mobilu zaplatíte 355,80 Sk, Orange si řekne o 950,80 Sk.

Parametry služeb jsou přitom ve většině případů lepší, než u nabídek tuzemských operátorů. Zejména z pohledu odezvy neboli tzv. latence, která je po přenosové rychlosti jedním z nejsledovanějších parametrů kvalitního připojení, jsou služby slovenských operátorů na výši.

Českým operátorům hraje do karet snad jen mírnější omezení objemu stahovaných dat (FUP) a absence jakýchkoli aktivačních poplatků. V ostatních parametrech ale prohrávají tak říkajíc na plné čáře.

Česko se bude zlepšovat jen pomalu

Situace na trhu vysokorychlostního mobilního internetu navíc nevypadá v České republice nijak růžově.

Například Vodafone se k zavádění sítí třetí generace staví velmi skepticky. "Služby poskytované v 3G síti nejsou rentabilní, pokud operátor do sítě investuje sám. Současná poptávka například po videohovorech a jiných službách v 3G síti je velmi nízká," vysvětluje Hrubý.

Nabídka vysokorychlostního mobilního internetu českých operátorů
 Telefónica O2 CZ

Název služby:
O2 Internet mobil (1024, 1024 Plus, 512, 384)

Nabízené technologie:
CDMA, HSDPA, GPRS, EDGE, wi-fi

Maximální přenosová rychlost:
7,2 Mbit/s

FUP:
2,8 GB/7 dní, pro 1024 Plus bez omezení (neplatí pro P2P sítě)

Ceny:
653,31 Kč/měsíc za 384
831,81 Kč/měsíc za 512
831,81 Kč/měsíc za 1024
1069,81 Kč/měsíc za 1024 Plus

 T-Mobile CZ

Název služby:
Internet 4G (Standard, Premium)

Nabízené technologie:
UMTS, GPRS, EDGE, wi-fi

Maximální přenosová rychlost:
1 Mbit/s

FUP:
5 GB/měsíc Standard, 5 GB/měsíc Premium

Ceny:
831,81 Kč/měsíc Standard
1188,81 Kč/měsíc Premium


"Co se týče budování 3G sítě, tak nám jako nejefektivnější řešení stále vychází varianta jejich sdílení s ostatními operátory," připomíná probíhající jednání, které má Vodafonu pomoci splnit podmínky 3G licence.

"Určitý potenciál 3G sítí do budoucna vidíme ve využívání dat. V současnosti Vodafone ovšem vnímá praktické využití a poptávku zákazníků hlavně po mobilním datovém připojení. Investujeme tedy hlavně do stávajících a ve velké míře používaných technologií," říká Hrubý.

Podle něj intenzita konkurenčního boje na Slovensku neodpovídá reálné poptávce po těchto technologiích mezi zákazníky. "Lze to chápat spíš jako přípravu na rostoucí poptávku, která však probíhá i na našem trhu."

Opatrně o případném zrychlování mobilního internetu mluví i Martin Žabka z Telefónicy O2: "Zatímco ve fixním světě uživatel vyžaduje stále větší přístupovou rychlost v důsledku nových služeb jako IP TV a tedy rychlosti v řádu megabitů za sekundu, pro typické potřeby mobilního uživatele (email, web...) postačuje přístupová rychlost v řádu stovek kilobitů za sekundu."

"Nejnovější technologie stále sledujeme a vyhodnocujeme. Nejdůležitější jsou pro nás potřeby našich zákazníků a pokud se na trhu objeví technologie, která bude požadavky našich zákazníků splňovat, nebráníme se její implementaci," dodává Žabka.

Zájem o mobilní internet roste

Všichni tuzemští operátoři se však shodnou na jednom - poptávka po dostatečně rychlém a kvalitním internetu roste. Například T-Mobile nedávno ohlásil rapidní nárůst zájemců o jeho službu Internet 4G. Vzrůstající zájem zákazníků potvrdil i Filip Hrubý z Vodafonu.

Svou troškou do mlýna přispěl i Martin Žabka z O2: "Na konci září 2007 využívalo téměř 200 tis. zákazníků mobilní internet O2. Tento počet má vzrůstající trend - meziroční nárůst byl 13,8%," uvedl pro upřesnění.

Jste spokojeni s nabídkou vysokorychlostního mobilního internetu v České republice?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 27. listopadu 2007. Anketa je uzavřena.

Ne 2123
Ano 104
Autor:
  • Nejčtenější

Žáci nesmí použít mobil coby kalkulačku. Ostudné, stojí v dopisu ministrovi

Zatímco čeští rodiče by uvítali plošný zákaz mobilů ve školách, tak vedení škol jsou v tomto ohledu benevolentnější....

Podvodná SMS působí, že ji zaslala banka. Útočníci jdou po údajích k účtu

Českem se šíří podvodná SMS, která příjemce informuje o zablokování identifikačního čísla. Tváří se, jako by ji...

Dva roky bez využití. Skončila poslední telefonní budka v Česku

Poslední telefonní budka stála v obci Hlubyně na Příbramsku. Při její slavnostní demontáži se uzavřela éra veřejných...

Očekávaný iPhone 13 Pro si už lze předobjednat. Není pro všechny

Přestože na premiéru iPhonu 13 si počkáme ještě minimálně tři měsíce, tak již nyní si lze předobjednat jeho dvě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slušné chytré hodinky nemusejí stát ani dva tisíce. Nebo dokonce i méně

Je to jako v teleshoppingu. Slušné chytré hodinky nemusejí stát ani tři tisíce, ani dva tisíce, dokonce se vejdeme i...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Jinonice i další stanice jsou 5G. Pokrytí metra se rozšiřuje

Počet stanic pražského metra, v nichž mohou cestující využívat vysokorychlostní mobilní internet, opět vzrostl. Do...

Podvodná SMS působí, že ji zaslala banka. Útočníci jdou po údajích k účtu

Českem se šíří podvodná SMS, která příjemce informuje o zablokování identifikačního čísla. Tváří se, jako by ji...

T-Mobile rozdává celé léto neomezená data. Zdarma a všem zákazníkům

Od poloviny června budou moct všichni zákazníci T-Mobilu využívat bezplatně neomezená mobilní data. Balíček půjde...

Do tří let celé Česko. Aktuálně O2 šíří 5G na pražských periferiích

Do roku celá Praha, do tří let celé Česko. O2 zveřejnilo plán budování sítí 5G. Nejnověji najdou zákazníci signál 5G v...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...