Power48 1.0 - počítejte s ním!

  • 7
Robertu Hindingerovi se podařilo dokončit PalmOS emulátor programovatelných grafických kalkulátorů Hewlett-Packard 48/49. Přinášejí na naše displeje nebývalou výpočetní sílu, a pokud na ně "máte železo", měli byste je zkusit!

 

HP kalkulátory řady 48 a 49 patří ke špičkovým zařízením firmy, která se svými kalkulačkami proslavila, tedy Hewlett Packard. HP 48/49 tvoří vrcholovou úroveň jedné řady grafických programovatelných kalkulaček a dodnes je můžete zakoupit za cca 150 USD.

Jestli sháníte "nadupanou" grafickou programovatelnou kalkulačku a vlastníte  PalmOS handheld, máte (kromě pořízení "originálu") v podstatě dvě možnosti:

  • koupit si za 40 USD kalkulátor PowerOne Graph, který má oproti grafickým HP48 a TI83 celou řadu věcí shodných, nemá však takové možnosti v oblasti programování a 3D grafů
  • navštívit stránku Roberta Hildingera a stáhnout si emulátor Power48 - získáte tak hned tři  kalkulačky: HP 48SX, 48GX a 49G! Power48 je šířen pod GNU, stáhnout jej můžete zdarma, pokud se vám aplikace líbí a chcete ji používat, měli byste Robertovi přispět na další vývoj - skutečně stojí za to zvážit, že získáváte takřka ZADARMO vynikající tři kalkulátory a mírný příspěvek bude určitě autora motivovat k dalšímu vývoji a péči o aplikaci!

Co potřebujete k provozování Power48? Je toho poměrně dost. Power48 je šířen ve dvou verzích - pro PalmOS 3.5-4.1 a pro PalmOS 5. Obě vyžadují minimálně HiRes displej 320x320 pixelů (optimální je HiResPlus 320x480) a paměťovou kartu.

Extrémní jsou paměťové nároky. K základní instalaci asi 600kB PRC aplikace do ROM a 2MB souborů na kartu nutno připočíst "run-time" paměť v RAM, která v případě kalkulačky 49G může znamenat nárok až na 3 MB volné RAMky.

Hewlett Packard 49G bude mít v našich končinách ještě jeden půvab - dá se u něj přepnout matematická logika z RPN (kterou vesměs používají kalkulátory HP) na algebraickou.

Autor do PalmOS 5 verze přidal podporu "armlets", díky které kalkulačka získala ten správný švih (podle autora na ARM PDA funguje rychleji než originál) a některé další možnosti (podkladový obrázek na displeji apod.). Všechny verze pak umějí definovat barvu displeje i písma.

Autor se vyjádřil i k možnosti předělávky kalkulátorů do rozlišení 160x160 pixelů, ke které se staví spíše skepticky, vzhledem k nedostatečnému počtu pixelů a nutnosti scrollování.

Určitý problém je s ROMkami kalkulátorů, které jsou přiloženy, ale nejsou šířeny FREE (viz licenční podmínky), to je však jiná kapitola.

Hodnocení a závěr

Emulátor HP 48/49 ukázal definitivně, že i na PalmOS platformě (a zejména OS5) je možné emulovat složité kalkulačky (a nejen je). Kdo HP kalkulátor měl a umí s ním dobře pracovat, bude nadšen.

Po chvíli práce s kalkulačkou jsem ale narazil na jeden problém, dostatečně známý třeba z emulátorů ZX Spectrum apod.: emulovaná zařízení neměla dotykový displej a vše se musí ovládat ručně, bez možnosti klikání na displej. To je fakt, který zmrazil mé počáteční nadšení pro emulátory Spectrum/C64 a bude vám vadit i při Power48 - výběry z menu musíte poctivě "odmačkat" tlačítky (co chvíli se zapomenete a budete klikat na displej a ono nic...). Trošku zde pomůže podpora jog-dialu.

A seriózní zájemce o takovouto kalkulačku bude zřejmě schopen takovouto vadu na kráse po seznámení se s obrovskými možnostmi programu přejít.