Tisíce lidí na Zahradě upoutal Létající rabín

  21:48aktualizováno  21:48
Přes 30 tisíc návštěvníků dohromady zatím přilákal folkový festival Zahrada v Náměšti na Hané. Vítěze už zná soutěž o cenu Krteček.

Zahrada 2006 - Létající rabín - Létající rabín - festival Zahrada, Náměšť na Hané (5. až 8. července 2006) | foto: Luděk PeřinaMF DNES

Diváci hodili nejvíc hlasů prostějovské kapele Létající rabín, hrající klezmer. Na druhém místě skončil folkrock košického Divozelu, třetího Krtka si odváží další regionální kapela, 16 strun a šmytec ze Šternberka, věnující se především beatovým úpravám folkloru.

Mezi písničkáři návštěvníky nejvíc zaujala Jana Šteflíčková, jinak herečka pražské Ypsilonky.

O přízeň publika bojovalo v pátek, druhé části soutěžě o Krtečka, třináct kapel a písničkářů. Hravým poetickým folkem i vtipným reggae zaujaly Kaluže z Pilníkova u Trutnova, pražští My3.avi, v jejichž hudbě se potkává folk, swing i jazz, byli po Epy de Myi nebo Pidilidech další kapelou, která sáhla po "ptákovině", tentokrát se zpívalo o trabantu.

Velký návrat v této sezoně prožívá pražský Načas s autorskou a interpretační dvojicí Michal Pravec - Jan Komín. V hlasování skončili těsně čtvrtí, Krteček jim utekl o pár hlasů. V trampské Sekvoji se na Zahradě jako zpěvačka představila Karolína Skalníková, která jinak na příčnou flétnu doprovází písničkářku Martinu Trchovou.

Dramaturg Michal Jupp Konečný poznamenal, že letos byl Konkurs Zahrady jiný oproti předchozím rokům především na Moravě. "Hodně různorodý. Hlavně z kuřimského kola jsem byl úplně na větvi, bylo tam pár věcí, které ten žánr posunují někam jinam. Tam ta sestava byla úplně báječná a zajímavější než jindy," řekl Konečný.

Kytarista a zpěvák vítězné kapely Létající rabín Vojtěch Peštuka těsně po vyhlášení Krtečků řekl, že výhru s kolegy očekával, a proto už slaví několik dní. "Máme radost, i když jsme s tím trošku počítali, věřili jsme si, máme za pět let existence docela dost odehráno."

Páteční program nabídl hvězdy Roberta Křesťana s Druhou trávou, Kamelot, bubenickou show Jumping Drums, jakési polské Čechomory, skupinu Redlin. S fascinujícím nasazením odehrál svůj blok liberecký Jarret.

Při závěrečné písni Venku zuří jaro odtančila zpěvačka Hanka Skřivánková s tamburínou až na kraj jeviště a "surfovala" s diváky na vlnách vzájemné energie. Křehké, ale podobně silné sepětí bylo cítit i při vystoupení písničkáře Jiřího Smrže, jehož na housle doprovodila Jitka Šuranská.

Přehlídka dnes vrcholí vystoupením Rangers, Vlasty Redla, Nadi Urbánkové nebo Happy To Meet.

Kromě čtyřech oficiálních scén se na Zahradě hraje i na různých volných prostranstvích. Unplugged recitály letos ožil hlavně zámecký park, kde se střídaly formace Lístek, Šantré i Načas, který před lety jako první podobný koncert bez aparatury na Zahradě uspořádal.

Na tábořišti i u Kapličky se pak každou noc zpívá, hraje a jammuje do ranních hodin. Pravidelně se zapojuje i moderátor ze scény Kaplička, písničkář Jeroným Lešner.

Zvláštní skupinu letos pořadatelé vytvořili na odklízení děr po krtcích. "Chtěli jsme celý oddíl vybavit uniformami, ale zůstali v civilu, budou tak nenápadní," dodal Michal Konečný.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Jak vnímají hudbu neslyšící? I to můžou návštěvníci Colours vyzkoušet

Mastercard Music Sensory Lab na Colours of Ostrava 2019

Kromě čistě hudebních i čistě doprovodných zážitků můžou účastníci festivalu Colours of Ostrava okusit i muzikantsky...

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz