Doporučujeme

A bunch of fresh wild oregano and hyssop (majoran) in a woman's hands. Hands holding Mediterranenan herbs in a forest

| foto: Adobe Stock, Bauer Media

Menstruace – jak vám pomůžou bylinky? A na které vsadit?

Ano, pilulky jsou při menstruačních potížích sázkou na jistotu. Ale nenalhávejme si, že pro organismus je to ideální řešení. zejména, když je tu možnost zkusit nejdříve přírodní cestu...

Kontryhel obecný


Kontryhelový čaj upravuje menstruační cyklus a tlumí menstruační křeče. Často se pije v kombinaci s řebříčkem obecným. Má blahodárné účinky na dělohu a zmírňuje nejrůznější gynekologické obtíže. Kontryhel je chutný a lze jej pít samostatně i dlouhodobě bez jakýchkoli nežádoucích účinků. V první polovině cyklu podporuje ovulaci, v druhé polovině pomáhá předcházet PMS a menstruační bolesti. Kontryhel napomáhá i při otěhotnění.

Řebříček obecný


Čaj z květů řebříčku upravuje cyklus a napomáhá jeho pravidelnosti. Potlačuje křeče a nadměrné krvácení při menstruaci. Pro snížení bolesti při menstruaci je doporučeno pít čaj už dva až tři dny před očekávanou menstruací. Užívá se tedy zejména ve druhé části cyklu, kdy podporuje tvorbu progesteronu.

Maliník


Maliník je označován za ženskou bylinku, protože napomáhá udržovat hormonální rovnováhu. Jeho listy bývají součástí čajových směsí pro ženy, ale pít můžeme i čaj složený pouze z maliníku. Výborně působí i jako prevence – pro zdraví ženských orgánů. Při menstruaci tlumí bolest. Listy můžeme trhat už začátkem dubna, nejlépe ještě před květem byliny, kdy jsou její účinky nejsilnější. Čaj z čerstvých spařených listů chutná skvěle, ale pít se může po celý rok i čaj z listů sušených. Jedná se o bezpečnou bylinu. Pít se doporučuje preventivně nebo při obtížích.

Čtěte také: Adaptogeny – čím nám můžou být užitečné?


Tulsi (neboli bazalka posvátná)


Tulsi je bylinka tradičně využívaná v ajurvédské medicíně v Indii. Harmonizuje hormony a působí zejména na stresový hormon kortizol. Tulsi má navíc vliv na sekreci neurotransmiterů v mozku, jako jsou serotonin a dopamin, a tím pomáhá regulovat psychické rozpoložení. Pokud si budete vařit čaj z tulsi, nezalévejte ho vroucí vodou. Mějte také na paměti, že jde o silnou bylinu, a o jejím užívání se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem – není vhodná, pokud se snažíte otěhotnět.

Rhodiola rosea (neboli rozchodnice růžová)


Rhodiola pomáhá zvládat stres – reguluje totiž stresový hormon kortizol. Působí proti depresím a úzkostem, uklidňuje a přináší lepší spánek. Podporuje také kognitivní funkce, hlavně koncentraci. Pomáhá při PMS, ­zejména při pocitu únavy a vyčerpání. Rhodiolu užívejte dvakrát denně nejméně po dobu tří měsíců.

Při menstruaci a PMS můžete vsadit i na Vitex agnus-castus neboli drmek obecný anebo na v poslední době stále známější Ashwagandhu neboli ašvagandu, jinak zvanou též vitánii snodárnou. Více se o nich dočtete v aktuálním vydání Ženy a život, která je právě v prodeji.



  • Vybrali jsme pro Vás