Doporučujeme

Odhalili jsme 8 mýtů o jídle

Špenát je zdravý, alkohol naopak. Po pivu vám naroste břicho a po výrobcích light budete jako proutek. Jste si tím jistá?

Ve spoustě případů oněch zaručených pravd jde jen a jen o mýty. Ty bohužel nejsou úplně neškodné, neboť budete-li se jich držet, můžete svému tělu celkem ublížit. Je tedy jen na vás, zda se budete zuby nehty držet babských povídaček, nebo si vezmete k srdci naše novodobé pravdy.


1. Pijte, co hrdlo ráčí

?Obzvláště během léta se to hemží doporučeními, kolik čeho máme vypít. Většinou se dozvíte, že čím více, tím lépe. Pokud nefáráte v dole nebo neděláte jinou namáhavou práci, při které se extrémně zapotíte, opravdu nemusíte mít místo žaludku rybník. Vaše tělo by si mělo bohatě vystačit s osmi sklenicemi vody, tedy zhruba se dvěma litry.


Podle Wendy Repovich z univerzity ve Washingtonu může vést neustálé dávání důrazu na pitný režim až k hysterii, kdy se člověk do sebe snaží dostat co nejvíce tekutin. Příliš mnoho vody ovšem může v těle v nejvážnějších případech způsobit sodíkovou nerovnováhu. Pokud pijete víc, než je obvyk­lé, není na škodu zajít k lékaři na testy diabetes. Přílišná žíznivost by mohla naznačovat onemocnění cukrovkou.



2. Tmavé pečivo je dietnější než bílé

?Kupujete si pouze tmavé pečivo a máte pocit, jak dietně se stravujete? Pokud se budeme bavit pouze o kaloriích, nejsou mezi světlým a tmavým pečivem žádné větší rozdíly. Nejnižší energetickou hodnotu má žitný chléb a graham s 930 kJ na 100 g. Na opačném konci je naopak světlá bageta s 1150 kJ na 100 g. Během diety (a nejen během ní) ovšem nemůžeme pouze počítat kalorie.


Důležitější jsou takzvané výživové hodnoty a tady tmavé pečivo jednoznačně vede. Zatímco z bílého pečiva dostanete do těla pouze prázdné kalorie, které brzy poznáte na velikosti oblečení, tmavé celozrnné pečivo je zdrojem vlákniny. Navíc poskytuje významné množství vitaminů a minerálních látek. Zapomenout nemůžeme ani na nízký glykemický index, a to především u žitné mouky.




3. Polystyren a zase jen polystyren?

Také máte v práci šuplík plný extrudovaného pečiva? I když se tváří jako zdraví samo, zas tak jednoznačné to není. Z pufované rýže se při hubnutí stává doslova pohroma. Rýže totiž pufováním získá odstrašující hodnoty glykemického indexu, než byste od ní čekala. Má dokonce vyšší GLYX než cukr. Ještě pořád se tedy divíte, že nehubnete, když chroustáte balíčky polystyrenu z rýže? A nejenže nezhubnete, ale také budete trpět častějším hladem. Zrádné jsou také chlebíčky polité jogurtovou nebo čokoládovou polevou. Většinou se vyrábějí z nekvalitních ztužených tuků. Pokud si tuto náhražku sladkého dopřejete jen občas, nemáte se čeho bát. Pokud extrudované pečivo s polevou mlsáte denně, je čas na změnu.



4. Light

?Během několika posledních let se v Česku razí trend light výrobků. Znát je to především při výběru jogurtů. Jen se přiznejte, kdy jste si naposledy dopřála poctivý smetanový jogurt? Po výrobcích s takřka nulovým procentem tuku saháme obzvláště, chceme-li zhubnout. Možná se dočkáme i toho, že nám v budoucnu i šikovní výrobci slíbí mléčné výrobky, které budou bez tuků, a ještě něco málo uberou z těch tuků, které máme rozesety po našem těle. Utahovat si opasek tak radikálně je přitom zbytečné. I během diety si můžete s klidným svědomím dopřát jogurty s dvěma až třemi procenty tuku. Není totiž důležité uspokojit pouze žaludek, ale také ukojit chuťové buňky. A to se odtučněnými a odcukrovanými výrobky ne pokaždé podaří. Nemluvě o tom, že nás příliš „osekané“ výrobky zasytí pouze na omezenou dobu.



5. Jíst na noc se nesmí

?Tento mýtus by měl být změněn na: Jíst se nesmí před spaním. Pokud pracujete na více směn, a tudíž probdíte celou noc, a nebo máte ve zvyku dlouho ponocovat, byla by hloupost hladovět už od pěti odpoledne, jak vám jistě už spousta kamarádek a známých doporučila. Pokud si chcete hlídat linii a dopřát si klidné spaní, měla byste jíst naposledy tři hodiny před ulehnutím. Máte-li před sebou bujarý večírek, který skončí nad ránem, dopřejte si večeři s klidným svědomím i v jedenáct v noci.


Samozřejmě je důležité, co všechno si v ten moment na talíř naložíte. Pokud to bude lehký zeleninový salát nebo přírodně upravené kuřecí maso, bude vaše trávení rychlejší. Jestliže si dáte zbytky od nedělního oběda v podobě kachničky a bramborových kned­­líků, budou tři hodiny málo. Hlídáním posledního jídla pomůžete nejen hezké postavě, ale také klidnému spaní. Pokud „zabetonujete“ na noc žaludek něčím těžkým, s hezkými sny se rovnou rozlučte. Tělo se totiž bude prát s trávením a na příjemné snění mu nezbude energie.




6. Káva je během hubnutí tabu?

V pořadu televize Prima Jste to, co jíte se toto tvrzení objevovalo velmi často. Faktem zůstává, že kofein působí metabolicky, to znamená, že stimuluje slinivku k produkci hormonu inzulinu. Na druhé straně tento jev není tak zásadní, abyste kvůli občasnému espresu zůstala tlouštíkem. Budete-li si hlídat ostatní položky jídelníčku, nemáte se čeho bát. Káva ovšem býtá pro většinu z nás spojována s „mňamkou“ a tady už může být kámen úrazu. Jestliže si ke kávě dopřejete tu čokoládku, tu sušenku a tu dortík, bude lepší se oblíbeného posezení u kapučína vzdát.



7. Vajíčka plná cholesterolu?

Vajíčka jsou odjakživa považována za nebezpečnou cholesterolovou bombu. Nejnovější výzkumy ale tuto paniku trochu krotí. Jedno vejce, respektive žloutek, mělo podle dřívějších výzkumů 275 až 290 mg cholesterolu. Vědci ovšem toto číslo snížili a nově žloutkům připisují hodnotu pouze 210 mg.


To znamená, že se náš týdenní limit vajíček zvedl ze tří na čtyři kusy. Výjimkou jsou lidé s vysokou hladinou cholesterolu. Pro ně stále platí maximálně jedno vajíčko za týden. Žloutek a bílek navíc obsahují dobře vstřebatelné bílkoviny a silné antioxidanty. Vajíčka jsou také bohatá na cholin, což je živina zapojená do vývoje mozku a udržování centra paměti. Za zmínku stojí také selen, riboflavin a vitamin B12.



8. Pivo dělá hezká těla?

Radost budou mít všichni pivaři. Pivní mozol totiž nemá s pivem nic společného. Tvrdí to alespoň lékařka Anke Richter ze severoněmeckého Bad Oeynhausenu. Mužské pohlaví prostě jen tíhne k tloustnutí kolem břicha, zatímco ženám se tuk usazuje kolem stehen nebo boků (zkrátka co nejdále od reprodukčních orgánů). Ještě něco také může milovníky piva povzbudit. Lidé, kteří pijí pivo, jsou sociálně integrovanější a komunikativnější než abstinenti. Je si tím jistý rakouský profesor medicíny Manfred Walzl, který vliv piva zkoumá desítky let.



...A ještě něco

?O?špenátu se už desetiletí mluví jako o nevyčerpatelné studnici železa. Chyba lávky. Autor tohoto mýtu, švýcarský výzkumník Gustav von Bunge, měřil obsah železa v sušeném špenátu. Tato zelenina se skládá z 90 procent z vody. Správný údaj tedy zní: 3,5 mg na 100 g špenátu.??Vláknina údajně chrání před rakovinou. Kéž by. Toto tvrzení totiž vědci vyvrátili sledováním několika tisícovek dobrovolníků. Čtyřletý výzkum neprokázal žádný rozdíl mezi těmi, kteří jedli normálně, a těmi, kteří jedli větší množství vlákniny.??


A pak tu máme ještě alkohol. Více než stovka studií dokazuje, že lidé, kteří pijí pravidelně v malém množství alkohol, se dožívají vyššího věku než absolutní abstinenti. Malé množství znamená půllitr piva nebo dvě deci vína. 



  • Vybrali jsme pro Vás