Doporučujeme

Čarokrásné Kapverdy

Tyhle ostrovy plné rozmanitosti a kontrastů milují surfaři, pařmenky a královny pláží z celého světa. Romana Schützová taky!

Kapverdské ostrovy se rozplácly v Atlantském oceánu, uprostřed křižovatky mezi Evropou, Afrikou a Amerikou. Rozmanité souostroví objevili v 15. století Portugalci a tvoří ho deset obydlených a pět neobydlených ostrovů. Legenda tvrdí, že když Bůh dokončil stvoření světa, otřel si ruce. Z nich spadly do moře kousky, které se jako perly rozsypaly v Atlantském oceánu a vytvořily Kapverdské ostrovy.


Rybaření, nebo surf?

Ostrov Sal vypadá z letadla jako zlatá perla zasazená uprostřed tyrkysově modrého moře. Přistávám a žasnu nad kilometry písečných pláží. Můžete tu šnorchlovat, potápět se, plavat nebo i rybařit. Mimochodem, surfaři tenhle ostrov vyhledávají hlavně od června do listopadu, kdy tu fouká silný vítr. Na jižní straně, v Santa Maria, se vylouply hotelové komplexy a je tu našlapáno turisty. Žije to tu nejen ve dne, ale hlavně v noci! Určitě zasedněte do klubu Pirata, jehož interiér připomíná loď. Zajeďte taky do zátoky Buracona, kterou olizují mořské vlny a od oceánu ji odděluje skalní hráz z černých lávových kamenů.


Fata morgana…

Do vyhaslého vulkánu Pedra de Lume vstupuji otvorem ve skalní stěně. Procházím tunelem přímo ke kráteru, který mi odhaluje solná políčka a jezero. Dřív tu byly solné doly a dnes tu narazíte na muzeum pod širým nebem. Ve zdejších slaných jezírkách se můžete i vykoupat. Voda má v sobě tolik soli, že vás bude zázračně nadnášet. Tip: Na severu ostrova v poušti Terra Boa uvidíte fatu morganu! Z jednoho úhlu zíráte na zelenou vegetaci, ale z jiného úhlu se na obzoru leskne modrá hladina. Jen dvacet minut mi trvá přelet na sousední ostrov Boa Vista, na kterém mě čeká nejkrásnější pláž celých Kapverd. Jmenuje se Curralinho, ale přezdívá se jí také Santa Monica. Kladou tu vejce chráněné mořské želvy, možná se vám poštěstí je vidět. Sledujte je však z větší vzdálenosti, aby se nevyplašily! Mohly by totiž kladení přerušit nebo dokonce ukončit a vejce opustit. Kromě písečných dun, které dodávají ostrovu nádech měsíční krajiny, si určitě všimnete majestátních datlových palem a čarokrásných zátok. A ve městě Sal Rei omrkněte náměstí Praa de Santa Isabel, je plné úžasných obchodů!



Jak už chutná Afrika

Chcete-li přičichnout k pravé Africe, vyrazte na ostrov Santiago. V hlavním městě Praia projdu prezidentský palác. Ze staré pevnosti Bateira se zase pokochám výhledem na moře. Zdejší rušná tržnice Mercado Municipal je plná barev, křiku a pachů. Kupuju si čerstvé tropické ovoce – mango, avokádo, banány, papája… Chutná úplně jinak, než znám! Vrtá mi ale hlavou, kdo tu navíc kupuje maso, které ledničku nevidělo ani omylem a na stánku už odpočívá natolik dlouho, že se na něm utábořily mouchy. Za pultem stojí žena s pořádnou vyřídilkou a objemnou zadnicí a rozkládá veškerý svůj sortiment podle barev. A to včetně všemožných pilulek! Kolem boků má uvázaný šátek a krouží pánví do rytmu smyslné hudby, která duní z prastarého reproduktoru.


V jižní části ostrova leží město Cidade Velha. Jeho historické centrum – Ribeira Grande – si zapsalo UNESCO na prestižní seznam světového kulturního dědictví. Kdysi tu kvetl obchod s otroky a na svých zámořských cestách se tady zastavili Vasco da Gama i Kryštof Kolumbus. Omrknu původní ulice, ale i impozantní pozůstatky koloniální architektury. Dominantou města je pevnost Real de Sa~o Filipe. Kousek od ní zahlédnu historický pranýř (Pelourinho), ke kterému se na trhu kdysi přivazovali otroci. Objevím tu i nejstarší koloniální kostel světa – Nossa Senhora do Rosário – stojí tu už  od roku 1495!


Zručnost místních

V údolí nedaleko Assomada rostou akáty, kaktusy, fíkovníky a také nejstarší a největší strom na celých Kapverdách – kapok. Je starý asi 500 let a 40 metrů vysoký. Získávají se z něj chomáčky vláken, jakési rouno, které místní používají jako výplň matrací, polštářů a plovacích vest. V městečku Sa~o Domingos se obyvatelé stále živí tradičními řemesly. Ne náhodou ty nejlepší kousky pořídíte právě ve zdejších dílnách a obchodech! Hrnce, dřevěné bubínky, malované dlaždičky „azulejos“, keramiku, krásné výšivky, porcelánové panenky, slaměné klobouky a suvenýry z rohoviny nebo kokosových skořápek. Třeba za jeden nádherný obraz, který vypadá jako z galerie, jsem dala pouhých pět euro!


Krajina plná překvapivých barev

Na ostrov Fogo mě nalákala nejvyšší sopka celého souostroví – Pico do Fogo. Je stále aktivní, naposledy prskala v roce 1995. Ve městě Sa~o Filipe omrknu radnici a tradiční koloniální domy s malovanými fasádami.Právě odsud vyrážíme k vulkánu, jehož kužel zahalují bílé mráčky. Cestou míjíme domky postavené z tmavých lávových kamenů a divoké fíkovníky. Projíždíme krajinou plnou překvapivých odstínů okrové, červené, hnědé, šedé a černé. Poslední část trasy už šlapeme pěšky strmým terénem plným sopečného popela. Láva je překvapivě úrodná, takže na úpatí si domorodci zbudovali terasovitá políčka, na kterých pěstují božskou kávu, ale i víno (určitě okoštujte Manecom!).



Kde se čas zastavil…

Úplně nejmenším ostrovem Kapverd je Brava. Leží tu ospalé vesničky s barevnými domky, kolem kterých rostou květiny a pobíhají kozy. Místní sedí celé dny u svých baráčků a zasněně hledí do dáli. Čas se tu prostě zastavil. Když skončí období dešťů, ostrov rozkvete jako květinová zahrada. Voní tu ibišky, mandlovníky, kokosové palmy, barevné oleandry a všemožné popínavé rostliny. Po městě Nova Sintra, které je považováno za nejkrásnější z celého souostroví, se dospělí prohánějí na koních, zatímco děti na ponících. Cestou k Rodela Baixo, zátoce ležící pod skalnatým výběžkem, se pokochejte hlubokými údolími, šikmými terasovitými políčky a krajinou strmých útesů tyčících se z chrpově modrého moře. V opuštěné krajině na jihu ostrova se rozložila svérázná vesnička Cachac‚o. Je jasný den, a tak dohlédnu až na Fogo. Ochutnávám smažené banánové placičky a je mi jednouše fajn!



  • Vybrali jsme pro Vás