Doporučujeme

Babské rady aneb Přírodní lékárna

Rozhodli jsme se dát dohromady další várku skvělých, generacemi ověřených babských rad, které řeší nejrůznější zdravotní potíže.


1. Bolení hlavy


Nám se osvědčilo ,šlapat vodu‘, tedy ponořit nohy do studené vody a alespoň čtvrthodinku vestoje vodu šlapat podobně, jako se šlape zelí. Rozproudí vám to oběhový systém a ochladí vás to, což utlumí bolest. Také se radí sníst pět kvítků sedmikrásky. Jsou to klasické léčivky a pomohou vám od mnoha trápení (kromě tišení bolestí všeho druhu například tlumí záněty, hojí rány, rozpouštějí hleny a působí projímavě). Pozor! Nesnažte se udělat si dobře čokoládou, ta vám bolení hlavy naopak může zhoršit, stejně jako třeba citrusy či kysané mléčné výrobky a sýry. Když nemáte po ruce žádný zázračný lék, začněte hned myslet na sex. Rozproudí se vám krev v těle a bolest hlavy to zažene!



2. Bradavice


Uřízněte silnější kolečko cibule, přiložte je na bradavici a přelepte nebo ovažte. Pravidelně cibuli vyměňujte za čerstvou, bradavice brzy odpadne. Pro zesílení účinku cibuli můžete namočit v octě. Podobně funguje také mléko z rostliny vlaštovičníku, kterým si bradavici potíráte tak dlouho, dokud nezčerná a nezmizí (což ale může trvat i pár týdnů). V žádném případě však vlaštovičník nepoužívejte jiným způsobem, je totiž jedovatý! Proto se před jeho aplikací ujistěte, že jde skutečně o bradavici a není to jen mateřské znaménko, na to alkaloidy z vlaštovičníku přijít nesmí.



3. Vaginální mykóza


Pomůže vám, jestliže budete jíst dlouhodobě (minimálně dva měsíce každý den) vodní řasu chlorellu, prodává se v lékárnách ve formě vylisovaných tablet. Obsahuje neuvěřitelné množství enzymů, které posílí váš imunitní systém a mykózu ,vyženou‘. Vnitřně můžete zkusit aplikovat tea tree olejíček: Kápněte dvě kapky na tampon a vsuňte do vaginy. Nesmíte jej tam mít déle než dvě hodiny! To praktikujte denně po dobu jednoho týdne.




4. Zvýšená teplota


Jakkoli to může znít zvláštně, my nedáme dopustit na malinový kompot. Maliny totiž dokážou snížit horečku (i krevní tlak) a zároveň do sebe v kompotu dostanete potřebné tekutiny. Dobrou službu vám udělají také chladivé gelové polštářky, které necháte zchladit na mrazáku a potom si je připevníte (třeba ovážete kapesníkem) k pravému kotníku a levému zápěstí, čímž se vám ochlazuje organismus (tohle zabírá i na bolesti hlavy). Můžete je nahradit kusem látky namočeným ve studené vodě.



5. Nachlazení


Na kašel si uvařte recept našich babiček – cibulový čaj. Nevypadá moc lákavě, ale ještě mu poděkujete. Jednu větší cibuli vařte čtvrt hodiny v půl litru vody, poté sceďte a vypijte. Chuť můžete zjemnit medem, který už sám o sobě působí také preventivně. Pomáhá vše ,ohnivé‘, tedy potraviny, které zahřejí organismus. To je třeba zázvor, pepř, chilli nebo skořice.



6. Střevní potíže


Průjem zastavíte malým panákem tuzemského ru-mu, vypitým nalačno. Máme jeho účinky ověřené, zabírá skutečně rychle! Pokud ne, dejte si ještě jednoho, ten už zabere určitě a zbaví vás většinou střevních problémů tak, že už se v následujících dnech nevrátí (což vám jiné metody zaručit nemohou). V méně akutních případech by vám mohlo stačit sníst celé nenakrájené jablko i s jadřincem, dobré jsou také sušené borůvky.




7. Nízký tlak


Zvýšit tlak a předejít omdlení je relativně snadné, určitě by vás napadla káva, cola nebo tvrdý alkohol, s nimi ovšem opatrně, zaberou jen krátkodobě a tlak vám pak rychle zase spadne. Lepšího výsledku dosáhnete se skleničkou bílého vína. Jako první pomoc také zkuste vložit zápěstí obou rukou pod proud studené vody. Z dlouhodobého hlediska jsou účinné zelené potraviny jako mladý ječmen (dělá se z něj třeba kaše) nebo chlorella. Čínská medicína radí jíst lékořici, například jako bonbony.



8. Vysoký tlak


Hypertonici to mají se svým stavem trochu složitější, moc jednoduchých rad pro ně totiž neexistuje. Kromě výše zmíněných malin by jim mohla pomoct pravidelná konzumace olivového oleje a také česnek, který obecně vyrovnává krevní tlak (tedy vysoký sníží a nízký zvýší).



9. Spáleniny


Když se spálíte při vaření a nejde o příliš velké zranění, okamžitě si postižené místo zchlaďte pod tekoucí vodou a nechte ji dlouho proudit. Na následné puchýře a jizvy působí blahodárně mořská voda. Jestli si nemůžete zrovna skočit do vln, rozpusťte si aspoň sůl v domácí koupeli. Spáleniny od sluníčka si potírejte bílým jogurtem nebo kyselým mlékem.



  • Vybrali jsme pro Vás