Zdá se vám, že vaše kosmetické zásoby už nefungují tak, jak by měly? A není to náhodou tím, že toho mají hodně za sebou?

Právě teď je ten správný čas udělat si inventuru ve svojí koupelně. Opravdu toto všechno, na co už jste měsíce nesáhla, potřebujete? Prošlá zkrášlovadla totiž mohou napáchat pěkné škody - můžou způsobit alergie, podráždění, pigmentace a také může vyvolat akné. Co můžete mít jak dlouho?

Krémy


I když kosmetiku moc ráda zkoušíte, není dobré mít otevřených několik přípravků najednou. Jakmile se k nim dostane vzduch, začíná se odpočítávat jejich čas - po jeho uplynutí můžou žluknout, dráždit kůži a kazit se. To, za jak dlouho krém po otevření musíte spotřebovat, poznáte podle malé ikonky na obalu - je to otevřený kelímek s číslem. Toto číslo uvádí, kolik měsíců krém vydrží od prvního použití. Pokud je tam např. 12M - znamená to, že ho za 12 měsíců musíte vypoužívat. Velký pozor si dávejte na přírodní kosmetiku. Ta, jelikož v sobě nemá syntetické konzervanty, se musí spotřebovat expresně. Stejné je to také s tělovými krémy a tělovými mléky.

Parfémy


Jakmile s vůní jednou stříknete, už se k ní dostal vzduch a začíná se odpočívat její doba použití. Klasické vůně vydrží zhruba rok, až rok a půl, pak můžou měnit svoji barvu a také také vůni. Prošlé mohou barvit oblečení a také dělat tmavé fleky na kůži, zvlášť pokud s nimi budete pobývat na slunci. Pokud tedy máte několik nových vůní doma v zásobě, nezkoušejte si je. Nechejte je v původním balení, ideálně mimo dosah slunečního záření, a otevřete je, až vám předchozí vůně dojde.

Dekorativní kosmetika


U líčidel záleží, jakou mají texturu. Mastná líčidla, jako jsou např. make-upy, krémové oční stíny, krémové tvářenky, tekuté rozjasňovače a rtěnky, byste měla spotřebovat do roka. Jejich hlavní složkou je totiž tuk, který po delší době může žluknout. Pokud tedy vaše líčidla nevábně voní, ihned je bez váhání vyhoďte. Jinak na tom jsou pudrová líčidla - pudry, pudrové stíny, poudrové tvářenky, pigmenty na obočí - ty vám vydrží opravdu dlouho, na těch se nemá co zkazit. Pokud je máte příliš dlouho, mohou být plné bakterií, které také mohou dráždit. Řasenky byste měla měnit co dva měsíce, po této době už tak dobře neplní svoji funkci, vysychají a mohou způsobovat alergie.

 

 

 

  12:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:34