Doporučujeme

Co vám přidává kila?

Když už jste nadosah vytoužené štíhlosti, nedělejte nic, co vám kila nemilosrdně přidává!

Někdy stačí opravdu málo a váš metabolismus začne šlapat podle vašich představ. A pak už nebudete muset závidět kamarádce, která si dá po vydatném obědě s polévkou a bílou bagetkou navrch jahodový dortíček a pořád je jako lunt...



Nedostatek vitaminů

Držíte-li přísné diety, hrozí nebezpečí, že tělu začnou chybět některé látky, které potřebuje ke zdravému spalování a k vyladění hormonálního systému. Odborníci na výživu z Lavalské univerzity v Kanadě zjistili, že když tělu chybí určitý vitamin, způsobuje to pocit většího hladu. Zkráceně – tělo vás bude tak dlouho nutit jíst, dokud se mu nedostane chybějících látek.


Řešení: Jste-li „tabletkový“ typ člověka, můžete to řešit požíváním multivitaminů a potravinových doplňků. Mějte však na paměti, že ty jsou často dobrým byznysem pro jejich výrobce, s účinností je to však často horší. Když totiž některé vitaminy pojídáme ve formě pilulek, tělo si je, laicky řečeno, neumí vzít a použít je – chybí tam totiž podpůrné látky, aby se mohly vitaminy dobře vstřebat, jak je tomu například, když sníme „živý“ kus ovoce. Otázka je, jak poznat, co nám zrovna chybí. Můžete se řídit svými chutěmi – častá chuť na mořské ryby může znamenat nedostatek omega-3 aminokyselin, chuť na osvěžující a kyselé šťávy a?džusy zase nedostatek „céčka“. Když už „dietaříte“, vyhýbejte se jednostranným dietám, při kterých se jedí například jen meruňky či jiné jednodruhové jídlo. Místo toho raději snižte porce, ale dbejte, aby strava byla co nejvíce pestrá. Když si nejste jistá, sáhněte po některé knize, která nabízí vyváženou stravu – může to být například kuchařka pro vegetariány nebo některá z těch makrobiotických, zajímavé jsou i knihy s tematikou vaření podle pěti elementů, které zcela nevylučují maso, pouze jeho konzumaci omezují.



Tlustí přátelé

Když vaše kamarádka přibere, máte sedmapadesátiprocentní šanci, že přiberete také – tento „fakt“ zjistili odborníci z Harvardské univerzity. Když totiž spolu někam vyrazíte a ona si dá další dezert, je o hodně těžší odolat svým dietním předsevzetím. Vždyť přece: „Když může ona, můžu já taky...“ Nehledě na to, že jeden malý prohřešek může být motivací pro další dietní dny. Jenže: je tomu tak?



Řešení:Máte-li dobré přátele, řekněte jim na rovinu, že hodláte shodit, a dejte jim za úkol, ať vás hlídají, kdyby to na vás přišlo. Ve vašem okolí se však možná vyskytnou i tací, kteří vám budou vaše odhodlání trošku závidět, protože sami ještě nenašli dost vůle s hubnutím začít. Těm řekněte, že vám cukr a bílé pečivo způsobuje migrénu nebo že vám některé potraviny doktor vysloveně zakázal, protože jste na ně třeba alergická. Když udáte zdravotní důvody, nikdo vás nebude přemlouvat ani se posmívat.



Neznalost kalorických informací

Některé potraviny přibývají s námi. Jestli jste jako malé dítě jedla burizony a rýžové chlebíčky po sáčcích a nic, dnes mají ve dvaceti gramech o deset kalorií víc než před pětadvaceti lety. Stejně je to třeba se zmrzlinou Haagen-Dazs Belgian Chocolate Ice Cream (ta je bohužel zrovna tak dobrá...). V devadesátých letech měla ve sto gramech o celých čtyřicet kalorií méně... Že je to nespravedlivé?



Řešení: Občas cvičně mrkněte na kalorickou hodnotu toho, co jíte – někdy je to opravdu velikánské překvapení. 


Voda z kohoutku

Voda z kohoutku může v některých oblastech obsahovat fluor, což je sice fajn pro vaše zuby, ale nikoli pro vaši štítnou žlázu. Fluor totiž zamezuje absorpci jódu, který je zapotřebí pro její zdravou funkci. Je-li štítná žláza „rozhozená“, můžete velmi lehce přibrat na váze, aniž se přejídáte.


Řešení: Pijete-li vodu z kohoutku, informujte se, nakolik je fluorizovaná. Zkuste pít šest týdnů balenou vodu a pak prozkoumejte dopad minerální dietky na vaši váhu.



Mobilní telefon

Profesor Arnetz z Michiganské univerzity tvrdí, že telefonování před spaním může způsobit nespavost, stejně tak i zapnutý mobil položený v blízkosti vašeho polštáře. Signály z mobilu stimulují mozek, takže je pak těžší usnout. Nespavost je noční můra pro ty, kteří chtějí hubnout – spíte-li v noci jen pět, nebo dokonce ještě méně hodit, máte dvaatřicetiprocentní šanci, že přiberete víc než člověk, který spí sedm a více hodin.



Řešení: Po Večerníčku vypněte mobil, nedávejte si ho nikdy pod polštář. A kupte si pěkný budík, aby vás to nesvádělo.


Dietní nápoje

Ty se zdají být z nebe seslanými zázraky, ale nedoufejte. Dietologové zjistili, že jeden dietní drink denně zvyšuje šanci na přibrání kil o jednatřicet procent. Nápoje sice neobsahují cukr a napsat to velkým písmem na obal je jistě výborný marketingový tah, ale s hubnutím je to horší. Když konzumujete umělá sladidla, jako je například sacharin, vaše tělo se připravuje na velký příjem kalorií. Když je nedostane, objeví se pocit hladu, nebo se spálí méně kalorií.



Řešení: Vyměňte dietní drinky za minerálku, bylinkový či zelený čaj nebo používejte přírodní ovocné sirupy bez přidaného cukru a umělých sladidel.


Nedostatek lásky

Japonští vědci vybádali, že zamilovaní a šťastní lidé mívají menší problémy s hubnutím než ti, kterým láska chybí. To můžete možná pozorovat i na sobě – když jste ve stresu a bez partnera, máte větší sklon se přejídat sladkostmi nebo v noci vybílit ledničku, zatímco v období láskyplné euforie žádné takové zlozvyky neřešíte. Stejný princip můžete sledovat i u vašich dětí – vyžadují-li přehnaně mnoho sladkostí, zbystřete. Nekompenzují si tím náhodou jen nedostatek vaší lásky nebo pozornosti?


Řešení: Zamilujte se! Pokud se hned nenajde vhodný objekt, zkuste myslet pozitivně a optimisticky. Místo zvažování, co nechcete, raději přemýšlejte o tom, co by se vám na světě a ve vašem životě líbilo.



  • Vybrali jsme pro Vás