Doporučujeme

5 rad od specialistů, jak se starat o pleť na horách

Ačkoli si to možná neuvědomujeme, i v zimě na horách působí slunce na naši pleť stejně intenzivně jako v létě u moře. To znamená, že si i nyní zaslouží naše pleť zvýšenou péči!


1. Krém je základ


Určitě jste slyšela už mocrát, že si v zimě musíte dát pozor na hydratační krémy. Jak je to myšleno? Je třeba brát v potaz, jak velká zima venku je – pokud teploty klesají pod nulu, bude lepší, když hydratační krém použijete na noc, zvláště pokud máte citlivější pleť. „Stejně jako v zimě vrstvíte oblečení, dopřejte vícevrstvou ochranu i pleti. Než jdete spát, nanesete na hydratační krém ještě obličejové sérum, pleť se tím zpevní a navíc dochází k eliminaci jemných vrásek a k celkovému rozjasnění pleti," radí newyorský dermatolog Joshua Zeichner.




2. Koktejl vitamínů


Krémy a séra nedokážou zasáhnout hlubší vrstvy pleti. Pokud máte pokožku citlivější a sušší, trpíte v zimě více. Maximální hydrataci pleti si můžete dopřát ještě před odjezdem na hory v rukou zkušené dermatoložky. Velmi vyhledávaná je metoda mezoterapie, kdy se pomocí mikrojehliček do pleti dostanou koktejly s výživnými látkami. „Kromě mezoterapie je vysoce účinné i ošetření HydraFacial, při němž během několika kroků dochází k odstranění toxinů, exfoliaci a následné hloubkové hydrataci,“ uvedla doktorka Magda Neparidze, dermatoložka kliniky Mediestetik.





3. Pitný režim na horách


Během pobytu na horách snadno zapomeneme na pitný režim. Pijeme horké nápoje na posilnění, ale klasickou vodu vynecháváme. Jenže i v zimě je nutné dostatečně pít. „Při tělesné zátěži se tělo začne potit a odvádí vodu ven. I během lyžování bychom proto měli dbát na dostatečný pitný režim. Ideální je dodávat tekutiny častěji a v menších dávkách,“ říká Hana Bačíková, nutriční specialistka ?e-shopu perfectproducts.cz.




4. Ochranný faktor


Až 80 % paprsků se odráží od sněhu. Proto bychom neměli při lyžování zapomínat na krém s ochranným faktorem. Krém by měl být dobře roztíratelný, pro citlivou pokožku jsou vhodnější opalovací krémy s minerálními filtry, jako je dioxid titaničitý či oxid zinečnatý, které mají za úkol sluneční UV záření odrážet. Jejich tenký film tedy působí jako zrcadlo. Některé krémy obsahují chemické filtry, které přeměňují škodlivé UV záření (především UVB) chemickou reakcí na neškodné teplo. „Nejlepší krémy jsou vyrobeny na bázi kombinace obou typů UV filtrů, chemické filtry však mohou v důsledku svého vstřebávání způsobovat alergické reakce. Minerální jsou naopak vhodnější pro citlivou pleť,“ míní MUDr. Helena Reisingerová, dermatoložka kliniky Mediestetik.





5. Brýle


Velmi náchylné jsou na horském slunci také oči, jejichž ochranu často podceňujeme. I zde platí vysoké riziko poškození spojené s odrazem a vysokou intenzitou světla. Při celodenním pobytu na přímém vysokohorském slunci se doporučují speciální ledovcové brýle, které poskytnou i boční vrchní ochranu. „Slunce v zimě je obzvlášť silné. Proto bychom i na horách měli nosit sluneční brýle s ochranným filtrem.  Chráníme tak nejen samotné oči, ale kůži kolem očního okolí, která je tenká a při mžourání se na ní snadno tvoří vrásky,“ dodává Jessica WU, dermatoložka z Los Angeles.



  • Vybrali jsme pro Vás