Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. ledna 2020 Zdislava

Zeldarius - vesmír plný oblud

  12:00aktualizováno  25. srpna 10:39
Náš server je velmi často obohacován o spoustu vesmírných stříleček, které zaujmou spoustu pařanů různých věkových kategorií. Proto by byla škoda mezi ně nezařadit i dnešní kousek, který vyniká spíše hudební stránkou, než zábavnou. I když nedosahuje takových kvalit, jistě dokáže některé zaujmout na hodně dlouho.

Zeldarius

Platforma: Freeware
Výrobce: Scott Hiroshige

Stáhnout

Zeldarius

Dnešek bude patřit hře, která nese název Zeldarius. Jedná se o jednoduchou akční gamesku, ve které se budete snažit prostřílet se mezi desítkami – co desítkami, dokonce stovkami – nepřátel, za jejichž zády musíte zničit velkou obludu. Zní to lákavě a přímo to vyzývá ke stažení? Ještě moment, jistě vám přijde vhod menší popis.

Po spuštění hry, kterou musíte samozřejmě nejprve rozbalit, se před vámi objeví takové malé okénko, ve kterém bude po celou dobu hra probíhat. Pro nosiče brýlí a spatně vidoucí pařany to bude docela menší oříšek, jelikož se na takto malé ploše hraje opravdu špatně. Ani po zvolení fullscreenu klávesou F4 se nic nezměnilo (však to znáte, velikost zůstává, akorát všechno kolem zčerná ;-)). Dále tu narazíte na menu, ve kterém si můžete vybírat pouze ze dvou položek. Tou první je začátek hry pouze pro jednu osobu (takže multiplayer žádný). Hned pod ní se krčí položka Help čili Nápověda. Podrobnější nápovědu získáte po stisknutí klávesy F1. Pohyb v tzv. menu zajišťuje velmi netradičně klávesa Q. Pokud budete mít vybráno, stačí stisknout mezerník. Protože nám už menu nic jiného nenabízí, můžeme se posunouti o kousek dál.

Zeldarius

Hlavním hrdinou tu je malý panáček, který má za úkol se svojí malou zbraní proletět a zároveň prostřílet se (klávesou A nebo C) mezi spoustou nepřátel. Jelikož by to bylo opravdu náročné, autor do hry přidal možnost si svoji jednoduchou pistolku vylepšovat. K tomu vám poslouží kolem poletující prstýnky, které k vašim střelám přidají další bonusové. Ty vám budou pomáhat vše likvidovat. Když už ale uvidíte, že jde do tuhého a horko těžko byste z této pozice vyklouzli, můžete použít klávesy D nebo B, se kterou do pole upustíte bombu, která kromě vás zničí všechno živé (ovšem v některých kolech také ne). Pokud se vás nějaká ta potvora dotkne, přicházíte o jedno zdraví (půl srdíčka). To si můžete spolu se životy také doplňovat. Kolem vás toho bude létat každou chvilku opravdu hodně.

Aby to ale nebylo tak jednoduché, vaši „milí“ nepřátelé po vás také střílí, což vám práci jen a jen ztěžuje. Je jich celá řada, takže se budete muset připravit na odlišné útoky. Někteří se mohou objevovat nečekaně zezdola, jiní nejdou zase zničit a po celou dobu, co prolétáte, vás obtěžují svými náboji ze zbraně. Pokud se vám podaří prostřílet se až na konec, budete se muset ještě utkat s velkou obludou. Jakmile ji zlikvidujete, nic vám nezabrání posunout se do dalšího kola.

Zeldarius

Hra Zeldarius také obsahuje takovou malou informační tabulku (vlevo v horním rohu), ve které si třeba můžete zjišťovat kolik máte aktuálně životů, bomb anebo bodů. Body získáváte jednak za sbírání bonusů a také za sestřelené potvůrky. Jakmile dosáhnete skóre 1000, 2000, 3000, … přidá se k vám jeden život navíc. Co mě velmi mile překvapilo, bylo to, že jsem při náhodném mačkání kláves narazil na funkci uložení. I když to autor nikde neuvádí, aktuální kolo si můžete klávesou F5 uložit. Stejně jednoduše si kolo opět nahráváte klávesou F6. Loading ale doporučuji až v kole, nikoliv z menu, protože by se vám mohlo stát, že budete ochuzeni o muziku a možnost nepřetržitého střílení – v jednom kuse mačkat klávesu pro střelbu není taková zábava :-).

V čem hra ale přímo vyniká je hudební podbarvení. To je provedeno absolutně na jedničku podtrženou. Každé kolo vlastní jiný typ muziky a kolikrát jsem se až divil, jak se toho mohlo do tak malého souboru tolik vejít. Stejně pěkné jsou i zvuky. I když grafika zrovna nepatří mezi silné stránky hry, nedá se o ní říct, že by byla nějak špatná. Ostatně přiložené obrázky mluví za vše.

Je-li to právě to, co hledáte, rozhodně byste si měli na pomoc přivolat svého Download managera a na pár minut ho zaměstnat. Myslím si, že jako relaxační tip je Zeldarius úplně ideální.

Autor:
Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Najdete na iDNES.cz