Virtuelle Penguin Jagd - střílíme tučňáky
Pokud jste se ještě před čtením tohoto článku mrkli alespoň jedním očkem na obrázky povalující se kolem, jistě jste si vzpomněli, že něco podobného jste už někdy někde viděli... a budete mít pravdu. Hra Virtuelle Penguin Jagd je jednou ze sérií titulů Zastřel si svého... (cikána, slepičku... každý nechť si doplní co je mu milejší), přičemž v tomto případě je vaším úkolem sejmout co nejvíce tučňáků. Máte k tomu jedenapůl minutový časový limit, neomezený počet zásobníků s náboji v kapse a hlavně pak velice potřebnou brokovnici.
Princip je úplně stejný jako v případě Moorhuhn - čím je tučňák blíže, tím lépe se do něj sice strefíte, ale tím méně bodů za něj dostanete - naopak vzdálenější a tudíž i menší tučňák vám přinese bodíků více. Ovládání je jednoduché - opět se pouze myší pohybujete doleva a doprava, střílíte levým myšítkem, pravým tlačítkem myši nabíjíte svou brokovnici a ve chvíli, kdy se kurzorem dostanete na okraj obrazovky, tato zascrolluje na příslušnou stranu. Bohužel "klávesnicová vychytávka" z Moorhuhn, kdy jste mohli takto scrollovat šipkama a kurzorem jste přitom stříleli "pipénky" v Penguin Jagd nefunguje a tím pádem se vám ve většině případů nepodaří vystřílet tolik bodů, jako ve "slepičím případě".
Další viditelnou změnou oproti Moorhuhn (omlouvám se za to neustálé přirovnávání, ale vzhledem k tomu, jak jsou si obě hry podobné si prostě nemohu pomoct) je přenesení se z klasické přírody pod vodní hladinu, což je příznačné prostředí zvláště pro výrobce hry, německý tým Aqua Software. Z toho vyplývá, že obrazovka se vám po spuštění Penguin Jagd zalije modrou barvou, po níž přelétávají černá stvoření - což jsou právě tučňáci. Ti však nezmizí hned poté, co je střelíte, musíte totiž první počkat, než se dostanou až na dno a nebudou vás mást. Zpočátku se mi totiž stávalo, že jsem občas střílel i do již mrtvých tučňáků, čímž jsem se samozřejmě pouze okrádal o čas, žádné body navíc jsem si tímto na své konto nepřipsal.
Co se týče samotného grafického zpracování, není nikterak oslnivé, ale co byste taky čekali od freeware, že? Moorhuhn se mi líbilo mnohem víc, byly tam fintičky zvyšující váš bodový kredit v podobě větrného mlýnu, na jehož vrtuli se točily čtyři slepice a sem tam se přímo před vámi na okamžik objevil klobouk, jehož rána mezi oči také poslala na onen svět a vám následně způsobila zvýšení bodového stavu. I samotné scrollování je zde takové všelijaké - občas se vám posune obrazovka hned a plynule, jindy chvíli čekáte, ale její pohyb je pak mnohem rychlejší... prostě nic moc.
Pro koho je tedy tahle hra určena, respektive proč vám ji vůbec nabízíme? Stejně jako většina freewarových titulů sází i Penguin Jagd na hratelnost. Ta je zde sice o něco nižší než u Moorhuhn, ale v případě, že už máte slepiček dost, nebaví vás to a dosáhli jste svého maxima, máte nyní možnost vyzkoušet hbitost své ruky na titulu podobném, ale vzhledem k ovládání pouze na myši o něco těžším. Rozhodnete-li se pro Penguin Jagd, může to pro vás být vítaná změna, v případě, že jste si však ještě nezastřelili svou slepičku, stáhněte si raději Moorhuhn.