The Glorious Realm of Thendor - skutečným hrdinou

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 1:01
The Glorious Realm of Thendor je epickou fantasy adventure, která vypráví o obraně jednoho pokojného království před zlými silami – a je to nádherné dobrodružství!
70

The Glorious Realm of Thendor

Platforma: Freeware
Výrobce: Andail

Stáhnout

The Glorious Realm of ThendorThe Glorious Realm of Thendor se úplně přesně jmenuje Tulles World 3, což napovídá, že se jedná o třetí díl nějaké série. Skutečně, avšak faktem je, že první dva díly, ač rozhodně ne špatné, kvalit Thendoru nedosahují – a navíc je v současné době autor přepracovává, aby se mu alespoň graficky přiblížily, tudíž s jejich publikací bude nutno ještě nějakou tu chvilku počkat. Ovšem Thendor už je ve zcela finální podobě – a vzhledem k tomu, že k jeho hraní není nutná ani nejmenší znalost předchozích titulů švédského autora Andaila, řekneme si o něm něco málo (hodně) už teď.

Příběh se odehrává z většiny v pokojném, avšak v současné době válkou silně ohroženém království Thendor, kterému vládne z města Talyros baronská rodina. Hlavní hrdina, původně mistr zlodějského řemesla Artram Maywill, se sem dostane na svém útěku před vojáky země Candale, kteří ho pronásledují za skutky, které spáchal v dřívejších hrách ze série Tulles World. To ale není důležité, protože ve hře se neobjeví. Kdo se tam objeví je kancléř Everbow, mocný a moudrý muž, který si jako první všimne podivností v chování místní princezny. Ta se na 14 dní ztratila a většina lidí to přičítá její probíhající pubertě – The Glorious Realm of Thendorve skutečnosti se s ní ale něco stalo, protože se po svém návratu začala chovat pěkně podivně.

Pátrání Artrama zavede až na stopu strašlivému spiknutí, které podniká vládkyně sousední zpustošené země Thamas, královna Laudra. Ta se už delší dobu snaží rozpoutat válku, k tomu využila únosu, kdy na místo princezny nasadila svého špeha. Ale co hůř, pro svůj boj se snaží získat pomoc dávného hrdiny Tulleho, který leží pohřben v hrobce kdesi v hlubinách země, avšak jeho duch může být vysvobozen a může pomoci na bitevním poli. Je tedy třeba nejen zachránit nebohou princeznu, ale také předběhnout Laudru v hledání Tulleho hrobky…

Příběh Thendoru je na poměry freeware adventur nezvykle vážně a epicky pojatý. A je to jen ku prospěchu věci, protože fakt, že si při jeho hraní nejspíše člověk vybaví skvělé zážitky u King’s Questů a Questů for Glory, je sám o sobě velkou poklonou. Prostor, na kterém se Thendor odehrává, je – pravda – trochu omezenější, než u těchto sierráckých klasik. The Glorious Realm of ThendorHráč se podívá do města Terrace, hospody, přístaviště, jeskyně s vševědoucím poustevníkem, hradu Talyros a do několika lokací v centru Thamasu a jeho královského paláce. Podobnost s Questy for Glory lze spatřovat i v zařazení bojové mezihry, která může být pro někoho příjemným zpestřením, kvůli své jednoduchosti a špatné ovladatelnosti jde ale spíše o zbytečný opruz. S RPG prvky se už autoři neobtěžovali vůbec – ale to už jim lze jen těžko vyčítat, protože jediný mix adventury a RPG ve stylu Questu for Glory je mezi freeware adventurami jen jeden (Quest for Glory 4 1/2).

The Glorious Realm of Thendor má specifické grafické zpracování, které na zmenšených screenshotech vypadá naprosto bezvadně, na obrazovce to už leckdy tak snadné není. Kvalita pozadí (mimochodem – v rozlišení 640x400, což potěší) je kolísavá, ale ta hezčí převažují. Zajímavá je technika kresby, která je úplně jiná, než jak jsme u freeware adventur zvyklí. Někdy připomíná vodové barvy a tempery, někdy vystupují obrysy objektů, ale každopádně je to svébytný styl, který se buď bude líbit nebo přesně naopak. Proti hudbě, která je nevtíravá a nabízí pro fantasy typické lehké melodie strunných nástrojů, však nelze namítat nic ani v nejmenším.The Glorious Realm of Thendor

Celkově je Tulles World 3 vynikající freeware adventurou, která sice nedosahuje kvalit nevětších eposů jako King’s Quest 2 či Quest for Glory 4 ½, s naprostou většinou produkce se ale měřit může. Kdo si chce po delší době zkusit zase nějakou vážnou a epickou fantasy, má neopakovatelnou příležitost.

P.S.: Ani tentokrát jsme nezapomněli na kompletní návod, který vás dovede krůček po krůčku až na samotný konec hry.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

54 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 18 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Najdete na iDNES.cz