Tank Arena - branná služba začíná

  12:00aktualizováno  11. května 3:05
Jezdit a bojovat s tankem je asi snem většiny dospívajících chlapců, ale málokomu se to splní. Právě k tomu, aby se splnily tužby našich srdéček alespoň virtuálně, slouží často počítačové hry. Jednu takovou, která má s tanky co do činění, jsem vám dnes přinesl.

Tank Arena

Platforma: Freeware
Výrobce: 3.14.Software

Stáhnout

Tank Arena

Starší hry jsou dnes tak trochu opomíjeny. Mnoho lidí o nich tvrdí, že jsou to absolutní šmejdy a podobně, a přitom si ani neuvědomí, že ve své době daly tito věci neméně práce než třeba Baldur´s Gate, a často měly dokonce vyšší popularitu. Já osobně mám starší hry poměrně rád, protože mi to připomene zárodky mladých časů pařanských, kdy jsem klidně strávil noc nad jednoduchým Arkanoidem nebo kdy jsme jásali při nástupu her typu Prince of Persia, a čas od času si tyto hry zahraji. Koneckonců ani právě recenzovaná Tank Arena nepatří zrovna k nějakým mladým hrám - je už několik let stará, ale právě teď podle mého dochází k vrcholu její slávy. Po světě totiž minulý rok nastal boom, kdy došlo k ohromné popularizaci freegamesek, což je jen a jen dobře.

Tank Arena je na pomezí mezi hrou akční a strategií, protože jisté strategické prvky v sobě nepopiratelně má, ale ryzí strategie to v žádném případě není. Ve hře máte svůj tank a váš protihráč také jeden vlastní, nemůžete jich mít více ani méně, prostě jen ten jeden. Jaký druh, to si můžete nastavit před začátkem hry. Na výběr máte z osmi tanků, v některých misích o něco méně. Crocodile, Devastator, Standard, Devastator a další se od sebe liší rychlostí, účinností střel, obranou, ale i vzhledově. Kromě toho si můžete zvolit třeba i auto, vrtulník či bombardér. Dále si můžete vybrat, kde budete své boje provádět - na výběr je velká kupa různých map, ale pokud by vám nestačily, máte možnost si v editoru sami nějakou vyrobit Tank Arena(mezi lehčí záležitosti to ale rozhodně nepatří). Bojovat budete třeba v továrně, na obrovském pingpongovém stolu, v krajině u železnice, na poušti a kdovíkde ještě. Před začátkem hry se objeví malý obrázek z vojenského prostředí, normálně to jsou animace, ale vzhledem ke zmenšené verzi hry autoři zůstali pouze u obrázku. Na výběr máte z více než deseti zbraní - použít k obraně můžete třeba kouřovou clonu, maxirychlost či neviditelnost, k útoku máte k dispozici třeba jen obyčejné kulomety, ale i plamenomety a nejlepší je podle všeho atomovka. Ale nic netrvá věčně a vy musíte prozkoušet všechny zbraně, protože vám časem dojdou náboje. Bohužel je nemůžete nikde načerpat, ale pokud byl autor mapy štědrý, mohli byste je najít v různých bedničkách.

Na začátku hry jste ukryti v jakýchsi bunkrech, které vás chrání před útoky jiných tanků, a hned jak vyjedete ven, musíte si zvyknout, že už za rohem vás někdo může odstřelit. Pokud hrajete dvojhru, musíte si zvyknout ještě na to, že obrazovka je přepůlená na dvě poloviny netradičním způsobem - svisle; ale myslím, že si zvyknete rychle, nic těžkého na tom není. Dalším problémem se může stát nedostatek pohonných hmot, ale i ty lze sebrat v bedýnkách. Každý z vás má určitý počet zdraví a pokud protivníka sejmete, hned se mu jeho příděl zdraví zmenší. V momentě, kdy dojde na nulu, tak jste pochopitelně vyhráli. Ale pravděpodobně vás kamarád se slovy "Vyhrál jsi bitvu, ale ne válku" přinutí k další hře, které asi žádný z vás nebude litovat, protože tato hra je opravdu kvalitní.

Tank Arena

Ovládání je trošku složitější. Pokud chcete hrát dvojhru, je nutné v setupu nastavit, co jakou klávesou budete dělat, protože aktivních tlačítek je opravdu spousta a zvyknout si na to dá dost práce. Pokud ale vydržíte, myslím, že nebudete litovat. Instalační soubor má buď 3,2 MB, nebo 8,2 MB, přičemž výhodou větší verze je možnost tvořit vlastní mapy. Prý byla stvořena i větší verze, která má ale několik desítek MB, protože jsou tam i animace, ale několik desítek megabajtů by pro většinu našich čtenářů asi byl neúnosný download, i když se jedná o velice povedený titul. Dále budete muset nastavovat každou maličkost, která je dnes už dělána počítačem automaticky (nastavení zvukové a grafické karty, atd.), protože, jak jsem se už zmiňoval, hra není nejmladší a byla dělána pro DOS.

Zajímavostí je, že můžete hrát sám proti kamarádovi, sám proti počítači nebo s kamarádem proti počítači a pak proti sobě. Hru nejde nijak ukládat, ale stejně máte boj odehraný za pár slabých minutek. Grafika je již starší, ale stále na velice slušné úrovni, na hru se díváte pohledem shora. Všechno ale spočívá v mimořádné hratelnosti, která byla znásobena možností hry pro více hráčů nejenom proti počítači. Spousta různých možných nastavení dokázalo gamesku velice oživit a dnes se řadí podle mého názoru mezi absolutní špičky ve své kategorii.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Najdete na iDNES.cz