Red Baron - legendární letadýlka

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:51
Dvě časem poznamenané legendy, před kterými dodnes obdivovatelé sklání hlavu v téměř posvátné úctě - tak by se dal velmi stručně charakterizovat letecký simulátor Red Baron od Dynamixu, který už před nějakým časem uvolnila Sierra jako freeware.
80

Red Baron

Platforma: Freeware
Výrobce: Dynamix

Stáhnout
Red Baron

Dvě časem poznamenané legendy, před kterými dodnes obdivovatelé sklání hlavu v téměř posvátné úctě - tak by se dal velmi stručně charakterizovat letecký simulátor Red Baron od Dynamixu, který už před nějakým časem uvolnila Sierra jako freeware. První legendou je hrdina tohoto kusu, rudý baron Manfred von Richthofen. Letecké eso, které svými odvážnými kousky na krvavě červeném trojplošníku Fokker Dr. I psalo základy vzdušného boje. Druhou je samotná hra, jež svým pojetím ovlivnila následující simulátory asi stejně, jako Rihthoffen stíhací letce.

Red Baron vyšel v temném dávnověku platformy PC, kdy byla za velmi slušný kousek hardwaru považována dvěstěosmdesátšestka s šestnáctibarevnou VGA grafikou. Pokud náhodou vůbec netušíte, co že to bylo, stačí si nainstalovat Red Barona a uvidíte. Red Baron Je to z dnešního pohledu opravdu odpuzující změť obrovských hemžících se pixelů a poznat v nich například vzducholoď, vznášející se kdesi na obzoru, chce neuvěřitelně mnoho představivosti.

A proboha, proč něco tak vizuálně nechutného nabízíme ke stažení? Tento simulátor má totiž obrovské kouzlo, které bohužel mnoha novějším chybí - neuvěřitelnou hratelnost.

Mnozí z virtuálních pilotů dodnes vzpomínají, jak porovnávali změť čar a zelenohnědých ploch na monitoru s papírovou mapou bitevní linie (ta se opravdu k Red Baronovi dodávala) a přitom neustále sledovali, odkud se na ně vyřítí agresivní letka vedená Immelmannem, Boleckem nebo Richthofenem. Dostat se z takové šlamastyky bylo ďábelsky těžké a nejeden joystick zaplatil za divoké úhybné manévry životem. Dny ubíhaly, noci taktéž, z šíleného kolotoče akcí se téměř nedalo uniknout a vysobození mohl přinést jen konec hry, kde ztýraný pilot s očima rudýma jako Richthofenův stroj s ulehčením zjistí, že první světová už opravdu skončila.

Red Baron

Obrovskou hratelnost si Red Baron udržel dodneška. Koneckonců, zkuste nejjednodušší z toho, co nabízí menu - vyzvat k souboji samotného Richthofena. Znechuceni podivnými čtverečky na monitoru uslyšíte brzy zvonit na konstrukci svého letounu první kulky a popadne vás obrovská chuť toho chlapíka sundat z oblohy, což ale není jen tak jednoduché.

Tím jsme se vlastně dostali k tomu, co Red Baron nabízí a v čem ovlivnil následovníky. Najdete v něm samozřejmě rychlou akci - zde souboj s vybraným leteckým esem, kterých je v nabídce opravdu požehnaně. Lze také volit jednotlivé historické mise, nebo se pustit rovnou do kampaně. Ta nabízí možnost začínat hned po sarajevském atentátu na papírových jednoplošnících podobných tomu, s jakým poletoval Kašpar nad Prahou, nebo naskočit do bitevní vřavy uprostřed, či koncem války.

Red Baron

Simulátor ale nenabízí jen samotné létání a střílení - je také třeba velet wingmanům a uvažovat. Bez přemýšlení se například hrozivý Zepelin osazený mnoha kulometnými hnízdy prostě nedá zlikvidovat. Totéž, tedy myslet a rychle jednat, platí i v okamžicích, kdy je letadlo zasaženo - ono totiž jaksi nemáte padák. Takže to chce uniknout z boje, přeletět přes frontovou linii domů a pokud možno přistát. Že to vždycky nevyjde, je nasnadě.

Hra nabízela na svou dobu velké možnosti nastavování obtížnosti letového modelu a realističnosti - tedy věci, které jsou už dnes poměrně běžné. Zdařilé akce si také bylo možné přehrát a sestřihat pomocí rekordéru. A proč to slovo bylo? Na Pentiu to prostě bez zpomalovacího softwaru nejde, stařičké dvojplošníky na záznamech sviští tak, že by jim mohly dnešní stíhačky jen tiše závidět.

Red Baron

Pro samotnou hru to bohudík neplatí. Jeden z mála problémů, se kterým se zřejmě setkáte, pokud použijete joystick, je jen samovolné přeskakování kurzoru v menu z jedné nabídky na druhou. Pomůže stisk kombinace ALT+J, která dočasně joystick vyřadí z funkce. Po spuštění některé z misí ho pak opět zprovozníte stejnou kombinací.

Download Red Barona, představující necelý 1 MB dat, bezesporu není pro každého. Kdo miluje krásnou grafiku, ať to ani nezkouší - byl by zklamán. Kdo však chce okusit legendu, byť již čpící stářím, směle do toho.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 140 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Najdete na iDNES.cz