Pohled na připravované české fotbalové manažery

  12:00aktualizováno  10. září 2004 5:30
Jistě jste si již někdy vyzkoušeli nějaké fotbalové freeware manažery. V tomto článku se dozvíte čerstvé informace o právě připravovaných českých manažerech. Prozradím vám, že se jedná o velmi zajímavé projekty.

Dnešní vydání magazínu je věnováno připravovaným fotbalovým manažerům v naší vlasti. V současnosti vzniká stále více a více kvalitních fotbalových manažerů, které jsou volně k stažení (viz CSM, nebo Football Manager). Vše začalo někdy v roce 1996, kdy vyšel historicky první český manažer na internetu, jehož autorem byl David Douša.

Postupem času se stále vyvíjel a zdokonaloval, až se autor rozhodl vytvořit úplně nový manažer, jenž by, podle jeho slov, byl konkurence schopný i mezi komerčními světovými manažery. Tento nápad bohužel ztroskotal na vysokých nákladech. To dalo impuls dalším obdivovatelům této oblíbené hry a roztrhl se doslova pytel s novými fotbalovými manažery. Za zmínku stojí Czech Soccer Manager od Petra Vašíčka, Football Manager Jiřího Matějky, nebo Fotbalový Manažer Pavla Šindelky. Já se vám pokusím blíže představit manažery, které na vaší přízeň teprve čekají a hodlají se zařadit mezi nejoblíbenější hry tohoto typu u nás.

Czech Soccer Revolution Manager 2004
Asi největší současnou bombou, aniž by to někdo věděl, je CSRM 2004, jehož autorem je Erich "Erom" Stumpf. Svou kvalitou by měl vysoko předčit i momentálně krále českých freeware manažerů - Czech Soccer Manager. Půjde o vysoce propracovaný manažer, což dokazuje to, že na něm pracuje celkem 8 lidí. Po grafické stránce je hra hotová. Čeká se již jen na dokončení programátorské části, která je zatím zpracována ze 40%. CSRM by měl obsahovat zajímavé prvky z ostatních manažerů (i těch komerčních) a proto by se také měl zařadit mezi absolutní špičku. Na následujících řádcích vám předložím důkaz tohoto tvrzení.

Hra by měla obsahovat celkem 9. špičkových evropských lig + nějaké nižší ligy. Nebudou chybět samozřejmě reprezentace, možnost koučování vašeho B týmu, či přehled o dorosteneckém týmu. Setkáte se všemi významnými a tradičními turnaji jako jsou: Liga mistrů, Pohár UEFA, Pohár Intertoto, Olympijské hry, Mistrovství Evropy a světa. Losování do pohárů bude podle koeficientů jednotlivých lig či zemí (v případě reprezentace). Na konci soutěže bude udělena Cena Fair-play, jejíž majitel bude mít možnost účastnit se 1. kola Poháru UEFA.

Na začátku si budete moci vybrat jako měnu českou korunu, dolar, libru a euro. Na výběr budete mít také obtížnost hry a také možnost být manažerem, nebo jen trenérem. Charakteristiku hráče bude tvořit 10 atributů (střela, nahrávky, rychlost, užitečnost pro tým, atd.). Všechna jména hráčů, trenérů, vedení klubu, masérů a také sponzorů budou reálná a tak se nesetkáte s obvyklými zkomolenými jmény. Hráče, které pro danou sezónu nevyužijete, můžete poslat na hostování i do zahraničí, nebo jej vyměnit za potřebnějšího hráče. Čeká vás samozřejmě podrobný popis průběhu zápasu i s 2D zápasem, jenž budou tvořit pohybující se tečky představující hráče na hřišti. Projev vašeho mužstva budete moci také výrazně ovlivňovat taktickými úkoly pro hráče (osobní bránění, nakopávání, narážečky, atd.). Pro vaši potřebu bude přímo ve hře obsažen i editor. Dalším kladným bodem je možnost hry až šesti hráčů na jednom počítači.

Grafika by měla být na kvalitativně vyšší úrovni, což se projeví na minimální konfiguraci vašeho počítače (Pentium 333 MHz, 32 MB RAM). Hra poběží v rozlišení 1024x768. Velikost hry má být zhruba 25 MB. Vydání se plánuje zhruba do půl roku a pokud jste si přečetli předchozí řádky, musíte být nadmíru plni očekávání jestli CSRM splní předsevzaté cíle. Máme se tedy na co těšit!

Bohemia Soccer Manager
Bohemia Soccer ManagerDalším tvořícím se manažerem se jmenuje Bohemia Soccer Manager. Tvorba je teprve v začátcích a tak si ještě na vydání budete muset nějakou chvíli počkat. Plány autorů vypadají velice zajímavě. Doufejme, že sliby dodrží a ve hře se objeví všechny jejich zveřejněné informace.

Ve hře budete mít možnost trénovat tým z 1. či 2. ligy ČR. Chybět nemůže samozřejmě to nejdůležitější - obchodování s hráči. K dispozici budete mít trh s hráči, možnost výměny hráčů z ostatních oddílů a hostování nadějných mladíků. Setkáme se zde s kolísavou formou a únavou playerů, zaviněnou zraněním, nebo vyčerpáním z mnoha zápasů. Když se bude jednat pouze o české ligy, čekali byste jako měnu českou korunu? Já také, ale autor má jiný názor a rozhodl se pro euro.

BSM poběží v rozlišení 1024x768 a hra je zhruba v 15% svého vývoje. Nejnovější informace z průběhu tvorby se můžete dozvědět na homepage hry.  Uvidíme jak to dopadne a jestli se také BSM popere o post nejúspěšnějšího manažera.

Football President
Dalším manažerem, který mě svými smělými plány zaujal, je Football President. Podle autorů se bude jednat především o komerčně pojatý manažer, v němž bude sedět na židli samotného šéfa klubu a všechny akce v kádru bude řídit přes trenéra, na kterého v úvodu hry vyhlásíte výběrové řízení.

Největším záporem je to, že jako president klubu nemáte možnost obchodování s hráči a podobné věci, které dělají z manažerů tak oblíbené hry. Kostru hry budou tvořit tyto položky: Novinky - zde se dozvíte nejnovější zprávy z fotbalového dění jako jsou přestupy, výměny, vyhazovy, atd., E-mail - s jehož pomocí budete vést veškerá jednání. Stadion - možnost úpravy vašeho stadionu, dostavění tribun, zvětšení kapacity, výstavba nového stadionu, či tréninkového centra, obchodování se suvenýry, hot-dogy a jiné věci.

Na starost tedy budete mít obchodní stránku fotbalového dění, pečování o veškerý váš personál a hlavně finance. Uvidíme jestli tento projekt uspěje u náročné herní komunity.
Stránky manažeru nejsou v současné době vůbec aktualizovány a tak se informace o plánovaném vydání prozatím nedozvíme.

MegaDream Manager
Dalším připravovaným manažerem je MDM od slovenského autora Ditechiho. MDM má podobné předpoklady stát se nejúspěšnějším freeware manažerem jako CSRM, aspoň podle zveřejněných autorových plánů. K Ditechimu se připojil Lukysoft, který také chystal svůj fotbalový manažer, ale nakonec se rozhodl spolupracovat na MegaDream Manageru.

V MDM budete mít možnost trénovat vlastní tým, měnit soupisky, i třeba podplácet soupeře. Hráčské schopnosti se budou postupně měnit s ohledem na trénink nebo zranění. Nebere se ohled na věk hráčů, protože ten prakticky ve hře není. Vaši hráči mohou sem tam vzít nějaké nepovolené látky, za což je v případě odhalení čekají nekompromisní tresty jako vysoká pokuta vašemu klubu od FIFY, zastavení hráčské činnosti, či uzavření hřiště na příští zápas. Diskutujete s vedením klubu o platnosti hráčů a přimlouváte se o příchody nových hráčů. To vše pomocí e-mailu. Prezident klubu vám po každém zápase oznámí spokojenost/rozhořčení z posledního utkání, nebo vás jednoduše vyhodí.

Na výběr máte z mnoho tréninkových zaměření, můžete si nechat vyhledat trenéra brankářů, který vám pomůže s fotbalovým růstem vašich gólmanů. Čekají vás i nějaké netradiční věci jako koupení týmového autobusu, výstavba tréninkového hřiště, tvorba WWW stránek klubu, zájezdy fanoušků na zápasy, diskutování se sponzory o způsobu finanční pomoci aj. Starat se musíte také o stadion, který potřebuje pravidelné zalévání, vylepšování osvětlení. Na všechny tyto věci budete mít samozřejmě ochotný personál klubu. Dalších netradičních možností je tu habaděj.

Hra poběží na rozlišení 800x600. Orientovat se budete podle pop-up menu v horní části obrazovky. Design je tvořen modrým pozadím. Vývoj je v plném proudu a vydání se dá očekávat snad do půl roku. Více se můžete dozvědět na homepage MDM.

Pozn. 1: Pokud vás zajímají fotbalové manažery, račte navštívit stránku www.manazery.com.
Pozn. 2: Omluvte absenci obrázků u většiny her, je to z důvodu, že někteří autoři doposud žádné nevypustili.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Germánské webovky: Travian a OGame

webovky3_poster

Ještě jsme zde. Z původně plánovaného týdeníku rozebírajícího necelý tucet signifikantních webových her poslední dekády...

Nejlepší nezávislé hry roku 2010 - 1. část

2011

První část nabízí výběr nejlepších adventur, akčních her a arkád, které jste si v minulém roce mohli z Plných her...

Family Farm - dojmy z demoverze

Family Farm perex

Skvělý simulátor farmaření od českého týmu Hammerware má pohlednou grafiku a nabízí promyšlenou příběhovou kampaň....

Najdete na iDNES.cz