Kyodai Mahjongg – chytne a nepustí

  12:00aktualizováno  26. března 2006 1:57
Zajímalo by vás, jak by to asi dopadlo, kdyby se velký fanoušek mahjonggu a logických her vůbec, který je navíc zkušeným programátorem, pustil do tvorby počítačové hry? Odpověď leží přímo před vámi. Vznikla by výtečně hratelná a skvěle vypadající hra Kyodai Mahjongg.
97

Kyodai Mahjongg

Platforma: Freeware

Stáhnout

Kyodai MahjongNepředpokládám, že by se mezi vámi našlo mnoho těch, kteří se dosud nesetkali s nějakou verzí hry mahjongg. Princip je jednoduchý. Před sebou máte v několika vrstvách rozestaveny herní kostky, z nichž každá je označena nějakým grafickým symbolem. Tento symbol se pak v dané sestavě vyskytuje ještě na třech dalších kostkách. Cílem hry je odstranit z herního pole všechny kostky, přičemž odebrat můžete vždy jen dvojici kostek se stejným symbolem. Čím rychleji pak tento úkol splníte, tím výše do tabulky vítězů se zapíšete. Ke hře vám ale nebude stačit jen dobrý postřeh při hledání stejných symbolů. Kostku totiž můžete odebrat pouze v případě, že na ní už žádná další neleží a je alespoň z jedné strany volná. Často se vám také stane, že najdete třeba tři volné kostky se stejným symbolem. Pak musíte pozorně prohlédnout celou sestavu a odebrat pokud možno tu nejvhodnější dvojici. Jinak se můžete snadno dostat do slepé uličky, kdy již není možné odebrat žádnou další dvojici. V takovém případě nezbývá než, za cenu určité časové penalizace, kliknout na tlačítko pro zamíchání zbylých kostek, nebo na tlačítko „zpět“, které do hry navrátí poslední odebrané kostky a umožní vám tak vyřešit hru jiným způsobem.

Kyodai MahjongTady někde by asi končil popis většiny ostatních verzí mahjonggu, ale Kyodai Mahjongg nabízí víc. Mnohem víc. To, co jsem o hře zatím napsal, byl popis pouze jednoho jejího módu - Solitaire. Kromě něho však můžete zvolit ještě mezi dalšími šesti variantami hry a mohu říct, že každá z nich je zábavná a něčím zajímavá. Například v módu Rivers budete, podobně jako u varianty Solitaire, odstraňovat dvojice kostek se stejnými symboly. Tentokrát ale mezi nimi musí existovat cesta s maximálně dvěma zlomy. To znamená, že pokud byste chtěli přesunout první kostku až k druhé odpovídající kostce, můžete při jejím posouvání změnit směr maximálně dvakrát. Možná to teď není úplně jasné, ale zkuste si tuto variantu zahrát a sami uvidíte, jak zábavné to je. Dalšími variantami jsou pak Memory, což je vlastně jen obyčejné pexeso, Slider, logický rychlík vzdáleně připomínající tetris, nebo zajímavé módy Hashira a Kumika. Avšak mojí nejoblíbenější variantou se stala hra Clicks. I v tomto typu hry budete muset odstranit pokud možno co nejvíce kostek. Ty jsou rozprostřeny v jedné vrstvě přes celé herní pole a každá z nich má jednu z pěti barev (volbou obtížnosti lze změnit ještě na tři nebo šest barev). Kliknutím na skupinu kostek stejné barvy odstraníte celou tuto skupinu. Všechny kostky nad odstraněnými se poté posunou dolů na uvolněná místa, čímž mohou vznikat další stejnobarevné skupiny. Ačkoliv se to možná nezdá, jde o jeden z nejobtížnějších módů ve hře. Každý svůj tah musíte zvažovat a představit si, kam se které kostky přemístí, jaké nové stejnobarevné skupiny se vytvoří, a které se zase rozpadnou. V době kdy píšu tuto recenzi jsem již u Kyodai strávil pěkných pár hodin a ještě se mi v módu Clicks nepodařilo odstranit z plochy všechny kostky.

Kyodai MahjongZanechme už ale popisů všech variant hry a řekněme si něco o tom, jak vlastně Kyodai Mahjongg vypadá po grafické stránce. Ačkoliv to z herního hlediska nebylo nutné, autor hry se rozhodl obdařit své dílo moderním třetím rozměrem. V praxi to vypadá tak, že na pohyb myši reaguje herní sestava mírným natáčením. Podržíte-li pravé myšítko, můžete si pak pohybem myši nastavit prakticky libovolný pohled na hru. Tím to ale nekončí. Hra vás bude oblažovat různými dalšími grafickými efektíky, jako jsou bump mapping, environment mapping, budete si také moci zapnout volbu realistických kostek, kdy jsou jejich, jinak hranaté, tvary zaobleny, a spousta dalšího. Pokud ale váš počítač neoplývá přílišnou výpočetní silou, nezoufejte. K dispozici je pro vás nenáročné 2D zobrazení, které je skoro stejně líbivé. K otexturování lze říct, že ačkoliv je defaultní grafické schéma velice povedené, máte na výběr ještě dalších deset typů kostek. Od mramorových, přes dřevěné, až po kamenné. Stačí si vybrat, i když díky jejich vysoké kvalitě může právě tohle činit problém.

A teď něco k záporům. Ačkoliv jsem se hodně snažil, podařilo se mi najít pouze jediný stín dopadající na herní desku Kyodai Mahjonggu, a tím je jeho sharewarová licence. Naštěstí se to omezuje pouze na občas se objevivší hlášku s žádostí o registraci. Každopádně vám ale doporučuji Kyodai Mahjongg vyzkoušet. Je to hra, na které je už na první pohled vidět, kolik práce a úsilí do ní její autor vložil. Zkrátka, Kyodai vás zaručeně chytne a dlouho nepustí.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

97 %

Hodnocení čtenářů

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 271 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz