Dune 3 – pramáti všech RTS je zpět a ve formě!

  12:00aktualizováno  15. srpna 12:24
Projekt několika ruských nadšenců je tributem vůbec první realtimové strategii, hře Dune 2. Trojka nabízí opět tři strany konfliktu, řadu misí, zajímavé jednotky a prostředí pouštní planety Arrakis s kořením i písečnými červy…
70

Dune 3

Platforma: Freeware

Stáhnout

Dune 3Svět románů Franka Herberta je snad nejúžasnějším ze všech sci-fi vesmírů, jež kdy byly spisovateli vytvořeny. Vše se v něm točí okolo Duny, neboli Arrakisu, pouštní planety, která je nehostinná a pustá, většinu jejího povrchu tvoří písečné duny, kterým vládnou obří červové, alergičtí na jakoukoliv techniku – i pouhou lidskou přítomnost. Přesto jde o strategický bod, neboť jen zde a nikde jinde se dá těžit koření – melanž, nezbytná surovina pro navigátory vesmírné Gildy, která zajišťuje veškerou meziplanetární přepravu, a taktéž droga pro vyvolené, kteří si ji mohou dovolit.

Dune 3V historii se objevilo už několik opravdu dobrých počítačových her, jež zpracovávaly právě prostředí Herbetovy ságy. Vůbec první Dune byla adventura mixovaná se strategií a ač výtečná, upadla víceméně v zapomnění. Zato Dune 2 je jméno známé ještě dnes, a to už od jejího vydání uplynulo dobrých dvanáct let. Druhá Duna totiž založila svébytný žánr v rámci strategických her, žánr RTS, tedy v současné době s přehledem nejzastoupenější a mezi hráči též nejoblíbenější.

Navíc nabídla úchvatné prostředí, které bylo integrované do hry: pouště s písečnými červy byly skutečně nebezpečné pro techniku, naopak stavět bylo možné jen na skalách, a to ještě pokud možno na betonových deskách kvůli nebezpečí zemětřesení. A není divu, že základní surovinou se stalo koření. Dune 3Dále už vše šlo v kolotoči těžba – výstavba základny – výroba jednotek – boj – zničení základny nepřítele. Přesto proti dalším nemastným neslaným klonům měla Duna 2 něco navíc: tři strany konfliktu s výrazně odlišnými jednotkami.

Dune 3 je zajímavý projekt, o němž se v anglofonních zemích příliš neví (ostatně ani u nás ne). Pochází totiž z Ruska a – není k dispozici v žádném jiném jazyce, než právě v ruštině. Než ale i ten poslední čtenář znechuceně zavře okno internetového prohlížeče, pokusím se o ujištění: není to tak zlé. Význam ikonek v menu hráč pochopí po jednom vyzkoušení, nahrát a uložit si hru též není nic těžkého – a zbytek nezbytných informací je bohatě ilustrován. Navíc nechat si ujít parádní rusky namluvené hlášky (je v tom cosi úchylného, ale zní to vážně dobře) a bukvicové briefingy k misím, to by byla věčná škoda, ne?Dune 3

Třetí Duna vypadá úplně stejně jako druhá, neboť je jejím věrným remakem. Opět tedy o vládu nad Arrakisem bojují klany Atreidů, Harkonnenů a Ordů a opět jsou Atreidové čestní bojovníci využívající nejmodernějších technologií a pomoci pouštního lidu fremenů, opět Harkonnenové preferují brutální sílu a mají k dispozici ultimátní jadernou zbraň a opět jsou Ordové zákeřní převlékači kabátů a dokáží přebarvit speciálními tanky nepřátelské jednotky na svou stranu. Jedinou věcí, kterou programátor Vladislav Demjanišin nezachoval, je výběr teritoria, na nějž bude hráč v následující bitvě útočit, místo toho se prostě rovnou spustí další mise.

Dune 3Těm, kdo si původní hru pamatují, už asi není třeba nic vykládat. Dávno už totiž stahují a těší se, jak zase vyšlou na nepřítele pár raketometných tanků, zarejdí si s krtkovitými Harvestery mezi pěchotou přihlouplého počítače (pozor ale! AI je výrazně lepší než v původní verzi od Westwoodu a umí provádět stejné kousky.), vytvoří neprostupný val raketových věží a na závěr jako třešničku na dortu dovedou do konce stavbu paláce a vývoj ultimátní jaderné zbraně. To všechno zde je, navíc se autor pokusl eliminovat i některé z nejzávažnějších vad na kráse, které předloha měla.

Tak například značně byl vylepšen interface. Stavba budov je jednodušší, celé ovládací rozhraní se zmenšilo a přesunulo do spodní části obrazovky, hlavně ale už je možné označit víceDune 3 než jednu jednotku naráz. Konkrétně je maximální počet dvanáct a ačkoliv je to stále málo a stává se, že se jedna či dvě zapomenou a odmítnou vyrazit spolu s velkou skupinkou, jedná se rozhodně o výrazné zlepšení.

Co dodat závěrem. Duna je klasika. Kdo na ni se slzou v oku vzpomíná, nesmí si fanouškovské pokračování nechat ujít. A kdo neměl tu čest, ať stahuje také: ač v libozvučné, leč nečitelné ruštině, stále má Dune skvělou atmosféru a mezi volně šířitelnými strategiemi jde o výjimečný kus. Vladislave Demjanišine, díky!


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 211 čtenářů

Témata: Země (planeta)

Nejčtenější

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz