Dizzyball - jen se trefit!

  12:00aktualizováno  29. dubna 9:50
Jistě jste si všimli, že některé hry jsou šité horkou jehlou, jsou prolezlé chybami a nedají se hrát. Ne, nelekejte se. Dizzyball stojí přesně na opačném konci spektra. Jde totiž o hru, kde se pečlivost autorů projevila snad v každém ohledu. Výborná grafika, hudba, vydařený fyzikální model, skvělá hratelnost.

Dizzyball

Platforma: Freeware
Výrobce: Idryonis

Stáhnout

Dizzy Ball

Pokud bych měl hru Dizzyball k něčemu přirovnat, bylo by to asi k některé ze simulací kulečníku. Nicméně, aby toto přirovnání pasovalo, nesměl by být kulečníkový stůl rovný, ale právě naopak, plný hrbolů a prohlubní. Zkrátka, s kulečníkem má Dizzyball společnou jenom jednu věc. Musíte do koule šťouchat dostatečně šikovně, abyste ji nakonec dostali na určené místo.

Princip jsem vám tedy již odhalil, pojďme se ale na Dizzyball podívat poněkud podrobněji. Ještě před započetím vlastního hraní máte možnost vybrat si jedno z nabízených prostředí. Těch je ve hře celkem osm, přičemž každé z nich je jinak tématicky zaměřeno. Jednou je to les, jindy poušť, džungle nebo měsíční krajina. Samotná hra začíná v okamžiku, kdy se kulička objeví na startovní pozici. Vaším úkolem je došťouchat ji do bodu označeného praporkem, který je zpravidla na nějakém nesnadno přístupném místě. Aby byly vaše údery co nejpřesnější, máte možnost nastavit, kromě síly úderu, i místo na kouli, do kterého se chcete strefit. Matematický model použitý v Dizzyball se zdá být docela přesný, takže lze poměrně dobře odhadnout, kam koule vlastně poletí. Ovšem ani přesný odhad vám často nepomůže.

Dizzy Ball

Jak jsem již zmínil, terén, na kterém se hraje, je velice členitý. Kromě toho se téměř ve všech levelech vyskytují vodní jezírka a jistě nemusím dodávat, že i voda ovlivňuje chování koule. Myslíte si, že ani tak to nemůže být nic těžkého? Tak to jste ještě neslyšeli o bombách a dynamitech, které vás dokáží odhodit až na druhý konec levelu. A co třeba taková silová pole, která musíte, chcete-li úroveň úspěšně dokončit, nejprve vypnout. Ani tady ale výčet toho, co vás ve hře může potkat, nekončí. Jsou tu ještě jakési akcelerační plochy, které dokáží vystřelit kouli určitým směrem. Jiné plošiny zase fungují jako instantní brzda.

Dalším faktorem znesnadňujícím vaše snažení jsou různá antigravitační nebo magnetická pole a aby toho nebylo málo, přičtěte si k tomu ještě teleportační zařízení. Zkrátka, je toho dost, aby hra byla stále něčím zajímavá. Než se vám povede zdolat všechny nabízené levely, jistě u hry strávíte hodně času. Jestli se ale už teď ptáte, co bude potom, je tu ještě multiplayer. Soupeřit můžete až ve čtyřech lidech, přičemž každému z hráčů patří jedna koule, kterou musí dopravit k praporku na menší počet úderů než ostatní. Hraje se na kola, takže po každém šťouchu musíte čekat až odehrají ostatní.

Dizzy Ball

Velice povedenou stránkou Dizzyball je hudební doprovod. Celkem ve hře zazní osm melodií, které vhodně doplňují tématické zaměření aktuálního levelu. Soundtrack hry ovšem není kvalitní jen po stránce hudební, ale i po té technické. Všechny skladby jsou ve formátu mp3, takže si je snadno poslechnete i samostatně. Ovšem ani grafické zpracování hry nedělá Dizzyball ostudu. Vše je vytvořeno v pěkné trojrozměrné grafice, takže pokud v útrobách vašeho počítače nedřímá nějaký ten 3d akcelerátor, moc se netěšte.

Bohužel, ani Dizzyball se nevyhnulo pár problému, z nichž největší jsou asi malé možnosti při ovládání kamery. Často vůbec nemáte přehled o tom, kam vlastně míříte. Kamera také zcela ignoruje herní prostředí a bez problémů se boří do všech objektů, které se jí postaví do cesty. Druhým nedostatkem, kterého si jistě brzy všimnete, je dlouhé čekání mezi jednotlivými údery. Je sice logické, že nemůžete udělat další šťouch, dokud se koule ještě úplně nezastavila, ale občas to trvá opravdu dlouho. Rozhodně by tedy neškodila nějaká funkce dočasně zrychlující čas nebo něco podobného. Nicméně, i přes tyto drobné nedostatky zůstává Dizzyball velice hratelnou hrou, u které se jistě dobře pobavíte.

Autor:

Největší herní veletrh E3 probíhá od 11. do 13. června v Los Angeles. Bethesda předvedla novinky Doom: Eternal a Wolfenstein: Youngblood. Microsoft oznámil první informace o nové konzoli Xbox Scarlett a rozšíření Xbox Game Pass na PC.

EA na své vlastní akci ukázalo gameplay ze Star Wars Jedi: Fallen Order.

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz