Dive - potápění za artefakty

  12:00aktualizováno  18. února 4:25
Ačkoliv se Dive zprvu tváří vcelku nevinně, po chvíli hraní zjistíte, že jde o totálně návykovou kombinaci logiky a arkády. Proplujte svou ponorkou mezi hlubinnými pumami, rojem nepřátelských plavidel až k vytouženému artefaktu uloženému na dně oceánu a hlavně - nezapomeňte sledovat množství vzduchu!

Dive

Platforma: Freeware
Výrobce: Lucid Games

Stáhnout

Dive

Škatulkování her jako Dive je pro recenzenty her velice tvrdým oříškem. Zprvu se to zdá být jednoduché - potápíte se ponorkou na mořské dno ve snaze ulapit nějaký ten poklad a jako na potvoru se pár nepřátelských ponorek rozhodlo hlídkovat na tomtéž místě. Pak se ale zprvu nedotknutelná arkáda začíná mísit s logickými prvky, jako je správné načasování pohybu mezi nepřátelskými plavidly a vodními minami nebo rozhodnutí, zda riskovat pár drahocenných životů a vylovit poklad celý nebo jít na jistotu a oželet menší skóre nebo vymýšlení způsobu, jak nejlépe vystačit s kriticky malým množstvím vzduchu. Ať už vám bude připadat Dive jako arkáda nebo jako logika, jedno zpochybnit nelze - jde o jednu z nejgeniálnějších freewarovek poslední doby.

Jakmile si najdete čas na její spuštění, pochopíte, že s množstvím různých voleb si autoři těžkou hlavu nedělali. Jedinými dvěma volbami v hlavním menu jsou start hry a vyskočení do Windows. Absence Options či jiných udělátek ovšem naštěstí hru nijak neochuzuje o její kouzlo, takže není třeba ji hned od začátku odsuzovat.

Princip hraní a cíl vašeho snažení je takřka triviálně snadný. Dostat se s improvizovanou ponorkou skrz mořskou hlubinu na mořské dno, doplavat za truhlicí a přisát ji na povrch plavidla, čímž se vám na několika místech (konkrétně třech) zviditelní příslušný počet mincí. Ony mince musíte samozřejmě do truhlice sbírat a s adekvátním počtem minci vyplavat zpět nad hladinu. Formulace "adekvátní počet" zde značí libovolné číslo mezi nulou a trojkou (pro hnidopichy - libovolné celé číslo); je totiž jen a jen na vás, kolik zlata s sebou na hladinu vyzvednete. Pro úspěšné dokončení mise sice stačí, abyste na hladinu přepravili pouze onu Divetruhlici (nebo, jak tvrdí autoři - artefakt), nicméně výhodou sbírání zlatých penízků jsou bonusové body, které se vám připisují na konto (přičemž i různé peníze přidávají různé hodnoty bonusových bodů). Výše bodů na vašem kontě je velice důležitý ukazatel, protože za každých získaných 3000 bodů vám hra nadělí jeden drahocenný živůtek.

A vězte že životy budete potřebovat víc než král sůl ve známé české pohádce. Nástrah, které na vás čekají tam dole je totiž celá řada. Předně jsou to dlouhé, černé, škaredé a hlavně nepřátelské ponorky, které se jednak velice rychle hýbou (i když jen horizontálně) a jednak před sebe vystřelují barevná torpéda, jejichž rychlost je ještě asi dvakrát větší. Mimoto vás budou trápit také zmíněné vodní miny, které ač to zní neuvěřitelně, plovou stále ve stejné hloubce, a konečně také hlubinné pumy (doufám, že to jako laik říkám správně), které vás ve vyšších levelech čas od času atakují pro změnu vertikálně.

Atmosféra hry je navíc ještě umocněna skvělým hudebním doprovodem a zdařilým grafickým zpracováním. Autoři do hry zahrnuli i speciální 3D efekty současných akcelerátorů, což s sebou krom požadavku na DirectX verze 7 a vyšší nese i jejich rozhodně nadprůměrnou kvalitu.

Žádná hra ale není andílek, takže i u Dive se občas pořádně naštvete. Důvod v asi 80% všech případů zavdává samo zpracování hry. Oba druhy ponorek, tedy jak vaše, tak nepřátelské, jsou poměrně titěrné a VELICE často se stává, že jednoduše o drobný kousilínek neodhadnete vzdálenost nepřátelského a vašeho plavidla a dojde ke kolizi, kterou samozřejmě Divenespravedlivě zaplatíte životem. Z hloubi duše bych také autorům doporučil naprogramovat novou verzi tak, aby nepřátelská ponorka po kolizi také zmizela, protože postihnutím pouze hráče se hra stává tak trochu nespravedlivou. Nicméně kdokoliv na to může mít i jiný názor než já a pravdou je, že teoreticky je možné, aby vaše ponorka byla natolik křehká a neodolná, že by kolizí schytala důsledky jen ona. Kdo ví…

Chýlíme se ovšem k závěru, takže si to hezky shrňme. Dive je chytlavou kombinací arkády a logiky doplněnou precizním grafickým zpracováním, příjemnými zvuky a skvělou atmosférou. Přestože nepatří mezi ty nejdrobnější kousky na trhu a velikostí své instalačky se řadí spíše mezi cvalíky, doporučují její stažení i naříkajícím modemistům - určitě vám té chvilky stahování nebude líto.

Autor:
 
Témata: Ponorka

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Najdete na iDNES.cz