Dink Smallwood - rozsáhlá RPG adventura

  9:54aktualizováno  29. října 2003 9:20
Dnes vám chceme opět nabídnout jeden z nejlepších kousků, jaké se na internetu dají zdarma stáhnout. Rozsáhlý, i když poměrně zjednodušený, mix adventury a RPG jistě potěší všechny příznivce těchto žánrů, kteří v posledních měsících málem umírají herní žízní či po dovolené nemají peníze na originálky.

Dink Smallwood

Platforma: Freeware
Výrobce: RT Soft

Stáhnout
Dink Smallwood

Po delší době nečinnosti mám tu čest vám v nabídnout jeden z nejlepších kousků, jaké se na internetu dají zdarma stáhnout. Rozsáhlý, i když poměrně zjednodušený, mix adventury a RPG jistě potěší všechny příznivce těchto žánrů, kteří v posledních měsících málem umírají herní žízní (tedy, alespoň co se nedostatku adventur týče; s RPG to zase tak špatné není).

Tuto obsáhlou fantasy hru vytvořil převážně jeden člověk - Seth Robinson, který se při její tvorbě nechal inspirovat klasikami jako Zelda, Final Fantasy, Kings Quest nebo Monkey Island. Příběh je poměrně jednoduchý - jedná se vlastně o popis trnité cesty mladého farmáře Dinka Smallwooda za štěstím a za slávou, jenž nakonec vyústí v tradiční záchranu celého světa. Dink žije se svojí matkou v malé farmářské osadě a jeho odvěkým snem je stát se velkým hrdinou. Už ho nebaví každodenní krmení prasat a kachen; když se mu tedy naskytne možnost pomoci svému sousedovi zbavit jeho pole dotěrných monster, ani na chvíli nezaváhá a pustí se do práce. O jeho osudu však rozhodne zcela jiná a velmi nepříjemná událost - nějaký zlotřilec zapálil Dinkův rodný domek a o svých hrůzných činech opomenul informovat jeho matku, která byla právě uvnitř. Ta samozřejmě v strašlivých plamenech zahynula. Dink, plný zloby a zármutku, se tedy rozhodl vydat do světa, zřejmě s úmyslem pomstít matčinu smrt. Již v nedalekých městečcích na něj čeká spousta záchranných úkolů a questů, jejichž plněním se z Dinka stane hrdina #1 v širokém okolí.

Celé herní prostředí je vytvořeno jako jeden spojitý celek rozdělený na čtverce, po kterých se pohybuje postavička hlavního hrdiny. Díváte se na něj z ptačího pohledu - tedy tak, jak jste z klasických RPG zvyklí. Samotný herní svět je poměrně rozmanitý - narazíte zde na několik menších vesnic, královský hrad, tábor Goblinů, pár dungeonů a samozřejmě mnoho lesů, plání či mořských pobřeží plných všelijakých potvor, které na vás budou útočit. Úroveň mezi adventure a RPG je ideálně vyvážena - ve vsích narazíte na mnoho postav, s nimiž si můžete poklábosit, ovšem kromě nich zde naleznete i několik obchůdků (hospoda, lékárna, knihovna, zbraně,...), které vám nabízí nejrůznější věci jak k prodeji, tak i ke koupi.

Velmi podstatnou částí hry jsou souboje s haldou nepřátel. Zpočátku se na vás vyhrnou jen takové malé a slabé obludky, později přibudou větší ještěři, goblini či zlotřilci lidské rasy a nemine vás ani bitva s obrovským drakem. Standardní příšerky, které se potulují po lesích a pláních, se po své smrti po čase znova oživí. To je ovšem pouze dobře, jelikož jejich neustálé zabíjení vám přinese jen a jen výhody - jednak získáte důležité zkušenostní body a druhak po nich většinou zbude bonus v podobě zdraví nebo peněz. Dink Smallwood Obzvláště to druhé je hodně zapotřebí, protože peníze budete nutně potřebovat k nákupu nových zbraní a jinak než z mrtvých potvor je získat nemůžete. I když Dink Smallwood vypadá na první pohled jako docela mírumilovná hra, až přehnané množství krve vás přesvědčí o naprostém opaku. Pokud například zaútočíte na všudypřítomné kachny, ufiknete jim hlavu a z jejich krku začnou po okolí cákat gejzíry krve. Bezhlavé kachny pak běhají splašeně po celé obrazovce a proměňují zelenou travnatou zem v jednu velkou červenou kaluž. Situace se asi nejvíce vyhrotila po mém vtrhnutí do kachní farmy, kde jsem jen tak z legrace vykouzlil pár fireballů - řeku vám, takové jatka jste v životě neviděli!

Vzhled herního interface je nejlépe znatelné z okolních screenshotů. Výhled na herní prostředí zabírá pochopitelně většinu obrazovky, pouze v dolní části se nachází jakási informační lišta. V ní je graficky zobrazen vybraný předmět a kouzlo (předměty i kouzla jsou uloženy ve společném inventáři), dále pak ukazatel stavu vašeho zdraví, celkový level postavy (já jsem dosáhl maximálně osmičky) plus jednotlivé úrovně útoku/obrany/magie. Je zde uveden taktéž velmi důležitý stav vašich financí, za nimiž se budete honit v podstatě během celé hry.

Činnosti Dinka Smallwooda se ovládají výhradně klávesnicí - šipky slouží k chůzi, mezerník k mluvení s charaktery nebo k prozkoumávání předmětů a klávesou ENTER se dostanete do inventáře. Aktivní předmět či kouzlo v inventáři si označíte klávesou CTRL, která taktéž slouží k jeho následnému použití. Pardon, beru zpět - CTRL slouží pouze k používání předmětů; kouzla čarujete pomocí SHIFTu. Kouzel se za celou hru naučíte asi jen pět nebo šest, nejčastěji pak budete používat fireball, což je prakticky hned z počátku hry nejúčinnější útočná zbraň v boji na dálku.

Dink Smallwood

Technická stránka hry se pohybuje v přijatelných mezích - tedy s ohledem na rok výroby (1997). Grafika běží v rozlišení 640x480 v 256-ti barvách a vypadá docela obstojně, což ovšem nemohu tvrdit o velmi jednoduchých animacích. Dialogy pochopitelně nejsou namluveny (jinak by hra jistě zabírala přes 100 MB), zvukové efekty ujdou (převážně vyniknou při bojích s obludami). Velmi příjemný je hudební doprovod, který je sice pouze ve formátu MIDI, ovšem zato se během hry dynamicky mění v závislosti na vývoji situace na obrazovce.

A jedna malá perlička na závěr. Dink Smallwood není pouze obyčejnou hrou, nýbrž obsahuje i vlastní programovací jazyk (podobný C++) a editor herního prostředí. Můžete si tak vytvořit svůj vlastní svět nebo dokonce úplně novou hru, s vlastními texturami lokací, stromů, oblud... dokonce si můžete navrhnou i zcela nového vlastního hrdinu i s kompletně novým příběhem! Celé to má ale jeden velký háček - musíte se alespoň trochu vyznat v programování. Já sám dokážu nanejvýš tak v Pascalu napsat "Begin", "var", "uses" nebo "end", takže jsem se do průzkumu této možnosti raději ani nepouštěl. Ach - že já jsem ve škole nedával v hodinách programování větší pozor...

Z celého tohoto článku doufám vyplynulo, že vám Dink Sallwooda vřele doporučuju ke stažení. Upřímně teď lituju modemisty... ono 24 MB je přeci jen 24 MB, že ano :-). Na druhou stranu ale za stažení Dinka zaplatíte Telekomu zhruba stejně jako hospodskému za dvě piva, takže to možná přeci jen stojí za zvážení. Minimem pro spuštění je pouze procesor 486 75 MHz, 24 MB RAM a zvuková karta. Pokud ve hře zatuhnete, doporučuju navštívit oficiální stránku hry, kde naleznete mnoho hintů a samozřejmě taktéž kompletní návod.

Autor:
 
Témata: Zelda

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Najdete na iDNES.cz