Castle Defender - za krále a hrad!

  12:00aktualizováno  3:14
Líbila se vám strategie Hrady? Castle Defender je jim hodně podobný, nabízí však více strategických variant, mnoho desítek levelů a zábavu na dlouhou dobu. Podaří se vám ubránit své sídlo?
80

Castle Defender

Platforma: Freeware
Výrobce: Danny Ledonne

Stáhnout

Castle DefenderVývojář pod přezdívkou DarkCoder nás mile překvapil již svou hrou Piper. Nestává se tak často, aby dostala nějaká předělávka podobně vysoké hodnocení. O tom, že neusnul na vavřínech, svědčí i dnešní hra, s níž se zúčastnil velikonoční soutěže serveru Caiman, kde obsadil pěkné druhé místo. Opět zpracovává nepůvodní námět, tentokrát si vzal jako základní kámen strategie typu "defend your castle". Komu se líbila strategie Hrady, neměl by si Castle Defender nechat proklouznout mezi prsty. 

Hra je vyváženým mixem strategie a akce. Prvotní krůčky vyžadují více přemýšlení, později nabývá na důležitosti akční část, kdy stále více sílící útoky budou vyžadovat nejen dobré počáteční rozestavění, ale také průběžné zásahy dle nastolené situace. Castle Defender Herní plocha je členěna na čtverečky, jež jsou vyčleněny pro umísťování obranných prvků. Ty se dělí na aktivní i pasivní, zastoupeny jsou pozemní a později i protiletadlové bariéry. Pasivní tvoří řada různých skvrn, které dokáží soupeře zpomalit, postupně je lze vylepšit až na mohutné betonové bloky. Aktivní prvky tvoří střílny, střelecké věže, raketomety a railguny. Velmi uvážlivě nemáte na počátku celou paletu, ale další zbraňové systémy se otevírají až na určitém (poctivě zaplaceném) technickém levelu. V této souvislosti jsem narazil na drobnou chybu, kdy lze platit i za výzkum po objevení všech zbraní. Hráč pak může utratit nehorázné peníze, které mu mohou později chybět.

Na počátku každého kola si můžete rozmyslet nákup, investovat do nové obrany, zpevnit narušená místa atd. Další budovy lze dokupovat také v průběhu útočení s tím, jak získáváte body za zabité nepřátele. To jsou veškeré vaše starosti, samotné věže již neovládáte, protože střílí samy. Těžko říct, kolik má Castle Defender levelů, já jsem se prokousal do šedesátého. Některé levely mi připadaly jednoduché, nepřátelé se nedostávali vůbec na plochu, jenže chvilka plácání zbytečných prvků a jediný Castle Defender pořádný nálet mě dokázal zničit. Musíte tak být pořád pozorní. 

Na herní plochu se díváte seshora, snad proto objekty nejsou příliš detailní, ale i tak nemá hra tendenci vypadat jako desková záležitost typu šachy. Starají se o to animace při střílení i pohyb nepřátel. Hru ovládáte pouze myší, vše je přitom velmi intuitivní. Castle Defender je vynikající strategie s nepřebernou škálou taktik. Nestačí však pouze přemýšlet, je třeba i jednat. V některých případech můžete zariskovat, zkoušet hrát s minimální obranou a našetřit tak peníze pro další rozvoj, jindy můžete pečlivě budovat pasivní obranu a aktivně bránit jen určitou část plochy. Dá se toho vymyslet opravdu spousta, navíc s obrovským počtem levelů máte i s vybranou taktikou na dlouhou dobu o zábavu postaráno. 


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 35 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Najdete na iDNES.cz