Bugatron - klasika v novém kabátě

  12:00aktualizováno  17. ledna 11:40
Skupina, která si říká Retro64, na naše monitory přináší klasickou střílecí arkádu z dob dávno minulých předělanou do špičkové grafiky, využívající efekty moderních 3D akcelerátorů. Máte-li chuť se pořádně pobavit, stačí si Bugatron stáhnout.

Bugatron

Platforma: Freeware
Výrobce: Retro64

Stáhnout

Bugatron

Jistě ještě všichni dobře pamatujete doby, kdy všem počítačovým hrám (dají-li se stařičké platformy jako Atari, Amiga nebo archaické konzole nazývat počítači:-)) kralovaly akční arkády, které také sklidily nebývalý úspěch na hracích automatech (a nemám namysli ty, do nichž naházíte horentní sumu a jediné, čeho se dočkáte, je rozsvícení několika světýlek a nuly na vašem kontě). Protože se už dlouho žádný zástupce tohoto žánru na poli freewarovek neblýskl, vývojáři Retro64 (sami v názvu vidíte tu spojitost s muzeálními typy počítačů) nám do nového tisíciletí nadělili pravou vesmírnou arkádu s názvem Bugatron.

Hned, jakmile hru spustíte, je vám ale jasné, že co do zpracování se autoři moc u svých stařičkých vzorů neinspirovali. Hra vám totiž nabízí rozsáhlou škálu různých známých i neznámých rozlišení 320x240 pixely počínaje a neuvěřitelnými 1280x1024 konče (bohužel vám nemohu zprostředkovat pocity ze hry při nejvyšším rozlišení, jelikož můj monitor vypověděl službu). I při vyšších rozlišeních je hra při hardwarové akceleraci neuvěřitelně svižná a věřím tomu, že se nebude nepříjemně cukat ani na pomalejších strojích. Navíc pokud nevlastníte 3D akcelerátor (což se týká v podstatě jen počítačů s on-board grafickou kartou), pak můžete zvolit softwarovou akceleraci.

Bugatron

Efekty, které se autorům díky akceleraci podařily autorům do hry vměstnat, téměř nejdou popsat slovy. Tak trochu mi připomínají výbuchy ze hry Total Annihilation, nicméně člověk až žasne nad tím, jak může taková obyčejná arkáda vypadat při plném využití současných 3D karet. Tvůrci bohužel v přiloženém nápovědním souboru uvádějí, že minimální vyžadovanou konfigurací je počítač s procesorem 300MHz, čímž by hra pozbyla významu u velké části české hráčské populace, každopádně dle mého skromného názoru je dolní hranice požadovaného taktování procesoru někde u 200 možná 233.

Stejně jako v případě hry Arabian Nights (kterou jsme vám nadělili na Štědrý den) je i Bugatron rozdělen na několik samostatných částí či, chcete-li, epizod. Hra jako taková je samozřejmě freeware, ale pokud vám její dohrání nebude stačit, není nic snazšího než zabrowsit na stránky tvůrců (viz tabulka níže) a za skromný peníz si přikoupit další epizodu. Nebudeme si nic namlouvat, přestože by mohlo být 16 levelů pro někoho neuvěřitelně vysoké množství, pravdou je, že jejich dohrání vám nezabere více než jeden delší zimní večer. Jakmile Bugatronu přijdete na kloub, je jeho úspěšné pokoření otázkou několika desítek minut (a možná ani to ne).

Bugatron

První levely vás spíše vnoří do hry. Naučíte se pomocí kurzorových šipek ovládat svůj zvláštní vesmírný koráb (připomínající pohupující se futuristickou stíhačku ), pomocí Ctrl střílet po hordách nepřátel a sbírat bonusy, které z nepřátel po jejich destrukci vypadávají. V dalších levelech už obtížnost trochu přituhuje. Nejen, že vás svými dotěrnými meziplanetárními stroji otravují všudypřítomní nepřátelé, ale vaši mušku ovlivňuje umělá gravitace atd. Autoři zřejmě narazili na nevyčerpatelnou studnu fantazie, takže hned na začátku najdete například level, v němž uprostřed obrazovky rotuje naše milá matička Země a vaším úkolem je střílet do nepřátel, kteří kolem ní obíhají, tak, aby se odražení vaší střelou vrhli do jejích útrob a posléze kontaktem se zemí skončili svůj bídný život. Někdy to totiž dá opravdu fušku zjistit způsob, jakým tu mizernou vesmírnou loď na Zemi odrazit, když na vás ještě k tomu vytrvale útočí stylem kamikadze.

Zmíněných "bonusů" se v Bugatronu vyskytuje opravdu celá řada. Jednak jsou to zrychlovače a naopak zpomalovače, jednak také různé vylepšené zbraně atd. Všechny jsou naštěstí popsány hned v hlavním menu hry, takže se nemusíte obávat nějakých nepředvídatelných škodících efektů. Vítaným zpestřením hry jsou také vložené bonusové levely, v nichž vás neatakují žádní nepřátelé a vašim úkolem je pouze sestřelit co nejvíce oněch nepřátelských letadel, která kolem vás létají ve skupinkách za sebou (až se mi někdy zdá vhodné použít ono známé přirovnání k "vláčku").

Vezmeme-li to kolem a kolem, musím vám Bugatron z celého srdce doporučit. Je to jedna z mála her, u nichž se opravdu ze srdce pobavíte, ať už na pár desítek minut nebo na několik dní. Bezesporu potěší i grafické hnidopichy, jelikož animace výbuchů, střel a samotných vesmírných korábů jsou opravdu špičkové. Bohužel moje nadšení ze hry asi nebudou sdílet majitelé starších pécéček, jelikož opravdovým minimem potřebným k hraní je MMXko 233MHz.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz