Black Out – zase odmlčená kolonie

  20:25aktualizováno  20:25
Vzdálená kolonie zavolala o pomoc a spojení se hned poté přerušilo. 9 z 10 hráčů ví, že nepůjde o pouhou poruchu na anténě.
80

Black Out

Platforma: Freeware
Výrobce: Nocturne

  • Atmosféra
  • Správně zabalená klišé
  • Dějová témata
  • Volitelný styl postupu
  • Příběh přes kopírák
  • Obtížnost

Stáhnout
Black Out

Black Out

Ačkoliv chápu, že některá žánrové klišé je obtížné nahrazovat, příběh Black Outu je opět kaší natolik nastavovanou, že její chuť vám bude povědomá dávno před prvním soustem. Když se totiž jedná o osamocenou základnu, která se nečekaně odmlčela a probíhal na ní výzkum tajemný jako hrad v Karpatech, příběh vám dech jistojistě nevyrazí. Ještěže Black Out odvěká klišé nahrazuje řáďáckou atmosférou i hratelností.

Dobrým znamením je už jen fakt, že byť zápletka na první i druhý pohled podobná leccos od Dooma po Vetřelce od Jamese Camerona, celkové pozadí a svět vymyšlený pro Black Out skýtá alespoň nějaké hlubší úvahy o smyslu meziplanetární společnosti, futuristické politiky, života, vesmíru a vůbec. Průměrně braková zápletka o elitním agentu likvidátorovi, který odkrývá důvody odmlčení základny, tak i přes horu klišé kupodivu nenudí.

Black Out

Black Out

Samotné herní mechanismy se příliš neodlišují od žánru shora viděných akčních adventur. Black Out lze hrát jak jako tradiční střílečku, tak i jako stealth adventuru s minimem akce. Rozdíl mezi jednotlivými styly hraní je ale kupodivu menší, než by jeden čekal – za oba styly totiž pořád musíte vehementně interaktovat s okolím i dávat pozor na nevelký počet munice.

I přes směšně malé rozlišení je třeba pochválit i grafické zpracování (hra jede v Game Makeru). To opět vypadá jako tucet jiných her, ale vývojáři z Nocturne ho znovu zvládli okořenit několika neotřelými (na poli freeware) nápady – jedna drobnost za všechny, počáteční prohledávání základny je tak spojené s chozením ve skafandru a nechybí ani klaustrofobický zvuk nádechu a výdechu protagonisty. Potěší také funkční kvazi-fyzika, spíše jako drobnost dodávájící prostředím na uvěřitelnosti.

Black Out

Black Out

Snad jediným nepřekonatelným problémem je herní obtížnost. Hledáte-li nenáročnou akci, hledejte dále – Black Out je svým pojetím bližší spíše hrám série System Shock než Doomovi. To sebou nese řadu pozitiv i negativ spojených s problematičtější (a vyzývavější) cestou hrou. Definitivní volba, zda-li s Black Out trávit větší množství času, tak zůstává na vás. Je skoro škoda, že vývojáři nepřesedlali do třetího rozměru, v němž by atraktivně zabalená klišé oslovila přeci jen větší počet hráčů.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

20 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 15 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz