Astraia - pošťuchovaná s roboty

  12:00aktualizováno  11:46
Velká aréna a v ní dva roboti bojující na život a na smrt. Astraia pochází z Japonska, kde se v robotoch vyznají, takže pokud máte chuť na gladiátorskou podívanou, račte stahovat.
40

Astraia

Platforma: Freeware
Výrobce: Team Alpha

Stáhnout

AstraiaSem tam se dají na poli freeware scény nalézt opravdu kvalitní a originální kousky. Komerčně zaměřené vývojové týmy jsou totiž zatíženi starostmi, jestli se jejich dílko prodá v dostatečném množství, aby se zaplatil alespoň vývoj, takže si nemohou moc dovolit zkoušet nové herní postupy a principy, protože to by se jim taky mohlo pěkně vymstít. Naopak freeware vývojáři si to dovolit mohou a občas se jim povede husarský kousek a vytvoří naprostou pecku. Bohužel, o peckách tady řeč nebude. Spíše naopak...

Nebudu vám nic nalhávat, Astraia je brak. Opravdu nechápu, jak mohla na některých herních webech tato zhovadilost dostat hodnocení 80% a více! Možná si pomyslíte, že přeháním, nebo že ostatní recenzenti mají pravdu a já jsem jen břídil, co chce jen urážet cizí práci. Ano, myslet si to můžete, ale tipuji, že si to přestanete myslet, pokud si tuto hru stáhnete a zahrajete. 

A o co že se to tady vlastně jedná? Jde o poměrně jednoduchý princip, použitý snad už stokrát. V nevelké aréně se utkají dva roboti v souboji na život a na smrt a přežít může pouze jeden. Každý robot má k dispozici arzenál nejrůznějších zbraní, které mu v boji s nepřítelem mohou pomoci. Samozřejmostí jsou lasery, bomby, něco jako meč, atd.. Zní to pěkně, že? Bohužel, tady klady pomalu končí. 

AstraiaGrafika je celkem slabá, což můžete sami posoudit z přiložených screenshotů. Jde sice o plně 3D hru, což se cení, ale vektorové modely robotů jsou velmi špatně otexturované a i když máte možnost si vybrat z několika modelů, tak se chovají skoro všechny prakticky stejně a liší se jen v několika parametrech, což ale moc nepoznáte. Arény taky nejsou nejlepší, i když některé vypadají celkem slušně. Co se týče hudby, tak tu tvoří asi tři MIDi, které jsou celkem kvalitní a dají se poslouchat bez nějaké větší újmy na zdraví.

A teď k tomu nejhoršímu, a tím je pohyb postavičky při boji. Nevím jak vy, ale já jsem si vždycky bitevního robota představoval jako hrozivou smrtící zbraň, rychle se pohybující po bitevním poli. Autoři však očividně měli jiný názor. Když se robot pohybuje dopředu, tak se ještě nic hrozného neděje, ale problém nastane, když se chcete otočit. Tak pomalé otáčení jsem v životě neviděl! Nepřátelský robot může okolo vás běhat a vy nebudete schopni ho zasáhnout, protože rychlost otáčení je neskutečně pomalá. Dalším veselým problémem je, že roboti nejsou schopni zároveň střílet a běhat! Prostě pokud se chcete pohybovat a střílet, tak máte smůlu. Při každém výstřelu se váš robot zastaví na místě a čeká, dokud nedokončí střílení. Hrůza.

AstraiaDalším (menším) negativem je jazyk, kterým s vámi hra komunikuje. Většina textu ve hře je v japonštině a do angličtiny je přeloženo jen několik málo vět. V menu je navíc položka multiplayeru, ale ta je bohužel nefunkční s vysvětlením, že se na tom pracuje. Jediné, co mohu opravdu pochválit, je umělá inteligence vašeho protivníka. Neustále se pohybuje, střílí, uskakuje, atd.. a nikdy se mi nestalo, že by se někde zasekl či jen zůstal hloupě stát. Ale pohybuje se až moc rychle, což v kombinaci s pomalým otáčením není nejideálnější. 

Pokud si tuto hru stáhnete a zahrajete, tak si určitě pomyslíte, že je celá tato recenze přehnaně negativní, a že to není až tak hrozné, jak to tady píši. Ano, máte pravdu. Není to až tak hrozné, ale kdyby autoři zrychlili pohyb otáčení, trochu vylepšili grafiku a povolili střílení zároveň s pohybem, tak by se jednalo bezpochyby alespoň o sedmičkovou hru. Ale takhle? Tahle to nemůže nikomu vydržet déle, než na deset minut a to se pak na mě, dámy a pánové, nezlobte, ale takhle tomu nemůžu dát více než 4/10...


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

39 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 21 čtenářů

Témata: Robot

Nejčtenější

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz