Česko 18 - USA 18

Česko 18 - USA 18 - Český brankář Ondřej Pavelec (uprostřed) a Jakub Vojta (vlevo) v souboji s Peterem Müllerem z USA. | foto: ČTK

Osmnáctka musí do čtvrtfinále

• 16
Plzeň - Čeští hokejoví reprezentanti do 18 let prohráli v Plzni na MS zápas s USA 3:4 a unikl jim tak jistý postup do semifinále. Ve čtvrtfinále je ve čtvrtek čeká Rusko. Dramatický zápas dvou vyrovnaných soupeřů rozhodl tři minuty před koncem brankou Kessel.

Ostře sledovaný souboj přinesl hned v úvodu velkou šanci sebevědomým Američanům, proti Lawsonově střele však zasáhl skvěle skluzem gólman Pavelec. Pak Češi odhodili respekt ze silného soupeře a dostali se dokonce do vedení, když Kudělkovu střelu od modré čáry vyrazil brankář Frazee pouze před sebe a Hanzal pohotově nadvakrát doklepl kotouč do sítě.

Na začátku druhé třetiny měli Američané několik slibných šancí, pak však ujela česká dvojice a krásnou kombinaci zakončil střelou nad vyrážečku Tlustý. Za necelou půlminutu se protáhl Fraser před Pavelce a snížil. Američané pokračovali v náporu a Skille po rychlé akci vyrovnal.

Za chvíli mohl dostat Čechy do vedení Tlustý, ale s bekhendovou střelou neuspěl. Z protiútoku Ferrriero dokonal americký obrat, když se po chybě domácí defenzivy trefil přesně nad Pavelcovo rameno.

V závěru druhé třetiny hráli Češi osmou přesilovku v utkání a konečně ji využili. Kotouč po Frolíkově rány od modré čáry našel gólman Frazee až v síti.

V závěrečné části se obě mužstva vzhledem k významu souboje snažila hrát ze zajištěné obrany. Čechům zatrnulo při pokusu Stoai, který zastavila pravá tyč. Pak trefil v dobré pozici Frolík jen náruč gólmana, a tak necelé tři minuty před koncem
rozhodl Kessel střelou pod horní tyčku.

"Bylo to vrcholné utkání této skupiny. Šlo o první místo a kvalita hry z obou stran tomu odpovídala. Zbytečně jsme inkasovali gól na 2:1, jinak se hráči v obraně mnoha chyb nedopustili," prohlásil trenér Břetislav Kopřiva.

Hráče pochválil za vůli a bojovnost. "Zápasu by slušela remíza, dnes však musel jeden tým zvítězit. O výhře Američanů rozhodlo více štěstí," dodal kouč.

Slovenští hokejisté postoupili do čtvrtfinále ze třetího místa ve skupině B. V závěrečném zápase v Plzni porazili Finsko 3:2 a o účast v semifinále budou hrát proti Švédsku.

Vítězství ve skupině B a tím i přímý postup mezi čtveřici nejlepších si zajistili Kanaďané, kteří porazili Rusko 6:3. Třemi góly se na vítězství podílel Setoguchi.