Lukáš Pařík na turnaji Karjala debutuje v seniorské reprezentaci.

Lukáš Pařík na turnaji Karjala debutuje v seniorské reprezentaci. | foto: AP

Ruští junioři přejeli český tým 3:0. Hokejisté doplatili na nerozehranost

• 259
Ruský výběr složený z juniorů porazil český mix seniorů a hokejistů do dvaceti let jednoznačně a sebevědomě 3:0. Rusko ovládlo díky třem výhrám celý turnaj Karjala. Český kouč Filip Pešán po dvou výhrách zažil i první porážku na reprezentační lavičce a se svým výběrem se umístil na druhém místě.

Těžko českým hokejistům po neděli mnohé vyčítat.

ČESKO - Rusko 0:3

Podrobná online reportáž

Rusové sice přivezli juniorku, ale rozjetou. A Češi nastoupili s nerozehraným kádrem, jehož věkový průměr spadl pod 21 let.

Zatímco ruští junioři nastoupili do třetího utkání na Karjale - včetně brankáře Askarova - polovinu českého kádru tvořili nerozehraní junioři, kteří se hlavních tréninků s českým „jádrem“ neúčastnili.

Ano, utkání se nepovedlo brankáři Lukáši Paříkovi. Jenže ten se za poslední měsíc na ledě prakticky jen mihl a i pro něj šlo o premiéru v národním týmu.

Třetí ruský gól:

Stejně jako pro obránce Davida Jiříčka, Šimona Kubíčka, Stanislava Svozila a útočníky Filipa Koffera, Adama Rašku a Michala Teplého.

V pořádně těžké zkoušce se ocitli 17letý Svozil a 16letý Jiříček. Trenéři Filip Pešán, Martin Straka a Jaroslav Špaček se jim nebáli dát důvěru a i když se občas jejich věk na hře projevil, třeba když Jiříček zbytečně zezadu srazil ruského protivníka a šel na trestnou lavici, i oni v náročném testu obstáli.

Češi nebyli závratně horší.

Jen neproměňovali šance. Přesilové hry. V únicích neuspěli Jan Ordoš ani Jan Myšák, zatímco Rusům se dařily i „náhodné“ střely od mantinelu.

Ruští junioři slaví vítězství na turnaji Karjala.

Ale třeba 23letý Michael Špaček a 24letý Jiří Smejkal, jedni z nejzkušenějších členů nedělního výběru, pracovali výborně. Spoluhráči z finské Tappary se nezalekli velké role v národním týmu.

Pařík v průběhu duelu nakonec taky ukázal několik skvělých zákroků.

David Jiříček, nejmladší český reprezentant

Plzeňský obránce

Plzeňský mladík David Jiříček (vlevo) se raduje z gólu se spoluhráčem Romanem...

Jiříček, který 28. listopadu oslaví sedmnácté narozeniny, je nejmladším hráčem v dějinách samostatné české reprezentace. Tím byl dosud Rostislav Olesz, který na Baltika Cupu v Moskvě nastoupil 22. prosince 2002 proti Rusku ve věku 17 let, dvou měsíců a 12 dní.

V součtu s československým týmem je rekordmanem Jaroslav Drobný, který v únoru 1937 debutoval ve věku 15 let, tří měsíců a 30 dní.

Hronek od druhé třetiny dokazoval, že se sebejistých Rusů nehodlá zaleknout, často se s nimi pouštěl do poštěkování a do strkanic. Ostatně také po Tomáši Zohornovi převzal kapitánské céčko.

Jenže i on musel sledovat inkasované gól, na něž nikdo v červeném nenacházel odpověď. Nejdřív v oslabení v 19. minutě, když Pařík ztratil hokejku a střelu Činachova jen vyrazil k připravenému Amirovovi.

Pak po půl minutě druhé třetiny, to měl Činachov až příliš času a prostoru k zamíření. Táhlou střelou zprava Paříka zaskočil.

Třetí branku dali Rusové ve 29. minutě, Afanasjev nahodil od mantinelu a možná překvapil i sám sebe, že puk zamířil k tyči.

Rusové si výsledek po zbytek času s ledovým klidem pohlídali, připsali si třetí vítězství na Karjale a finský turnaj v rámci Euro Hockey Tour ovládli.

Turnaj jejich příjezdem žádnou degradaci neutržil.

Češi po výhrách nad Švédy a Finy skončili na Karjale druzí, v obou předešlých zápasech se prezentovali kvalitní hrou a prokázali příslib do budoucna.