OBROVSKÁ RADOST. Čeští hokejisté senzačně porazili na MS juniorů v Edmontonu

OBROVSKÁ RADOST. Čeští hokejisté senzačně porazili na MS juniorů v Edmontonu Američany a postoupili do čtvrtfinále. | foto: Reuters

Hokejoví junioři zdolali favorizované Američany a jsou ve čtvrtfinále MS

• 335
Edmonton (Od spolupracovníka iDNES.cz) - Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa hráčů do 20 let v Edmontonu favorizovaný tým USA 5:2 (1:1, 1:1, 3:0) a bez ohledu na výsledek silvestrovského duelu s Finy se zajistili postup do čtvrtfinále. Naopak Američany, kteří sbírali na minulých šampionátech medaile, čeká jen boj o záchranu.

Hrdinou zápasu byl gólman Petr Mrázek, který skvělými zákroky přiváděl Američany k zoufalství. Po utkání si vysloužil ovace diváků, kteří byli od začátku na straně českého týmu..

Vstup do zápasu měli lepší čeští hokejisté, ale ze svého dobrého začátku nic nevytěžili. Ve 3. minutě byl do konce zápasu vyloučen Petr Straka a Američané měli pětiminutovou přesilovku. Tu se jim v polovině času povedlo proměnit, když před brankou byl nejrychleji TJ Tynan, který jen položil hokejku do prudké přihrávky.

Zbytek přesilovky dokázali Češi ubránit a ihned se pokoušeli o útočné výpady, ale přibrzdilo je další vyloučení. Vyrovnání se čeští mladíci přeci jen dočkali. Tomáš Filippi se dostal s Jiřím Říhou do přečíslení dva na jednoho a sám se pokusil o zakončení. První střelu ještě Campbell chytil, ale na dorážku už nestačil.  Při hře v plném počtu hráčů byli Češi dokonce lepší než jejich soupeř a úspěšně kombinoval v útočném pásmu. Po první části byl výsledek zápasu stále otevřený.

Na úvod druhé části ubránili čeští junioři oslabení a ihned začali útočit. V dobré pozici před Campbellem se ocitl Uher, ale jeho teč brankář pokryl. Příležitost zahrát si přesilovkou měli i svěřenci trenéra Přerosta, ale zaujaly jen dvě dlouhé rozehrávky brankáře Mrázka. Po ubráněném oslabení se Američané dostali do tempa a zatlačili Čechy do defenzívy. Podařilo se jim proměnit další přesilovou hru, když Bill Arnould zůstal nepokrytý u právě tyče a dorazil puk vyražený Mrázkem.

Češi pomalu nabírali dech a zvyšovali svoji útočnou aktivitu. Odměnou jim byla vyrovnávací branka. Tomáš Hertl získal v útočném pásmu puk, udělal tři rychlé kroky a byl před Campbellem. Svůj nájezd na branku proměnil bekhendovým blafákem. V tu chvíli se ozvali diváci, kteří hlasitě povzbuzovali český tým.

Před koncem třetiny se museli čeští mladíci opět bránit přesilové hře a s pomocí štěstí a brankáře Mrázka se jim povedlo udržet vyrovnaný stav i na konci druhé třetiny.

Třetí část zahájili Češi útočně a kapitán Nosek netrefil z dobré pozice odkrytou americkou branku. Američané oplatili tlakem před Mrázkem, kde byl důrazný Bjugstad.  Češi v zápase rozhodně nepředvedli zlepšení v přesilových hrách. Na konci jedné z nich je od pohromy ochránila tyčka, která zazvonila po střele Millera.

Finové vyřídili Dánsko, Švédsko vyučilo Slováky

Postupně se zdálo, že více sil mají Američané, kteří si dokázali vytvořit tlak před Mrázkem. Češi dokázali vzdorovat, ale pod tlakem se dopouštěli chyb. Nedařilo se jim ani přecházet do protiútoků, aby mohli ohrozit americkou branku. Naopak jeden rychlý výpad předvedl Archibald a byl sražen obráncem Říhou.

Opět se ukázalo, jak je důležité míti v brance Mrázka. Ten totiž jeho nájezd zlikvidoval a užíval si ovace diváků. Osm minut před uplynutím řádné hrací doby si vzali čeští trenéři čas na poradu. Publikum hnalo české mladíky do útoku a ti jejich vlání vyslyšeli. Sekáč vystřelil na Campbella, který vyrazil puk před volného Petra Holíka a jeho bekhendová dorážka poslala puk do sítě.

Američané se s výsledkem nesmířili a Čechy zachraňoval Mrázek s přispěním štěstí. Uhodilo však na druhé straně. Nejprve svoji šanci Tomáš Filippi neproměnil, ale dostal ještě jednu možnost po přihrávce Noska a jeho střela rozesmutněla Američany.

Ti pak zkoušeli dvě minuty před koncem hru bez brankáře. Blízko gólu byl hrdina duelu Mrázek, který napálil puk přes celé hřiště a jen těsně minul americkou branku .  Petr Holík ale nakonec o něco později přece jen zpečetil českou výhru.

USA - Česko 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 6. Tynan (Miller, Arnold), 32. Arnold (Zucker, Merrill) - 13. Filippi (Přibyl, Uher), 35. T. Hertl, 53. Holík (Sekáč, Krejčí), 58. Filippi (Nosek), 59. Holík. Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Rönn (Fin.) - Murchison (Kan.), Sivov (Rus.). Vyloučení: 3:6, navíc Straka (ČR) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 14.733.

Sestava Česka: Mrázek - D. Musil, Krejčí, Mozík, Jank, Zámorský, Říha, Hrbas - Sekáč, Holík, Jaškin - Uher, Filippi, Nosek - Culek, Straka, T. Hertl - Přibyl, Sedlák, Faksa - Hyka. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Juřík a Jiří Fischer.