Židlický a Lang gólem podpořili vítězství

• 11
Nashville - Hokejový celek Nashville Predators porazil Colorado Avalanche 3:2. První gól domácích dal bek Marek Židlický, asistenci si připsal také forvard Martin Erat, Tomáš Vokoun kryl čtyřiadvacet střel. Robert Lang ozdobil návrat do sestavy Detroitu brankou proti Columbusu, za který již nastoupil Rostislav Klesla.

Predators v úvodní třetině zápasu s Coloradem využili hned dvě přesilové hry, jenž je nasměřovaly ke třetímu vítězství v domácím prostřední za sebou.

Celkově mohli hokejisté Nashvillu oslavit již letošní šestnáctý dvoubodový zisk z domovské Gaylord Entertainment Center, což je řadí na první místo tabulky zápasů odehraných před vlastním publikem.

Skóre střetnutí se poprvé měnilo v osmé minutě, kdy Predators hráli dvojnásobnou přesilovou hru. Na trestné lavici seděli hostující forvardi Ian Laperriere a Joe Sakic, když Steve Sullivan číhající u levé tyče poprvé překonal gólmana Vitalije Kolešnika. Technický útočník Nashvillu tak skóroval již ve čtvrtém zápase v řadě.

V následné klasické početní převaze udeřili domácí podruhé, když se ujala střela z levého kruhu v podání Marka Židlického. Český obránce tak zaznamenal osmou trefu sezony, přičemž padla po asistenci útočníka Martina Erata, který byl v patnácté minutě potrestán dvouminutovým trestem za nedovolené bránění. Záhy byl vyloučen také domácí bek Kimmo Timonen, čehož Avalanche dokázali využít a vsítili kontaktní branku, pod níž se podepsal zkušený Pierre Turgeon.

V prostřední třetině se stav nezměnil, góly začaly opět padat až v závěrečné dvacetiminutovce. Jako první se prosadil domácí Scott Hartnell, jenž vybojoval puk od Bretta Clarka na modré čáře a zvýšil již na 3:1. Poslední slovo zápasu si vzal necelé dvě minuty před koncem ofenzivní zadák Colorada John-Michael Liles. Na vyrovnání již však hosté nedosáhli.

Poté co odstoupil z funkce trenér New Jersey Larry Robinson, zastal jeho místo na lavičce dosavadní generální manažer Lou Lamoriello. A vedl si úspěšně, když jeho svěřenci porazili hokejisty New York Rangers před zraky diváků v Madison Square Garden 1:3.

"Byl jsem šťastný, že mu ho můžu dát," řekl gólman Martin Brodeur, jenž pro Lamoriella schoval finální puk. "Říkal jsem mu, nevím jestli si ho vystavíš v kanceláři, je na něm logo Rangers," vtipkoval Brodeur po utkání, ve kterém předvedl třicet úspěšných zákroků.

Velkou šanci otevřít skóre měl v úvodu druhé třetiny útočník Rangers Martin Ručinský, sólo po skvělém pasu Marka Malíka však zakončil pouze střelou do pravé tyče hostující branky. První gól střetnutí tak padl až v patnácté minutě prostřední hrací části a sice z hole Steve Rucchina. Velkou zásluhu na úvodní trefě měl především Petr Průcha, jenž skočil po kotouči mířícím za branku a přihrál volnému Rucchinovi, který již mohl pouze nastavit hůl.

Nejtěsnější vedení New York udržel i přes řadu oslabení až do patnácté minuty závěrečné dvacetiminutovky, kdy tlak Devils ukončila bekhendová dorážka Briana Gionty. Uběhlo pouhých šestnáct vteřin a hosté se radovali podruhé. John Madden střílel od levého mantinelu a trefil brusli obránce Michala Rozsívala, od níž kotouč putoval na hůl najíždějícího Alexandra Mogilného, jenž v zakončení nezaváhal. Vítězství New Jersey ještě pojistil zásahem do prázdné klece John Madden.

Po odehraných pětatřiceti střetnutích byli hokejisté Detroitu již jediným celkem, jenž dosud nepodstoupil závěrečné trestné střílení. V duelu s Columbusem Blue Jackets se však Red Wings dočkali a mohli slavit dokonce vítězství. Za domácí z nájezdu uspěli Pavel Dacjuk a Jason Williams, přičemž za Columbus vyjma Jaroslava Balaštíka šance promarnili Rick Nash a Sergej Fjodorov.

V normální hrací době zápas skončil nerozhodně 3:3. První gól vsítil domácí navrátilec Robert Lang, jenž chyběl v posledních osmi utkáních svých barev z důvodů zranění třísel, změnou směru pokusu obránce Bretta Lebdy. Za Columbus odpověděl ranou mezi betony Chrise Osgooda ostrostřelec Rick Nash. Detroit však přesto odcházel do kabin s vedením, když Mark Mowers úspěšně tečoval další střelu Bretta Lebdy.

Prostřední třetina změnu stavu nepřinesla, další branka padla až v deváté minutě třetí hrací části, kdy srovnal Duvie Westcott během přesilové hry za asistence Seregeje Fjodorova a českého obránce Rostislava Klesly, jenž dres Blue Jackets oblékl po šestnáctizápasové pauze způsobené zlomeninou ruky. Red Wings šli záhy zpět do vedení zásluhou zkušeného Brendana Shanahana, o konečnou remízu se však zasloužil necelých pět minut před koncem talentovaný Nikolaj Žerděv.

Václav Prospal brankou a asistencí zmírnil porážku Tampy Bay na ledě Caroliny Hurricanes, za kterou se dvěma zásahy a přihrávkou blýskl talentovaný forvard Eric Staal. Již v deváté minutě zápasu byl stav 2:2, když u obou zásahů hostí figurovalo jméno zmiňovaného Prospala.

Nejprve přihrával Fredriku Modinovi, jenž otevřel skóre v přesilové hře, a následně po dvou rychlých gólech Caroliny sám srovnával. Hurricanes úvodní dvacetiminutovku nakonec vyhráli druhou trefou Erica Staala, jemuž úspěšně přihrával také František Kaberle.

V prostřední hrací části domácí navýšili svůj náskok zásluhou Erika Cola, aby po brankách Ryana Craiga a Martina St. Louise bylo opět srovnáno. Závěrečná dvacetiminutovka však vyšla lépe Carolině, která proměnila dvě početní převahy z holí Matta Cullena a Justina Williamse, díky čemuž mohla slavit výhru 6:4.

Alexej Kovaljov se stal hrdinou zápasu Montrealu s Ottawou. Canadiens, kteří nastoupili bez zraněných opor Jose Theodora, Saku Koiva, Richarda Zedníka a Čechů Bonka s Plekancem, již prohrávali tříbrankovým rozdílem, přičemž zkušený ruský technik přihrál na úvodní dvě trefy svých barev a v závěrečné třetině překonal Dominika Haška sám, čímž srovnal stav na finálních 3:3.

Nastavení gól nepřineslo, rozhodnout tak měly trestné střílení, v nichž byl Kovaljov opět úspěšný. Vítěznou trefu však vsítil jeho spoluhráč Pierre Dagenais. Za Senators z nájezdů neuspěli Daniel Alfredsson a Dany Heatley.

Český útočník Anaheimu Petr Sýkora se střelecky prosadil na ledě San Jose Sharks. Z dvobodového zisku se však radovali domácí hokejisté, za které se hattrickem prezentoval forvard Jonathan Cheechoo.

VÝSLEDKY

New York Rangers - New Jersey 1:3 (0:0, 1:0, 0:3)
35. Rucchin (Průcha, Ručinský) - 55. Gionta, 55. Mogilnyj, 60. Madden. Střely na branku: 32:32. Diváci: 18 200.

Carolina - Tampa Bay 6:4 (3:2, 1:2, 2:0)
7. a 19. Staal (na druhou F. Kaberle), 9. Hutchinson, 28. Cole, 44. Cullen, 53. Justin Williams - 4. Modin (Prospal), 9. Prospal, 37. Craig, 40. St. Louis. Střely na branku: 30:24. Diváci: 12 188.

Montreal - Ottawa 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:2, 1:0 - 0:0)
45. a rozhodující sam. nájezd Kovaljov, 34. Sundström, 37. Ryder - 2. Spezza, 25. Meszáros, 33. Chára. Dominik Hašek odchytal za Ottawu celý zápas, čelil 25 střelám, inkasoval tři góly, úspěšnost zákroků měl 88 procent a ze dvou nájezdů dvakrát inkasoval. Střely na branku: 25:27. Diváci: 21 273.

Detroit - Columbus 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 0:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 5. Lang,
16. Mowers, 51. Shanahan, rozhodující sam. nájezd Jason Williams - 14. Nash, 49. Westcott (Klesla), 56. Žerděv. Střely na branku: 38:33. Diváci: 20 066.

Nashville - Colorado 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)
8. Sullivan, 10. Židlický (Erat), 51. Hartnell - 17. Turgeon, 59. Liles. Střely na branku: 27:25. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Nashville celé utkání, čelil 25 střelám, inkasoval dva góly a úspěšnost zákroků měl 92 procent. Diváci: 15 120.

Phoenix - St. Louis 4:5 (2:1, 1:2, 1:2)
18. a 57. Comrie, 6. Sanderson, 32. Lundmark - 17. a 25. Sillinger, 38. Young, 44. Downey, 51. Mayers. Střely na branku: 37:14. Diváci: 13 752.

San Jose - Anaheim 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)
3., 45. a 46. Cheechoo, 4. Parker - 18. Sýkora, 54. Selänne. Střely na branku: 21:35. Diváci: 16 172.

Český útočník St. Louis Petr Čajánek projíždí obranou Phoenixu.

Detroitský Tomas Holmström (vlevo) v šanci před brankářem Columbusu Pascalem Leclairem, jemuž pomáhá Andy Delmore.

Montrealský Pierre Dagenais překonává po samostatném nájezdu ottawského gólmana Dominika Haška.

Montrealský Mathieu Dandenault čelí ataku českého útočníka Václava Varaďi z Ottawy.