Útočník Colorada J. T. Compher se raduje z vítězství v úvodním zápase finále NHL proti Tampě Bay. | foto: AP

Palát gólem vracel Tampu do hry, v prodloužení ale rozhodlo Colorado

• 26
Hokejisté Colorada zvítězili v úvodním zápase finálové série play off NHL. Nad obhájci Stanley Cupu z Tampy uspěli 4:3 po prodloužení. To v jeho druhé minutě rozhodl útočník Andre Burakovsky. V dresu hostů se v řádné hrací době střelecky prosadil český útočník Ondřej Palát.

Do brány Colorada se pro finále vrátila uzdravená jednička Darcy Kuemper. Na českého gólmana Pavla Francouze, který za svého parťáka zaskakoval v sériích proti Nashvillu a Edmontonu a celkově při šesti startech vždy slavil vítězství, tak zbyla opět jen role náhradníka.

To v dresu hostující Tampy nechyběli obránce Jan Rutta (13:49, +1, 1 střela) s útočníkem Ondřejem Palátem (13:24, 1+0, -1, 3 střely). Lightning hrající své třetí finále Stanley Cupu za sebou tak bojují o napodobení historických dominancí Toronta a Montrealu (kanadské kluby stříbrnou trofej vyhrály třikrát za sebou dokonce ve dvou případech) a naposledy slavné dynastie New York Islanders (triumfy z let 1980, 1981 a 1982).

Vstup do otevíracího duelu finálové série play off NHL 2022 v bouřlivé atmosféře vyprodané Ball Arény vyšel skvěle domácím Avalanche. Do vedení šli v 8. minutě, když po střele Mikko Rantanena dorážel na brankové čáře za již překonaného Andreje Vasilevského kapitán Gabriel Landeskog. V 10. minutě se navíc po účinném napadání v útočném pásmu dostal do zakončení z prostoru mezi kruhy Valerij Ničuškin a bylo to 2:0.

Domácího brankáře Kuempera však ve 13. minutě připravil o čisté konto Nicholas Paul. U snížení Tampy asistoval i navrátilec z marodky Brayden Point, jenž vynechal předchozích deset zápasů play off. V závěru třetiny se ale hosté dvakrát provinili proti pravidlům a dvojnásobnou početní převahu Colorado proměnilo v pojistku na 3:1. Tečí se prosadil forvard Artturi Lehkonen, pálil opět aktivní Rantanen.

Hokejisté Colorada oslavují vítězství v úvodním finálovém zápase.

Druhá hrací část zatlačila domácí fanoušky zpátky do sedadel. V 33. minutě totiž předvedli perfektní souhru přihrávající Nikita Kučerov a zakončující Ondřej Palát. Krátce na to pak završil návrat do hry v podání Lightning od modré zakončující Michail Sergačjov. Za stavu 3:3 se tak rázem začínalo od znova a kamery si začaly více všímat na střídačce sedícího Francouze. Kuemper však v bráně zůstal a daného rozhodnutí trenérský štáb Avalanche nemusel litovat. Ve zbylé části duelu totiž jednička týmu již neinkasovala (celkově kryl Kuemper 20 z 23 střel).

Ve větším zápřahu byl naopak hostující Vasilevskij (kryl 34 z 38 střel). Horké chvilky prožíval hlavně při smolném vyloučení Pata Maroona za zdržování hry z 59. minuty. Přesilovku přenesenou i do prodloužení ale Colorado využít nedokázalo. Radost v Ball Aréně ale přesto vypukla. Běžela druhá minuta nastavení, když se po zblokované střele ze druhé vlny útočné akce dostal do zakončení Andre Burakovsky - 4:3. Avalanche tak začali slavit a ujali se vedení ve finálové sérii, utkání číslo dvě je na programu v noci ze soboty na neděli.

Výsledek NHL

Finále Stanley Cupu - 1. zápas:

Colorado Avalanche - Tampa Bay Lightning 4:3P (3:1, 0:2, 0:0 - 1:0)

Branky: 07:47 Landeskog (Rantanen, Byram), 09:23 Ničuškin (MacKinnon), 17:31 Lehkonen (Rantanen, Landeskog), 61:23 Burakovsky (Ničuškin, Compher) - 12:26 Paul (Hedman, Point), 32:51 Palát (Kučerov, McDonagh), 33:39 Sergačjov (Hagel, Cirelli). Rozhodčí: Dwyer, Sutherland – Barton, Daisy. Diváci: 17 778. Stav série: 1:0

Colorado Avalanche Kuemper (Francouz) – Toews, Makar, J. Johnson, Manson, Byram, E. Johnson – Landeskog (C), MacKinnon (A), Ničuškin – Burakovsky, Compher, Rantanen (A) – Lehkonen, Helm, L. O'Connor – Newhook, Sturm, Aube-Kubel.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Elliott) – Hedman (A), Rutta, McDonagh (A), Černák, Sergačjov, Bogosian – Palát, Stamkos (C), Kučerov – Killorn, Cirelli, Hagel – Colton, Point, Paul – Maroon, Bellemare, Perry.