Patrice Bergeron (37), Garnet Hathaway (21) a Tomáš Nosek (92) smutní po...

Patrice Bergeron (37), Garnet Hathaway (21) a Tomáš Nosek (92) smutní po vyřazení Boston Bruins. | foto: AP

V play off NHL nečekaně končí Boston i Colorado. Krejčí byl u tří gólů

• 198
O nedělních výsledcích play off hokejové NHL se bude ještě dlouhou debatovat. Rekordman ze základní části Boston nedotáhl k postupu průběžné vedení nad Floridou 3:1 na zápasy. Definitivně o tom rozhodl výsledek 3:4 po prodloužení, který Panthers zařídil vyrovnáním z 59. minuty Montour a vítěznou trefou z 69. minuty Verhaeghe. U všech gólů domácích byl David Krejčí (1+2), bodovali i David Pastrňák (1+0) a Pavel Zacha (0+1). Překvapením je rovněž vyřazení obhájců Stanley Cupu z Colorada, které přemohl Seattle.

V základní části letošní sezony NHL hokejisté Bostonu přepisovali nejeden z klubových rekordů, ale hlavně historická ligová maxima v počtu výher či bodů. To vše je teď ve stínu vyřazení hned v prvním kole play off s Floridou.

Vývoj série tomu přitom nenasvědčoval, když Bruins s českou kolonou v sestavě průběžně vedli 3:1 na zápasy. Po dvou nevyužitých mečbolech však došlo na dramatický sedmý duel, ve kterém byli domácí favorité po obratu průběžného stavu z 0:2 na 3:2 ve třetí třetině blízko úspěchu.

Trhák Floridy po gólech Brandona Montoura a Sama Reinharta postupně vymazali produktivní David Krejčí (19:32, 1+2, +1, 2 střely) a za jeho asistencí Tyler Bertuzzi a kanonýr David Pastrňák (21:07, 1+0, +1, 9 střel). V čase 59:00 se ovšem podruhé v zápase prosadil životní sezonu hrající obránce Panthers Montour a nadšení hostů z vyrovnání následně přetavil ve vítěznou trefu v 69. minutě Carter Verhaeghe.

Postup tak slaví i obránce Radko Gudas (17:42, +/-: 0, 2 střely), naopak zklamání musí vstřebávat kromě zmiňovaných Krejčího a Pastrňáka také Pavel Zacha (19:10, 0+1, +1) s Tomášem Noskem (11:31, -1, 1 střela). V širším kádru byli připaveni nastoupit i Jakub Lauko a Jakub Zbořil.

Domácí prostředí v sedmém duelu nevyužil k postupu ani další favorit, Colorado proti Seattlu. Obhájci Stanley Cupu se letos loučí už v prvním kole poté, co nováčkovi ve vyřazovacích bojích podlehli těsně 1:2 a celkově 3:4 na zápasy.

Vše podstatné se odehrálo ve druhé dvacetiminutovce, kdy v rychlém sledu z 24. a 28. minuty gólmana Alexandara Georgijeva dvakrát překonal Oliver Bjorkstrand. Avalanche dokázali ztrátu jen snížit využitou přesilovkou Mikka Rantanena.

Výsledky play off NHL

Colorado Avalanche - Seattle Kraken 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Branky: 39:32 Rantanen (MacKinnon, Toews) - 23:24 Bjorkstrand (Gourde, Larsson), 27:22 Bjorkstrand (Tolvanen, Gourde). Rozhodčí: Rooney, Skilliter – Berg, Cormier. Diváci: 18 143. Stav série: 3:4

Colorado Avalanche Georgijev (Francouz) – Makar (A), Toews, Byram, J. Johnson, E. Johnson, Girard – Rantanen (A), MacKinnon (A), Lehkonen – Compher, Eller, Rodrigues – O'Connor, Newhook, Nieto – Malgin, Meyers, B. Hunt.

Seattle Kraken Grubauer (M. Jones) – Larsson, Dunn, Borgen, Oleksiak, Schultz, Soucy – Eberle, Beniers, Kartye – Geekie, Wennberg, Schwartz (A) – Bjorkstrand, Gourde (A), Tolvanen – Sprong, Donato, Tanev.

Boston Bruins - Florida Panthers 3:4P (0:1, 1:1, 2:1 - 0:1)

Branky: 27:52 Krejčí (Orlov, Zacha), 40:55 Bertuzzi (Orlov, Krejčí), 44:11 Pastrňák (Carlo, Krejčí) - 12:23 Montour (Lundell, Bobrovskij), 21:14 Reinhart (Luostarinen, Lundell), 59:00 Montour (Barkov, Verhaeghe), 68:35 Verhaeghe (Bennett, Tkachuk). Rozhodčí: Kozari, Lee – Murray, Brisebois. Diváci: 17850. Stav série: 3:4

Boston Bruins Swayman (Ullmark) – McAvoy, Grzelcyk, Lindholm, Carlo, Orlov, Forbort – Marchand (A), Bergeron (C), DeBrusk – Pastrňák (A), Krejčí, Zacha – Hall, Coyle, Bertuzzi – Frederic, Nosek, Hathaway.

Florida Panthers Bobrovskij (Lyon) – Forsling, Ekblad (A), Montour, M. Staal, Gudas, Mahura – Verhaeghe, Barkov (C), Duclair – Tkachuk (A), Bennett, Cousins – Reinhart, Lundell, Luostarinen – White, E. Staal, Dalpe.