Pavel Francouz v brance Colorada.

Pavel Francouz v brance Colorada. | foto: ČTK

Pastrňák se Zachou asistovali, Francouz a Vejmelka vychytali výhry

• 18
Dva čeští gólmani se v nedělních zápasech hokejové NHL radovali z výhry. Pavel Francouz s Coloradem uspěl po hattricku Mikko Rantanena 3:2 po prodloužení na ledě St. Louis a výhru v nastavení slavil i Karel Vejmelka. Jeho Arizona si pro změnu díky třem gólům útočníka Kellera připsala výsledek 5:4PP nad Philadelphií. Boston, za který asistovali David Pastrňák a Pavel Zacha, v souboji předních celků soutěže dobyl 3:1 domácí prostředí Vegas.

Souboj dvou předních celků NHL mezi Vegas (41 bodů, 1. místo v Západní konferenci) a Bostonem (45 bodů, 1. místo na Východě i v celé NHL) ovládli hostující Bruins. Smírný stav 1:1 ve třetí třetině ve prospěch hostů rozsekl za asistence Pavla Zachy (17:58, 0+1, +1, 1 střela) forvard Jake DeBrusk a záhy na to přidal pojistku Charlie Coyle.

U první trefy Bostonu, kterou Patrice Bergeron v 24. minutě vymazal využitou přesilovku Golden Knigts z první třetiny, asistoval i David Pastrňák (19:44, 0+1, +1, 2 střely). S 38 body (19+19) z 27 startů průběžně šestý muž tabulky produktivity NHL bodoval v pátém utkání v řadě.

Kvůli zranění tentokrát chyběl jeho parťák David Krejčí, absence v sestavě řešili i domácí. K delší dobu chybějícímu Alexi Pietrangelovi (nemoc v rodině) se o víkendu přidal kvůli zranění i další klíčový bek Shea Theodore.

Druhou hvězdou zápasu byl v neděli zvolen Pavel Francouz. Gólman Colorada, před kterým v sezoně zatím dostává výraznější přednost Alexandar Georgijev, se na ledě St. Louis blýskl řadou skvělých zákroků. U výhry 3:2 po prodloužení mu statistici napočítali 30 zásahů proti 32 střelám.

Mnoho přitom nechybělo a z vítězství se radovali domácí Blues. Zraněními sužovaní Avalanche hráli v závěru řádné hrací doby za stavu 1:1 přesilovou hru, když se po chybné rozehrávce dostal do brejku Brandon Saad a českému gólmanovi nedal šanci - 1:2.

V pokračující výhodě ale hosté odvolali Francouze a s šesti hráči v poli stihli srovnat. Podruhé v zápase se díky dorážce z brankoviště radoval Mikko Rantanen, časomíra se zastavila na 59:51. Z nastavení pak uběhlo jen dalších 29 vteřin a finský kanonýr v dresu Colorada završeným hattrickem duel rozhodl.

Hattrick spoluhráče pomohl k výhře i dalšímu českému brankáři. Střelecky exceloval Clayton Keller a výsledek 5:4 po prodloužení nad Philadelphií slavila jednička Arizony Karel Vejmelka. Zastavil 37 puků z celkových 41 střel Flyers, které v 58. minutě zachránil vyrovnáním na 4:4 útočník Travis Konecny.

V poslední minutě prodloužení ale domácím definitivně vrátil vedení završeným hattrickem Keller. V dresu Philadelphie dvakrát prověřil svého krajana Vejmelku také útočník Lukáš Sedlák (10:57, +/-: 0, 2 střely).

Jedenáct gólů bylo k vidění v Columbusu, který nakonec v prodloužení udolal 6:5 Los Angeles. V dresu Blue Jackets se v ofenzivě činili především forvardi Jack Roslovic (2+2) a Johnny Gaudreau s Patrikem Lainem (oba 1+2). Za Kings dvakrát skóroval zkušený centr Anže Kopitar.

Výsledky NHL

Vegas Golden Knights - Boston Bruins 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

Branky: 04:02 Ma. Stone (Stephenson, Hutton) - 23:54 Bergeron (Pastrňák, Clifton), 42:11 DeBrusk (Zacha, Hall), 49:05 Coyle (Forbort). Rozhodčí: L'Ecuyer, Furlatt – Galloway, Gawryletz. Diváci: 18 114.

Vegas Golden Knights L. Thompson (Hill) – Martinez (A), Hague, McNabb, Whitecloud, Hutton, Miromanov – Cotter, Stephenson, Ma. Stone (C) – Re. Smith (A), W. Karlsson, Marchessault – Amadio, Leschyshyn, Kessel – W. Carrier, N. Roy, Kolesar.

Boston Bruins Ullmark (Swayman) – H. Lindholm, McAvoy, Grzelcyk, Carlo, Forbort, Clifton – Marchand (A), Bergeron (C), DeBrusk – Hall, Zacha, Pastrňák (A) – Greer, Coyle, Frederic – N. Foligno, Nosek, Cr. Smith.

Winnipeg Jets - Washington Capitals 2:5 (0:0, 0:4, 2:1)

Branky: 40:35 Lowry (Morrissey, Barron), 43:29 Dubois (Connor, Eyssimont) - 23:25 T. van Riemsdyk (Dowd, Protas), 28:21 Kuzněcov (Carlson, Sheary), 29:55 Johansson, 35:24 Eller (Mantha, Orlov), 57:48 Ovečkin (Orlov). Rozhodčí: Nicholson, Lee – Kovachik, Pancich. Diváci: 14 096.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Rittich) – DeMelo, Morrissey, Pionk, Dillon, Schmidt, Samberg – Wheeler, Scheifele (A), Perfetti – Eyssimont, Dubois, Connor – Harkins, Lowry (A), Barron – Gagner, D. Gustafsson, Jonsson Fjällby.

Washington Capitals C. Lindgren (Shepard) – Carlson (A), Orlov, Jensen, T. van Riemsdyk, Irwin, L. Johansen – Sheary, D. Strome, Ovečkin (C) – Oshie (A), Kuzněcov, Milano – Mantha, Eller, Johansson – Hathaway, Dowd, Protas.

Columbus Blue Jackets - Los Angeles Kings 6:5P (2:0, 3:3, 0:2 - 1:0)

Branky: 06:44 Marčenko (K. Johnson), 09:28 Jenner (Roslovic, J. Gaudreau), 30:03 Laine (Roslovic, Gudbranson), 38:00 Roslovic (E. Robinson, Gavrikov), 39:31 Roslovic (J. Gaudreau, Laine), 60:40 J. Gaudreau (Laine, Gavrikov) - 24:42 Kopitar (Kaliyev, Fiala), 28:27 Lizotte (Grundström, Iafallo), 35:02 Anderson-Dolan (Durzi), 44:52 Kopitar (Se. Walker), 45:31 Kempe. Rozhodčí: Chris Rooney, Beau Halkidis. Čároví: Jesse Marquis, Devin Berg. Diváci: 14560.

Columbus Blue Jackets Merzlikins (Greaves) – M. Bjork, Gavrikov, Gudbranson, Berni, Peeke, Christiansen – Nyquist (A), Jenner (C), J. Gaudreau – Laine, Roslovic, Činachov – Marčenko, Sillinger, K. Johnson – Olivier, Kuraly, E. Robinson.

Los Angeles Kings Quick (Copley) – Björnfot, Mik. Anderson, M. Roy, Durzi, Se. Walker, Edler – Kaliyev, Kopitar (C), Fiala – Arvidsson, Danault (A), Moore – Vilardi, Kempe, Iafallo (A) – Grundström, Lizotte, Anderson-Dolan.

Florida Panthers - Seattle Kraken 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)

Branky: 27:34 M. Staal (White, Cousins), 58:43 Tierney (Kiersted, Dalpe) - 01:04 Beniers (McCann), 29:05 Burakovsky (Gourde, Bjorkstrand), 47:15 Eberle (Borgen, Beniers), 55:09 Sprong (Wennberg, Burakovsky), 57:22 Gourde (B. Tanev, A. Larsson). Rozhodčí: Peter MacDougall, Jon McIsaac – Kyle Flemington, Andrew Smith. Diváci: 15625.

Florida Panthers Bobrovskij (Lyon) – Forsling, Ekblad (A), M. Staal, Montour, Mahura, Kiersted – Verhaeghe, Bennett, M. Tkachuk (A) – Luostarinen, Barkov (C), Reinhart – Cousins, E. Staal, White – Lomberg, Dalpe, Tierney.

Seattle Kraken Mar. Jones (Grubauer) – Dunn, A. Larsson, C. Fleury, Schultz, Soucy, Borgen – Burakovsky, Wennberg, Bjorkstrand – Donato, Gourde (A), B. Tanev – McCann, Beniers, Eberle – Sprong, Geekie, Schwartz (A).

Arizona Coyotes - Philadelphia Flyers 5:4P (1:0, 2:3, 1:1 - 1:0)

Branky: 12:46 Keller (Moser, N. Ritchie), 27:45 Keller (Schmaltz, Boyd), 30:21 McBain (Moser, O'Brien), 47:27 N. Ritchie, 64:37 Keller (Chychrun, Schmaltz) - 22:09 Frost (J. van Riemsdyk, Tippett), 24:08 J. van Riemsdyk (Frost), 38:42 Tippett (J. van Riemsdyk, Frost), 57:43 Konecny (Frost, J. van Riemsdyk). Rozhodčí: Blandina, Syvret – Toomey, Gibbons. Diváci: 4600.

Arizona Coyotes Vejmelka (Ingram) – Gostisbehere, Chychrun, J. Brown, Moser, Stecher, Nemeth, Välimäki – Crouse (A), Bjugstad, Maccelli – Schmaltz, Boyd, Keller (A) – Fischer (A), McBain, O'Brien – Hayton, N. Ritchie.

Philadelphia Flyers Hart (Sandström) – Ristolainen, Provorov, Braun, Sanheim, York, Seeler – Konecny, N. Cates, Hayes – Tippett, Laughton (A), Farabee – MacEwen, Frost, J. van Riemsdyk – Sedlák, P. Brown, Deslauriers.