Michal Kempný (vlevo) z Washingtonu slaví se spoluhráči gól Johna Carlsona...

Michal Kempný (vlevo) z Washingtonu slaví se spoluhráči gól Johna Carlsona (druhý zleva). | foto: AP

Washington odskočil Bostonu na čele NHL, Ottawa přehrála Edmonton

• 18
Den po výhře v San Jose hokejisté Washingtonu uspěli i nad domácím Los Angeles a odskočili Bostonu na čele tabulky Východní konference i celé NHL. Výsledek 3:1 dvěma góly podpořil ofenzivní bek John Carlson. Naopak překvapení se zrodilo v Edmontonu, který nepotvrdil roli favorita a podlehl 2:5 Ottawě. Z Čechů ve středu nikdo nebodoval.

S třinácti výhrami mimo domovskou arénu platí hokejisté Washingtonu za suverénně nelepší celek v lize v daném ohledu a nelze se tak divit, že prvenství jim patří i v tabulce Východní konference i celé NHL. Capitals aktuálně mají 47 bodů, druhý Boston 45 a lídr Západní konference St. Louis bodů 42.

V úterý parta kolem Alexe Ovečkina dobyla 5:2 led San Jose a o den později slavila pro změnu výsledek 3:1 nad domácím Los Angeles. V obou případech zářil nejproduktivnější obránce soutěže John Carlson.

Proti Sharks si zapsal bilanci 1+2 a Kings potrápil pro změnu dvěma vstřelenými góly. Zlepšil se tak na součet 42 zápisů a v kanadském bodování je na skvělém šestém místě těsně za českou kometou Davidem Pastrňákem z Bostonu, který dosud posbíral bodů 43.

Výjimečnost výkonů Carlsona dokresluje i fakt, že přes 40 bodů z úvodních 30 startů sezony po rozšíření soutěže dokázali vyprodukovat jen další dva obránci, legendy Bobby Orr a Al MacInnis. Carlson si podmanil hned první třetinu středeční partie s LA, když zásahy z 5. a 14. minuty poslal své barvy do trháku.

Jeho první trefa byla 10. sezony a 100. kariéry, což v historii Capitals dokázali jen čtyři další obránci. V rámci celé soutěže je Carlson teprve 13. Američanem mezi zadáky s daným počinem. Jeho parťák z elitní dvojice Washingtonu Michal Kempný (17:50, +2) tentokrát vyšel na prázdno.

Dobrou zprávou bylo, že v sestavě nechyběl ani tvrďák Radko Gudas (15:28, +/-: 0, 1 střela). Ten se dal rychle dohromady po úterním tvrdém ataku na hlavu od Evandera Kanea ze San Jose. Bez bodů zůstal i kanonýr Jakub Vrána (15:19, +1) poté, co ve třetí třetině nejprve snížil Blake Lizotte a poslední slovo si v 59. minutě do prázdné klece Kings vzal Tom Wilson.

Překvapení se naopak ve středu zrodilo v Edmontonu. Druhý celek tabulky Západní konference, který táhne nejproduktivnější duo ligy Connor McDavid - Leon Draisaitl (oba mají shodně 51 bodů), zaváhal před svými fanoušky po skóre 2:5 s Ottawou.

Bodování NHL

Senators za dvěma body nakročili sérií tří branek z úvodu druhé třetiny, kdy se prosadili Artěm Anisimov, Connor Brown a Tyler Ennis. Do třetí třetiny tak hosté nastupovali za těsného vedení 2:3, které ještě zvýraznili Vladislav Naměstnikov a Anthony Duclair.

Český útočník vítězů Filip Chlapík se tentokrát nevešel do sestavy a po 18 startech s pětibodovou bilancí (2+3) byl odeslán na farmu do Belleville, domácí kapitán McDavid zůstal bez bodu a Draisaitl si zapsal jen jednu asistenci.

Po sérii čtyř výher hokejisté St. Louis narazili. Nad síly obhájců Stanley Cupu a průběžných lídrů Západní konference byl ve středu domácí Pittsburgh, který díky bezchybnému náhradnímu brankáři Tristanu Jarrymu (pochytal všech 28 ran Blues) vyhrál 3:0.

Penguins, hrající bez dlouhodobě zraněného kapitána Sidneyho Crosbyho, v první třetině poslal do vedení Teddy Blueger, v závěru druhého dějství zvýšila nově podepsaná posila Stefan Noesen a ve třetí třetině skóre uzavřel Alex Galčenjuk. Český útočník Dominik Simon (18:21, +/-: 0, 4 střely) operoval v elitní formaci po boku Jevgenije Malkina.

Pod novým koučem Sheldonem Keefem nejprve Toronto uhrálo čtyři výhry z úvodních pěti startů, aktuálně ale přišly dvě prohry v řadě. Na úterní debakl 1:6 od Philadelphie totiž Maple Leafs navázali domácím nezdarem 1:3 s Coloradem.

Otevírací branku Nathana MacKinnona záhy na to ve druhém dějství ještě vymazal Zach Hyman. Na trefy Valerije Ničuškina (uspěl při hře v oslabení) a Joonase Donskoie ze třetího dějství ovšem domácí odpovědi neměli.

Český gólman Pavel Francouz z pozice dvojky mohl sledovat skvělý výkon parťáka Philippe Grubauera, jenž pochytal 38 z 39 ran Toronta. Kanadskému celku k lepšímu výsledku nepomohl ani návrat ofenzivní hvězdy Mitche Marnera, který nastoupil po vynechaných 11 duelech se zraněním kotníku.

Výsledky NHL:

Edmonton Oilers - Ottawa Senators 2:5 (1:0, 1:3, 0:2)

Branky: 14:09 Khaira (Draisaitl, Gagner), 37:36 Klefbom (Gagner, Neal) - 25:16 Anisimov (Naměstnikov, White), 25:27 Co. Brown (Tierney, Hainsey), 31:42 Ennis (Co. Brown, DeMelo), 41:30 Duclair (Ennis), 51:47 Naměstnikov (Tierney, Ennis). Rozhodčí: Morton, Kozari – Murchison, Toomey.

Edmonton Oilers Koskinen (32. M. Smith) – A. Larsson, Klefbom, Bear, Nurse (A), Persson, K. Russell – J. Archibald, McDavid (C), Neal – Gagner, Draisaitl (A), Khaira – Chiasson, Sheahan, Nygård – P. Russell, Haas, M. Granlund.

Ottawa Senators C. Anderson (A. Nilsson) – Hainsey (A), Chabot, N. Zajcev, Borowiecki (A), DeMelo, Brännström – Duclair, Pageau (A), B. Tkachuk – White, Anisimov, Naměstnikov – Co. Brown, L. Brown, N. Paul – Beaudin, Tierney, Ennis.

Pittsburgh Penguins - St. Louis Blues 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky: 00:39 Blueger (M. Pettersson, B. Tanev), 39:21 Noesen (McCann, Kahun), 44:59 Galchenyuk (Lafferty). Rozhodčí: McCauley, Rank – Nagy, Alphonso. Diváci: 18 411.

Pittsburgh Penguins Jarry (M. Murray) – Letang, J. Johnson, Marino, M. Pettersson, Ruhwedel, Riikola – Simon, Malkin, Guentzel – McCann, Galchenyuk, B. Tanev – Blueger, Kahun, Lafferty – Blandisi, Aston-Reese, Noesen.

St. Louis Blues Binnington (Allen) – Pietrangelo, Gunnarsson, Parayko, Bouwmeester, Faulk, Dunn – Walker, B. Schenn, Schwartz – Perron, R. O'Reilly, Sanford – Thomas, Bozak, Barbašev – Brouwer, J. de La Rose, MacEachern.

Los Angeles Kings - Washington Capitals 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)

Branky: 43:20 Lizotte - 04:36 Carlson, 13:27 Carlson (Oshie, Eller), 58:41 T. Wilson. Rozhodčí: Hebert, Skilliter – Daisy, Mills. Diváci: 16 102.

Los Angeles Kings Quick (J. Campbell) – J. Ryan, Doughty (A), B. Hutton, Roy, MacDermid, Walker – Iafallo, Kopitar (C), D. Brown – J. Carter (A), Prochorkin, Toffoli – A. Kempe, Lizotte, Wagner – Clifford, Amadio, Lewis.

Washington Capitals Samsonov (Holtby) – Kempný, Carlson (A), Orlov, Jensen, Siegenthaler, Gudas – Ovečkin (C), Kuzněcov, T. Wilson – J. Vrána, Eller, Oshie (A) – Hagelin, Boyd, Pánik – Leipsic, Dowd, Hathaway.

Toronto Maple Leafs - Colorado Avalanche 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Branky: 32:42 Hyman (Kerfoot, Ceci) - 30:52 MacKinnon (Rantanen, Makar), 46:40 Ničuškin, 58:41 Donskoi (Calvert, MacKinnon). Rozhodčí: Charron, Lee – Devorski, Berg. Diváci: 19 351.

Toronto Maple Leafs Andersen (Hutchinson) – Ceci, Rielly (A), Holl, Muzzin, Dermott, Barrie – W. Nylander, Matthews, A. Johnsson – Marner (A), Tavares (C), I. Michejev – Kapanen, Kerfoot, Hyman – Timashov, Spezza, Engvall.

Colorado Avalanche Grubauer (Francouz) – Graves, Makar, Girard, Zadorov, C. Rosén, Cole – MacKinnon (A), Kadri (A), Rantanen – Donskoi, Compher, Nieto – O'Connor, Bellemare (A), Ničuškin – Tynan, Jost, Calvert.

5.Nashville6935826215:21778
6.Minnesota6935727220:22077