Roman Polák (vpravo) z Dallasu přišel o helmu, vlevo Tanner Pearson z...

Roman Polák (vpravo) z Dallasu přišel o helmu, vlevo Tanner Pearson z Vancouveru. | foto: Jerome Miron-USA TODAY SportsReuters

Philadelphia vyloupila Pittsburgh, z Čechů bodovali Nosek a Polák

• 9
Hokejisté Philadelphie předvedli nečekaný obrat, když na ledě rivalů z Pittsburghu srovnali na 1:1 až v 60. minutě a vítězný gól vstřelili pro změnu v poslední minutě prodloužení. Jakub Voráček ani Radko Gudas se bodově neprosadili, z Čechů se v NHL v neděli zapsali do statistik díky jedné asistenci jen obránce Dallasu Roman Polák a útočník Vegas Tomáš Nosek.

Naděje na posun na postupové příčky do play off u hokejistů Philadelphie nadále žije a po nedělním obratu z ledu Pittsburghu je navíc o něco málo větší. V pennsylvánském derby se dlouho čekalo na první gól poté, co rozhodčí ve druhé třetině neuznali trefu Claudea Girouxe kvůli předcházejícímu ofsajdu Jakuba Voráčka. Domácí favoriti se tak ujali vedení od 43. minuty, kdy se prosadil Teddy Blueger.

Nulu na kontě brankáře Penguins Casey DeSmitha umazal až pouhých 19 sekund před vypršením řádné hrací doby James van Riemsdyk po přesné střele z mezikruží. Za stavu 1:1 se duel přehoupl do prodloužení, ve kterém se střídaly velké šance na obou stranách. Ujala se však až akce hostujícího Seana Couturiera z posledních sekund. Své 29. trefy sezony docílil v čase 64:56 střelou z pravého kruhu - 1:2 pro Flyers.

Philadelphia v sestavě se zmiňovaným Voráčkem (24:08, +1, 1 střela) a Radko Gudasem (16:15, +/-: 0, 1 střela) se tak zlepšila na 78 bodů a dotahuje se na Montreal (81 bodů) na první nepostupové pozici tabulky Východní konference za týmy s divokou kartou Columbusem (84 bodů) a Carolinou (85 bodů). Pittsburgh (88 bodů) s útočníkem Dominikem Simonem (15:16, +/-: 0, 2 střely) avšak bez zraněného centra Jevgenije Malkina si jedním bodem upevnil třetí příčku v Metropolitní divizi.

Po jednom vynechaném startu kvůli zdravotním potížím se do sestavy Dallasu vrátil český bek Roman Polák (20:42, 0+1, +/-: 0, 1 střela) a v domácím střetnutí s Vancouverem se jednou asistencí podílel na remíze 2:2 z řádné hrací doby. Stars nevyšel vstup do utkání, když v 11. minutě po dvou zásazích Tima Schallera ztráceli už o dvě branky.

Výsledky a české zářezy

Colorado - New Jersey 3:0, Buffalo - St. Louis 4:3SN, Minnesota - NY Islanders 2:3PP, Vegas - Edmonton 6:3 (za dom. Nosek 0+1), Pittsburgh - Philadelphia 1:2PP, Anaheim - Florida 3:2, Dallas - Vancouver 2:3SN (za dom. Polák 0+1).

V závěru druhého dějství je ale vrátil do hry kapitán Jamie Benn, asistence přibyla na konto zmiňovaného Poláka, a vyrovnání trefil až v 57. minutě Taylor Fedun. O vítězi nakonec rozhodovaly až nájezdy, ve kterých se jako jediný prosadil ve čtvrté sérii hostující Josh Leivo.

Dallas, za které bojoval i centr Radek Faksa (17:44, +/-: 0, 1 střela), si tak v boji o udržení na postupových pozicích do play off Západní konference připsal jen bod. Aktuálně jich má 80 a drží si příčku s divokou kartou stejně jako Arizona (78 bodů) před dotírajícími celky pod čarou: Minnesotou (77 bodů) a Coloradem (74 bodů). Šance vítězného Vancouveru (70 bodů) zůstávají již pouze v teoretické rovině.

Právě zmiňovaná Minnesota v neděli také vytěžila z domácí partie proti Islanders jen bod za remízu 2:2 z řádné hrací doby. V 48. minutě se o to zasloužil využitou přesilovkou Jared Spurgeon. Hned v úvodu prodloužení ale hosty z New Yorku rozjásal vítěznou akcí Brock Nelson. To Colorado bralo body oba po triumfu 3:0 nad New Jersey. Dvakrát se ve druhé třetině prosadil ofenzivní bek Tyson Barrie. Gólman Philipp Grubauer na čisté konto potřeboval 22 zákroků, Devils nastoupili opět bez zraněného Pavla Zachy.

Roli favorita v neděli naplnilo Vegas, když před svými fanoušky po zranění Marc-Andre Fleuryho jen s náhradním gólmanem Malcolmem Subbanem přestřílelo Edmonton po skóre 6:3. Dvěma zásahy se blýskl útočník Jonathan Marchessault. Do statistik se zapsal i Tomáš Nosek (12:47, 0+1, +2, 1 střela), když se v závěru prvního dějství podílel na brance Cody Eakina. Za Oilers si připsal dvě asistence hvězdný Connor McDavid, jenž se tak se 105 body (36+69) drží na druhé příčce tabulky produktivity za letos nedostižným Nikitou Kučerovem z Tampy (117 bodů, 35+82).

Výsledky:

Vegas Golden Knights - Edmonton Oilers 6:3 (2:1, 1:1, 3:1)

Branky: 05:40 Mark Stone (W. Karlsson), 19:05 Eakin (Nosek, Carpenter), 22:12 Marchessault (W. Karlsson, R. Smith), 40:40 Marchessault (R. Smith), 49:45 McNabb (Theodore, Reaves), 56:32 Tuch - 13:14 Nugent-Hopkins (McDavid, Klefbom), 20:22 Draisaitl (McDavid), 45:52 K. Russell (Gagner, Khaira). Rozhodčí: Joannette, Pochmara – Nansen, Gallowa. Diváci: 18.317.

Vegas Golden Knights M. Subban (Lagacé) – Schmidt, Engelland, McNabb, Theodore, Merrill, C. Miller – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith – Pacioretty, Stastny, Mark Stone – Nosek, Eakin, Tuch – Carpenter, Bellemare, Reaves.

Edmonton Oilers Stolarz (Koskinen) – Klefbom, A. Larsson, Nurse, K. Russell, Sekera, Benning – Lucic, Kassian, McDavid – Rieder, Draisaitl, Chiasson – Khaira, Nugent-Hopkins, Gagner – Gambardella, Cave, Currie.

Anaheim Ducks - Florida Panthers 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Branky: 01:29 D. Shore (N. Ritchie, Getzlaf), 32:04 Henrique (Getzlaf), 55:17 Silfverberg (Rakell) - 20:11 Dadonov (Huberdeau, Barkov), 43:33 Ekblad (Huberdeau, Barkov). Rozhodčí: Frederick L'Ecuyer, Steve Kozari. Čároví: Libor Suchánek, Lonnie Cameron. Diváci: 16523.

Anaheim Ducks Gibson (R. Miller) – H. Lindholm, Manson (A), Ja. Larsson, Fowler, Jaycob Megna, Holzer – N. Ritchie, Getzlaf (C), Sprong – Rakell, D. Shore, Silfverberg – Terry, Henrique, Perry (A) – Jones, D. Grant, Rowney. Hlavní trenér: Bob Murray.

Florida Panthers Montembeault (Reimer) – Matheson, Ekblad (A), Yandle, Weegar, Pysyk, Brown – Huberdeau (A), Barkov (C), Dadonov – Vatrano, Trocheck, Hoffman – Hunt, Sheahan, Brouwer – J. McGinn, Borgström, Sceviour. Hlavní trenér: Bob Boughner.

Minnesota Wild - New York Islanders 2:3P (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)

Branky: 31:11 Parise (Suter, Donato), 47:15 Spurgeon (E. Staal, Donato) - 09:28 Eberle (Barzal), 36:12 Lee (D. Toews, B. Nelson), 61:04 B. Nelson (Barzal). Rozhodčí: Brad Watson, Ghislain Hebert – Mark Shewchyk, Steve Miller. Diváci: 18 696.

Minnesota Wild Stalock (Dubnyk) – Suter (A), Spurgeon, Brodin, Pateryn, Seeler, Hunt – Parise (A), E. Staal (A), Zucker – Greenway, Kunin, Fiala – Donato, V. Rask, Åberg – M. Foligno, Fehr, J.T. Brown.

New York Islanders Greiss (Lehner) – Leddy, Mayfield, Pelech, Pulock, Hickey, D. Toews – Lee (C), Barzal, Eberle – Ladd, B. Nelson, Beauvillier – Kühnhackl, Filppula, Jo. Bailey (A) – M. Martin, Komarov, Clutterbuck (A).

Pittsburgh Penguins - Philadelphia Flyers 1:2P (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky: 42:07 Blueger (Kessel, M. Pettersson) - 59:42 J. van Riemsdyk (Konecny, Couturier), 64:56 Couturier (Gostisbehere). Rozhodčí: O ́Rourke, Lambert – Gibbs, Pancich. Diváci: 18 636.

Pittsburgh Penguins DeSmith (M. Murray) – Dumoulin, Trotman, J. Schultz, J. Johnson, Gudbranson, M. Pettersson – Guentzel, Crosby, McCann – Kessel, Malkin, Blueger – Hörnqvist, Bjugstad, Simon – G. Wilson, Cullen, Blandisi – Rust.

Philadelphia Flyers Hart (Elliott) – Sanheim, Provorov, P. Myers, Gostisbehere, Gudas, Hägg – Voráček, Couturier, Lindblom – Konecny, Patrick, J. van Riemsdyk – Hartman, Laughton, M. Raffl – Ju. Bailey, Knight, Varone.

Dallas Stars - Vancouver Canucks 2:3N (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)pen. 0:1

Branky: 39:38 Ja. Benn (Ničuškin, R. Polák), 56:10 Fedun (Radulov, J. Klingberg) - 00:52 Schaller (Beagle), 10:53 Schaller (Pettersson, Boeser), Leivo. Rozhodčí: Peel, St. Pierre – Gawryletz, Kovachik. Diváci: 18125.

Dallas Stars Chudobin (Bow) – J. Klingberg (A), Lindell, R. Polák, Heiskanen, Lovejoy, Fedun – Radulov, Seguin (A), Hintz – L'Esperance, Dickinson, Ja. Benn (C) – B. Ritchie, Faksa, Cogliano – Ničuškin, Spezza, Janmark.

Vancouver Canucks Markström (Demko) – Biega, Edler (A), Stecher, Brisebois, L. Schenn, Sautner – Beagle (A), Horvat (A), Eriksson – Boeser, Pettersson, Leivo – Virtanen, Gaudette, Pearson – Motte, M. Granlund, Schaller.

Buffalo Sabres - St. Louis Blues 4:3N (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0)pen. 2:1

Branky: 06:42 Jo. Larsson (Bogosian, Girgensons), 14:48 Rodrigues (A. Nylander, Dahlin), 27:46 Sheary (A. Nylander, Dahlin), S. Reinhart - 09:12 Maroon (Thomas, Bozak), 32:15 Perron (Parayko), 48:41 B. Schenn (R. O'Reilly, Del Zotto). Rozhodčí: Luxmore, Walsh – Tobias, Daisy. Diváci: 18.486.

Buffalo Sabres C. Hutton (Ullmark) – Hunwick, Ristolainen, Bogosian, Montour, Dahlin, C. Nelson – Skinner, Eichel, S. Reinhart – Sheary, Rodrigues, A. Nylander – T. Thompson, Mittelstadt, Sobotka – Girgensons, Jo. Larsson, Okposo.

St. Louis Blues Allen (Binnington) – Pietrangelo, Bouwmeester, Dunn, Parayko, Del Zotto, Bortuzzo – B. Schenn, R. O'Reilly, Perron – Maroon, Bozak, Thomas – Schwartz, Sundqvist, Steen – MacEachern, Barbašev, Sanford.

Colorado Avalanche - New Jersey Devils 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky: 22:22 Barrie (MacKinnon, Andrighetto), 31:05 Barrie (Andrighetto), 58:26 MacKinnon. Rozhodčí: Charron, Rehman – Knorr, Murchison. Diváci: 18 037.

Colorado Avalanche Grubauer (Varlamov) – E. Johnson (A), Girard, Barrie (A), Cole, Nemeth, Zadorov, Graves – Compher (A), MacKinnon, Brassard – Rantanen, Söderberg, C. Wilson – Calvert, Jost, Kerfoot – Andrighetto, G. Bourque.

New Jersey Devils Schneider (Blackwood) – Severson, A. Greene (C), C. Carrick, Butcher, Santini, White – Noesen, Zajac (A), Coleman – Palmieri (A), Rooney, Agostino – J. Anderson, Pietila, Stafford – M. McLeod, Tangradi, Lappin.