David Pastrňák (88) a Brad Marchand (63) oslavují gól Bostonu.

David Pastrňák (88) a Brad Marchand (63) oslavují gól Bostonu. | foto: AP

Čtyřbodový Pastrňák je nejlepším střelcem NHL, zářili i Krejčí a Hertl

• 82
Skvělý výkon v úterním zápase NHL předvedl David Pastrňák, jenž se s 10 góly již vyrovnal lídrovi střelecké tabulky. Nejproduktivnější Čech v soutěži figuroval s bilancí 2+2 u všech branek Bostonu u výhry 4:1 nad Ottawou. Dařilo se i jeho krajanovi Davidu Krejčímu (1+1) a stejnou bilanci měl také Tomáš Hertl, jenž přispěl k těsné výhře San Jose 5:4 nad Nashvillem.

Po třech prohrách (2:5 s Calgary, 2:3PP s Edmontonem a 1:2PP s Vancouverem) zakončili hokejisté Bostonu svůj čtyřdílný trip po kanadských kluzištích ve vítězném duchu, když výsledkem 4:1 dobyli Ottawu. Klíčovou postavou Bruins byl čtyřbodový David Pastrňák (14:34, 2+2, +2, 5 střel), jenž nechyběl u žádné branky svých barev.

22letý rodák z Havířova se tak zlepšil na průběžných 15 bodů (10+5) a kromě převzetí postu nejproduktivnějšího Čecha v soutěži od Jakuba Voráčka z Philadelphie (12 bodů, 3+9) se vyhoupl dokonce již na čtvrtou příčku bodování celé ligy. V gólech pro změnu s 10 zásahy vyrovnal dosavadního lídra Austona Matthewse z Toronta.

Výsledky a české zářezy

Rangers - Florida 5:2, Columbus - Arizona 1:4, Montreal - Calgary 3:2 (za hosty Frolík 1+0, brankář Rittich kryl 37 střel a třikrát inkasoval), Ottawa - Boston 1:4 (Pastrňák 2+2, Krejčí 1+1), Nashville - San Jose 4:5 (za hosty Hertl 1+1), Chicago - Anaheim 3:1, Dallas - Los Angeles 4:2, Edmonton - Pittsburgh 5:6PP (za hosty Simon 0+1).

Svou show Pastrňák odstartoval ve 12. minutě, když otevřel skóre duelu přesnou ranou švihem z prostoru mezi kruhy nad vyrážečku Craiga Andersona. Asistenci si připsal i jeho krajan David Krejčí (15:46, 1+1, +1, 3 střely), jenž po vyrovnání Thomase Chabota z 38. minuty vstřelil svou druhou trefu sezony a vrátil hostům vedení.

Běžela poslední minuta druhé hrací části a Boston disponoval přesilovou hrou 5 na 3, v níž Krejčí zakončoval z levého kruhu po pasu Pastrňáka do odkryté brány přemísťujícího se Andersona. Krátce po startu třetí třetiny navíc Bruins využili i pokračující klasickou výhodu 5 na 4. Pastrňák z pozice obránce nastřeloval puk na bránu a do sítě jej tečoval Patrice Bergeron.

Tečku za zápasem hosté provedli v 46. minutě. Krásnou individuální akcí se blýskl Brad Marchand, jenž prokličkoval kolem bránících hráčů a předložil puk u pravé tyče brány číhajícímu Pastrňákovi, který již jen přehodil ležícího gólmana.

Teprve druhou prohru sezony si připsali hokejisté Nashvillu. O gól lepší byli v úterý hokejisté San Jose, kteří si cenný skalp vybojovali na ledě soupeře po těsném skóre 4:5.

Predators přitom po dvou třetinách drželi nadějné vedení 4:2. Jedním ze dvou střelců hostů byl v danou chvíli i Tomáš Hertl (18:43, 1+1, -2, 5 střel).

V 28. minutě jej skvělým pasem od pravého mantinelu uvolnil za obranou Logan Couture a český reprezentant si kličkou obhodil brankáře Juuseho Sarose (ze střídačky mu při zranění jedničky Pekky Rinneho kryl záda z farmy povolaný Miroslav Svoboda) a oslavil svou třetí trefu sezony.

Hertl navíc neřekl své poslední slovo. Na startu třetí třetiny totiž asistencí u branky Brendena Dillona z oslabení odstartoval velký obrat Sharks. Vyrovnání na 4:4 trefil v 53. minutě Joe Pavelski a rozdílovou branku utkání si schoval na 58. minutu z přesilové hry Brent Burns.

V neděli si David Rittich 44 zákroky u výhry 4:1 nad domácími Rangers vytvořil své nové osobní maximum kariéry v NHL. Šanci od trenérů Calgary tak dostal i v dalším duelu, v němž Flames v úterý zavítali pro změnu na led Montrealu. Český gólman znova nezklamal a předvedl 37 zákroků proti 40 střelám soupeře, na výhru to však tentokrát nestačilo.

O těsném úspěchu Canadiens (výhra 3:2) hrajících bez zraněného Tomáše Plekance rozhodly tři trefy ze závěru druhé dvacetiminutovky. Přesilové hry z 36. a 38. minuty využili Jeff Petry a Brendan Gallagher. Těsně před druhým odchodem do kabin pak slavil ještě Jonathan Drouin. Autorem první branky zápasu byl v 17. minutě hostující Michael Frolík (8:09, 1+0, +1, 1 střela), od jehož brusle se do mezírky kolem betonu Coreyho Price odrazila přihrávka Mikaela Backlunda od zadního mantinelu.

Reklamou na hokej byl souboj Edmontonu s Pittsburghem, který si z arény Rogers Place odvezl dva body po výsledku 5:6 z prodloužení. Přímá konfrontace nové ligové hvězdy vítěze produktivity posledních dvou ročníků Connora McDavida s trojnásobným vítězem Stanley Cupu s Pittsburghem Sidneym Crosbym dopadla veseleji pro zkušenějšího Kanaďana.

Crosby totiž u remízy 5:5 z řádné hrací doby konečně ukončil čekání na první trefu sezony (v úvodních šesti startech zaznamenal 0+5) a hlavně v prodloužení po parádní individuální akci utkání rozhodl. Slavná „87“ dlouho držela puk na levém křídle. Z rohu kluziště si pak kapitán Penguins prohodil puk mezi bruslemi bránícího Ryana Stromea a bekhendem překonal klečícího brankáře Cama Talbota.

Stejně jako Crosby si za vítěze připsali dvě branky i obránce Jamie Oleksiak a Patrice Hörnqvist, jenž navíc navrch přidal i jednu asistenci. Jediný český účastník zápasu útočník Pittsburghu Dominik Simon (4:19, 0+1, +1) si i přes malé vytížení zapsal asistenci. Také Edmonton měl ve svých řadách dvougólové střelce, Leona Draisaitla a Alexe Chiassona. Kapitán domácích Connor McDavid odehrál na útočníka nadprůměrných 28 minut a utkání zakončil s bilancí 1+1.

Výsledky:

Edmonton Oilers - Pittsburgh Penguins 5:6P (0:1, 3:3, 2:1 - 0:1)

Branky: 21:06 Draisaitl (Nugent-Hopkins, Russell), 23:10 Chiasson (Russell), 35:15 Chiasson (Rieder, A. Larsson), 42:47 McDavid (Klefbom, Lucic), 44:18 Draisaitl (McDavid, Nugent-Hopkins) - 10:58 Crosby (Letang, Kessel), 27:16 Oleksiak (Malkin, Kessel), 30:24 Hörnqvist (Simon), 39:05 Hörnqvist (Cullen, Dumoulin), 46:51 Oleksiak (Hörnqvist, Cullen), 62:12 Crosby (J. Johnson, Brassard). Rozhodčí: Chris Schlenker, Gord Dwyer. Čároví: Trent Knorr, Ryan Gibbons. Diváci: 18347.

Edmonton Oilers Talbot (Koskinen) – Klefbom, A. Larsson (A), Nurse, Russell, Bouchard, Gravel – Nugent-Hopkins, McDavid (C), Yamamoto – Rieder, Draisaitl, Puljujärvi – Lucic (A), R. Strome, Marody – Brodziak, Kassian, Chiasson. Hlavní trenér: Todd McLellan.

Pittsburgh Penguins M. Murray (DeSmith) – Dumoulin, Letang (A), Määttä, Oleksiak, J. Johnson, Riikola – Guentzel, Crosby (C), Rust – Hagelin, Malkin (A), Kessel – Simon, Brassard, Hörnqvist – Sheahan, Cullen, Sprong. Hlavní trenér: Mike Sullivan.

Ottawa Senators - Boston Bruins 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky: 37:51 Chabot (B. Ryan, Mark Stone) - 11:17 Pastrňák (Heinen, Krejčí), 39:10 Krejčí (Pastrňák, Bergeron), 40:20 Bergeron (Pastrňák, Grzelcyk), 45:31 Pastrňák (Marchand, Bergeron). Rozhodčí: Syvret, Pollock – Brisebois, Tobias.

Ottawa Senators C. Anderson (Condon) – DeMelo, Chabot, Ch. Wideman, Lajoie, Jaroš, Borowiecki – White, Duchene, Bødker – Mark Stone, Tierney, Dzingel – B. Ryan, Carey, Formenton – Pyatt, Z. Smith, Pääjärvi.

Boston Bruins T. Rask (Halák) – Carlo, Chára, Kampfer, J. Moore, Vaakanainen, Grzelcyk – Pastrňák, Bergeron, Marchand – DeBrusk, Krejčí, Heinen – Wagner, Nordström, Bjork – Acciari, Kuraly, Donato.

Dallas Stars - Los Angeles Kings 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)

Branky: 05:14 Comeau (Dickinson, Spezza), 28:59 Spezza (Dowling, D. Shore), 34:26 J. Klingberg (D. Shore), 44:23 Pitlick (Seguin, J. Klingberg) - 34:04 Kopitar (Doughty), 37:09 Toffoli (Walker). Rozhodčí: O’Halloran, Hebert – Kovachik, Murray. Diváci: 17,354.

Dallas Stars Bishop (Chudobin) – J. Klingberg, Lindell, Heiskanen, Methot, C. Carrick, R. Polák, Honka – Pitlick, Seguin, Ja. Benn – Spezza, D. Shore, Comeau – Faksa, Janmark, B. Ritchie – Dickinson, Dowling.

Los Angeles Kings Quick (J. Campbell) – Forbort, Doughty, Muzzin, Martinez, Phaneuf, Walker – Iafallo, Kopitar, Toffoli – Kovalčuk, J. Carter, Rempal – Pearson, Kempe, Lewis – Clifford, N. Thompson, Amadio.

New York Rangers - Florida Panthers 5:2 (0:1, 3:0, 2:1)

Branky: 23:10 Zibanejad (McQuaid), 31:36 Zuccarello (Pionk, Zibanejad), 36:08 Zibanejad (Pionk, Kreider), 41:27 Zuccarello (Zibanejad), 59:08 K. Hayes (Fast, Skjei) - 18:15 Trocheck (Huberdeau, Dadonov), 50:31 Hoffman (Huberdeau, Ekblad). Rozhodčí: Rank, Pochmara – Alphonso, Nowak. Diváci: 17 016.

New York Rangers Georgijev (H. Lundqvist) – McQuaid, Skjei, Shattenkirk, Br. Smith, Pionk, M. Staal (A) – Zuccarello (A), Zibanejad (A), Kreider – Fast, K. Hayes, Chytil – Bučněvič, B. Howden, Vesey – Spooner, Naměstnikov, C. McLeod.

Florida Panthers Hutchinson (42. Reimer) – Ekblad, Matheson, Petrovic, Yandle (A), Weegar, Kiselevič – Bjugstad, Barkov (C), Dadonov – Malgin, Trocheck (A), Huberdeau – Hoffman, McCann, Vatrano – Sceviour, Lammikko, Mamin.

Montreal Canadiens - Calgary Flames 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)

Branky: 35:51 Petry (Drouin, Domi), 37:30 Gallagher (Petry, Domi), 39:11 Drouin (Ouellet) - 16:46 Frolík (Tkachuk, Backlund), 51:10 E. Lindholm (Backlund, Tkachuk). Rozhodčí: Marc Joannette, Dean Morton – Steve Barton, Ryan Daisy.

Montreal Canadiens Price (Niemi) – Petry, Jo. Benn, Juulsen, Reilly, Ouellet, Mete – Gallagher (A), Danault, Tatar – Lehkonen (A), Domi, Drouin – Armia, Kotkaniemi, Byron (A) – A. Shaw, Peca, Deslauriers.

Calgary Flames Rittich (M. Smith) – Brodie, Giordano (C), R. Andersson, Hanifin, Mi. Stone, Välimäki – E. Lindholm, Monahan (A), J. Gaudreau – Frolík, Backlund, Tkachuk (A) – Neal, D. Ryan, S. Bennett – Hathaway, Jankowski, Dubé.

Columbus Blue Jackets - Arizona Coyotes 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Branky: 00:31 Dubois (Werenski, Atkinson) - 07:08 Fischer (Stepan), 12:23 D. Strome (Hinostroza, Oesterle), 20:29 Fischer (Stepan, Perlini), 44:44 Fischer (Stepan). Rozhodčí: St. Laurent, Luxmore – Nagy, Gawryletz.

Columbus Blue Jackets Bobrovskij (Korpisalo) – Werenski, S. Jones, R. Murray, Nutivaara, Kukan, D. Savard – Panarin, Dubois, Atkinson – N. Foligno, Wennberg, Duclair – Milano, Jenner, J. Anderson – Sedlák, Riley Nash, Bjorkstrand.

Arizona Coyotes Kuemper (Raanta) – Ekman-Larsson, Demers, Goligoski, Hjalmarsson, Connauton, Oesterle – Crouse, Galchenyuk, Keller – Perlini, Stepan, Fischer – Grabner, Richardson, Hinostroza – Cousins, D. Strome, J. Archibald.

Nashville Predators - San Jose Sharks 4:5 (1:1, 3:1, 0:3)

Branky: 11:14 Arvidsson, 20:21 F. Forsberg (Johansen, Ellis), 30:45 Arvidsson (F. Forsberg, Johansen), 39:45 C. Smith (Arvidsson) - 06:58 Meier (Donskoi, Burns), 27:52 Hertl (Couture, Meier), 51:40 Dillon (Hertl, Burns), 52:16 Pavelski (Couture, E. Kane), 57:08 Burns (E. Karlsson, E. Kane). Rozhodčí: Lambert, O'Rourke – Gibbs, Gawryletz. Diváci: 17 159.

Nashville Predators Saros (M. Svoboda) – Josi, Ellis, Ekholm, P. K. Subban, Hamhuis, Y. Weber – F. Forsberg, Johansen, Arvidsson – Fiala, Turris, C. Smith – Järnkrok, Bonino, Hartman – Rinaldo, Sissons, Salomäki.

San Jose Sharks M. Jones (Dell) – Vlasic, E. Karlsson, J. Ryan, Burns, Dillon, Braun – E. Kane, Pavelski, Labanc – Hertl, Couture, Meier – Sörensen, Suomela, Donskoi – Goodrow, Chartier, M. Karlsson.

Chicago Blackhawks - Anaheim Ducks 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky: 05:24 Saad (DeBrincat, Kahun), 47:47 P. Kane (E. Gustafsson, Seabrook), 59:27 Saad - 30:34 Rakell.

Chicago Blackhawks Crawford (C. Ward) – Jokiharju, Keith (A), Seabrook (A), E. Gustafsson, Rutta, Manning – Kahun, J. Toews (C), DeBrincat – P. Kane, Anisimov, Saad – Schmaltz, Johnson, Fortin – Hayden, Krüger, Kunitz.

Anaheim Ducks Gibson (R. Miller) – Manson (A), Fowler, Montour, H. Lindholm, M. Pettersson, L. Schenn – N. Ritchie, Getzlaf (C), Rakell – Lundeström, Kesler, Cogliano – Åberg, Henrique (A), Street – Sherwood, Steel, Comtois.