Reichel a Kaberle postupují, Hamrlík končí

• 3
Toronto - Posledním týmem, který postoupil do 2.kola bojů o hokejový Stanley Cup je Toronto. Jeho hráči v rozhodujícím sedmém zápase porazili na svém stadionu New York Islanders 4:2 a jako poslední osmý tým si zajistili postup do druhého kola bojů o Stanleyův pohár. V semifinále Východní konference se střetnou s Ottawou a v prvních dvou zápasech budou mít výhodu domácího prostředí.

Skóre zápasu otevřeli hosté. Už ve čtvrté minutě rozehrál přesilovkovou akci Roman Hamrlík, Adrian Aucoin našel ve středu útočného pásma Alexeje Jašina a ten střelou do horní poloviny
branky nedal Curtisu Josephovi šanci.

Hokejisté Toronta odpověděli trefou Garyho Robertse, který se prosadil přes obránce a díky svému důrazu vyrovnal. Asistenci u gólu si připsal obránce Tomáš Kaberle.

Dramatická série se lámala ve druhé třetině. Sudí signalizovali vyloučení jednoho z hráčů Islanders, brankář Joseph opustil branku a výhoda šesti mužů proti pěti přinesla domácímu týmu úspěch. Alexander Mogilnyj přihrál puk Robertu Reichelovi, ten mu jej vrátil a Maple Leafs po jeho střele vedli 2:1.

"Měl jsem spoustu šancí během celé série, ale spokojený jsem byl až dnes. Nemohlo se to stát v lepší okamžik. Když totiž dáte pár branek v úvodních zápasech série, nikdy nevíte, zda se vám totéž podaří v tom sedmém, rozhodujícím," prohlásil Mogilnyj, který se stal hvězdou zápasu i přesto, že se potýkal s příznaky chřipky.

Nadějný náskok pojistil Torontu ještě do konce druhého dějství střelou švihem Travis Green. "Byla to po celou dobu pořádná bitva nervů. Díky bohu, že jsme hráli doma," oddechl si
střelec.

Islanders kontrovali podobným zásahem pod horní tyčku. Na začátku třetí třetiny se po další Hamrlíkově přihrávce trefil Kip Miller a závěr zdramatizoval. Ani power play ale už hostům k vyrovnání nepomohla. Naopak v poslední minutě inkasovali z hole Mogilného do opuštěné branky čtvrtý gól.

"Když jsme po zápase přišli do kabiny, bylo všude cítit obrovské zklamaní. Bylo tam ticho jako v hrobě," řekl gólman Islanders Chris Osgood, který kryl 26 střel. "Nikdo nepřemýšlel o všech těch pokrocích a spoustě dobrých věcí, které jsme letos dokázali. Jen jsme mysleli na tuhle prohru, na to, jak blízko jsme byli postupu do dalšího kola, a jaký kousek nám dnes chyběl k vyrovnání," dodal Osgood.

Úterní program definitivně zkompletoval semifinálové dvojice v obou konferencích. Ve Východní konferenci se střetne Carolina s Montrealem a Toronto s Ottawou, na západě změří síly Detroit se St. Louis a Colorado se San Jose. Zápasy 2. kola play off bduou odehrány nejpozději do 15. května.

Branky: 23. (Reichel, Tucker) a 60. Mogilnyj (Roberts, McCauley), 14. Roberts (Domi, T. Kaberle), 34. Green - 4. Jašin (Aucoin, Hamrlík), 45. K. Miller (Scatchard, Hamrlík). Střely na branku: 30:33. Třetiny: 1:1, 2:0, 1:1. Diváků: 19 519. Výsledky předešlých zápasů: 3:1, 2:0, 1:6, 3:4, 6:3, 3:5. Konečný stav  série: 4:3, postupuje Toronto.

Statistiky českých hráčů (za klubem je uveden počet  bodů  v kanadském hodnocení, góly +  přihrávky, střely   na branku, +/- body za účast na ledě při  vstřelených a obdržených  gólech a čas strávený na ledě v minutách)

Hamrlík (Islanders) 2 (0+2), 7, -2, 29:58
Tomáš Kaberle (Toronto) 1 (0+1), 0, +1, 28:17
Reichel (Toronto) 1 (0+1), 3, 0, 16:23
Pilař (Toronto) 0, 1, 0, 14:05

ˇUtočník Darcy Tucker z Toronta padá přes gólmana Chrise Osgooda z New York Islanders